Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Наврўз умумхалқ байрамига бағишланган тантанали маросимдаги табрик нутқи
Aссалому алайкум, қадрли ватандошлар!
Бутун дунё нурга, гўзалликка тўлган шу дилбар фаслда жонажон диёримизга шарқона янги йил – Наврўзи олам кириб келмоқда.
Бугун бамисоли икки азим дарё туташмоқда – Наврўз байрамини муборак Рамазон ҳайити билан бирга нишонламоқдамиз.
Табиат уйғониши ва руҳий покланиш рамзи бўлган мана шундай қутлуғ айёмлар билан сизларни, кўпмиллатли бутун халқимизни чин қалбимдан самимий табриклайман.
Дунёнинг олис ва яқин мамлакатларида ишлаётган, таҳсил олаётган ватандошларимизни ҳам муборакбод этиб, уларга эзгу салом ва тилакларимизни изҳор этаман.
Байрам барчамизга муборак бўлсин!
Наврўзи олам диёримизга тинчлик ва бахт олиб келсин!
Бугун баҳорни соғинган юракларимиз янги кун, янги ҳаёт шукуҳи билан яшамоқда.
Осмондан обираҳмат ёғилиб, дарё ва кўлларимиз сувга тўлмоқда. Боғларимиз, қир ва адирларимиз ўт-ўланлар билан қопланиб, йилимиз баракали бўлишидан дарак бермоқда.
Шаҳар ва қишлоқларимиз, водий ва воҳаларимизда сайил-томошалар бошланмоқда.
Янгиланиш фасли бўлган Наврўз кунларида халқимизнинг умуммиллий бирдамлиги, бунёдкорлик салоҳияти янада яққол намоён бўлмоқда.
Наврўз қадриятларига содиқ бўлиб, миллати, тили, динидан қатъи назар, ҳар бир юртдошимизни, бутун эл-юртимизни рози қилиш йўлидаги ишларимиз янги босқичга кўтарилмоқда. Бу йилги байрамни “Наврўзни улуғлаш – инсонни улуғлашдир”, деган даъваткор ғоя асосида ўтказаётганимиз ҳам бунинг яна бир тасдиғидир.
Биз барча ҳудудларимизга, қишлоқ ва овуллар, маҳаллаларимизга Янги Ўзбекистон нафасини олиб кириш бўйича катта ҳаракат бошладик.
Янги иш ўринлари яратиш, камбағалликни қисқартириш, ижтимоий ҳимояни кучайтириш борасида ҳам улкан қадамлар қўймоқдамиз. Янги-янги замонавий корхоналар, коммуникация тармоқлари, шинам уй-жойлар, таълим, тиббиёт, маданият ва спорт объектлари барпо этилмоқда.
Келгусида бундай қурилишлар кўламини янада кенгайтирамиз.
Ушбу файзли тонгда миришкор деҳқон ва фермерларимизга барчамиз юксак ҳурмат ва эҳтиром билдирамиз.
Сиз, азизларнинг элимиз дастурхонини янада тўкин ва фаровон қилишдек эзгу ишларингизда зафар ва омадлар тилаймиз. Чунки, сизларнинг олижаноб меҳнатингиз билан халқимизнинг ризқу насибаси бутун бўлади. Бу борада давлатимиз, жамиятимиз сизларни доимо қўллаб-қувватлайди.
Янги Ўзбекистон мамлакатимиз ёшлари учун юксак парвозлар, катта-катта ғалабалар майдонига айланиб бормоқда. Яқинда ёшларимиз билан учрашиб, бунга яна бир бор ишонч ҳосил қилдим. Ҳар бир йўналишда – таълим, илм-фан, маданият ва санъат, спорт, IT ва бизнес соҳаларида янги номлар, янги қаҳрамонлар пайдо бўлмоқда. Мана шундай билимли, жўшқин ва изланувчан ўғил-қизлар билан барчамиз ҳақли равишда фахрланамиз.
Азиз фарзандларим, бугун Учинчи Ренессанс бунёдкорлари бўлишдек улкан бахт ва юксак шараф сизларга насиб этмоқда. Қанча-қанча аждодларимиз интилиб яшаган шу буюк орзуни рўёбга чиқаришга сизлар албатта қодирсиз.
Бугунги тинч ва осойишта ҳаётнинг, яратилган катта имкониятлар, ота-оналар, устоз-мураббийларингиз меҳнатининг қадрига етиб, тинимсиз ўқиб-ўргансангиз, билим ва маҳоратингизни доимо ошириб борсангиз – келажак албатта сизникидир.
Бу йўлда сизларга, бутун Ўзбекистон ёшларига яна қандай шароит зарур бўлса, барчасини яратиб беришга тайёрмиз.
Ватан учун, миллат учун, халқ учун деб яшасангиз – Ватан ва халқ ҳам сизни эъзозлаб, бошига кўтаради!
Янги Ўзбекистоннинг олтин авлоди бўлиб, унинг зафар байроғини баланд кўтаришдан ҳеч қачон тўхтаманг, азиз фарзандларим!
Маҳалла деганда, кўз олдимизда аввало она юртимизнинг гўзал тимсоли намоён бўлади. Биз Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йилида яхши ният билан катта дастур ва режаларни амалга оширмоқдамиз.
Бу ишларда оила ва жамиятда тинчлик-тотувлик, ўзаро меҳр-оқибатни мустаҳкамлаш, ижтимоий муаммоларни жойида ҳал этиш, эзгулик ва адолатни қарор топтириш учун кўпни кўрган отахон ва онахонларимиз, “маҳалла еттилиги”, фаол фуқароларимиз яқиндан иштирок этадилар, деб ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, эртага нишонланадиган Маҳалла тизими ходимлари куни билан жонкуяр маҳалла раислари ва фаолларини, барча юртдошларимизни чин қалбимдан табриклаб, уларга янги муваффақиятлар тилайман.
Минг йиллар давомида халқлар ўртасида маънавий кўприк бўлиб келаётган Наврўзнинг тинчлик, дўстлик ва ҳамкорлик ғоялари бугунги нотинч замонда янада долзарб аҳамият касб этмоқда.
Юртимизда яшаётган 130 дан ортиқ миллат ва элат вакиллари бу байрамни бир бўлиб, шоду хуррамлик билан нишонламоқда. Мана шундай аҳиллик ва тотувлик Янги Ўзбекистонимизни биргаликда барпо этишнинг энг ишончли кафолатидир.
Биз жамиятимизда миллатлар ва динлараро ҳамжиҳатликни бундан буён ҳам мустаҳкамлаш учун бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз. Бу борада қўшни ва қардош мамлакатлар билан бирга, ягона Марказий Осиё овози бўлиб, минтақамизнинг тинчлик, биродарлик ва ҳамкорлик макони сифатидаги нуфузини оширишга устувор аҳамият қаратамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, даврамизда иштирок этаётган хорижий давлатларнинг муҳтарам элчиларини, халқаро ташкилотлар вакилларини Халқаро Наврўз куни билан самимий қутлаб, уларнинг ўлкалари ва халқларига қизғин табрикларимизни йўллаймиз.
Мана шу тароватли лаҳзаларда барчангизга, бутун эл-юртимизга мурожаат қилиб айтмоқчиман.
Азизлар, қаранг, қандай гўзал юртимиз, қандай саховатли заминимиз, бетакрор табиатимиз бор!
Бу бебаҳо бойликларни минг йиллар оша асраб-авайлаб келаётган меҳнаткаш, оқ кўнгил ва олижаноб халқимиз бор.
Худо бизга ато этган ер-сувимизни, барча имкониятларимизни қадрлаб, улардан оқилона фойдалансак, бир бойлигимизга, албатта, ўн бойлик қўшилади.
Шу боис азалий анъаналаримизни давом эттириб, кўчат экиб, боғ яратайлик, уйимиз, маҳалламизни обод қилиб, ҳаётимизни янада гўзал ва фаровон этайлик!
Яхши қўшничилик, аҳиллик билан, эзгу ва савоб ишларимиз билан бағрикенг эл, ўз машаққатли меҳнатимиз билан бахт ва обрў топаётган халқ эканимизни дунёга намоён этайлик!

В эту прекрасную пору, когда мир наполняется весенним светом и теплом, на нашу благодатную землю вступает восточный новый год – Навруз.
Сегодня мы отмечаем Навруз вместе со священным Рамазан хайитом – как будто две великие реки слились в едином потоке.
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с этими добрыми, замечательными праздниками – символами пробуждения природы и духовного очищения.
Поздравляю также соотечественников, которые работают и учатся в странах дальнего и ближнего зарубежья, и выражаю им наилучшие пожелания.
Пусть Навруз дарует мир и счастье нашей земле!
Наши сердца, с нетерпением ожидавшие весну, стучат в унисон с ритмами нового дня, новой жизни.
Благодаря щедрым дождям реки и озера наполнились живительной влагой. Сады, горы и равнины надевают зеленый наряд, предвещая плодородный год.
В городах и селах, долинах и оазисах начинаются народные гулянья (сайили) и представления.
В дни Навруза еще ярче проявляются наше общенациональное единство и созидательный потенциал.
Сохраняя приверженность ценностям Навруза, мы еще больше внимания уделяем обеспечению достойной жизни для каждого соотечественника, независимо от его национальности, языка, религии, для всего нашего народа.
В подтверждение этого – в нынешнем году праздник мы проводим под девизом «Прославление Навруза – прославление человека!».
Мы начали огромную работу, чтобы привнести дух Нового Узбекистана во все наши регионы, села, аулы и махалли.
Делаем важные шаги для создания новых рабочих мест, сокращения бедности, усиления социальной защиты. Строятся новые современные предприятия, сети коммуникаций, комфортные жилые дома, объекты сферы образования, здравоохранения, культуры, спорта. В будущем мы еще больше расширим масштабы такой деятельности.
В эту пору обновления все мы выражаем глубокое уважение нашим умелым дехканам и фермерам. Желаем вам новых успехов в вашем благородном деле, от которого зависят достаток и изобилие в домах. Ведь именно вашим кропотливым трудом обеспечивается благополучная жизнь нашего народа. И в этом государство и общество всегда будут поддерживать вас.
Новый Узбекистан становится для нашей молодежи ареной высоких взлетов и больших побед.
Я вновь убедился в этом на недавней встрече с молодежью. В каждой сфере появляются новые имена, новые герои – в образовании, науке, культуре и искусстве, спорте, IT и бизнесе.
Все мы по праву гордимся таким образованным, энергичным, постоянно находящимся в поиске молодым поколением.
Мои дорогие, вы удостоились огромного счастья и высокой чести стать созидателями Третьего Ренессанса. Несомненно, вы способны осуществить эту великую мечту, к которой стремились многие поколения наших предков.
Если вы будете ценить сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь, созданные большие возможности, труд родителей, учителей и наставников, будете неустанно учиться, работать над собой, расширять свои знания и повышать мастерство, то перед вами откроется прекрасное будущее. На этом пути мы готовы создать для вас все необходимые условия.
Если вы будете жить во имя Родины, во имя нации и народа, то Родина и народ по достоинству оценят ваши усилия!
Дорогие юноши и девушки, вы – золотое поколение Нового Узбекистана, всегда будьте целеустремленными, высоко несите флаг нашей страны!
Когда мы говорим о махалле, перед нашим взором предстает прекрасный облик родного края. В Год развития махалли и всего общества мы с добрыми надеждами реализуем большие программы и планы.
Убежден, что непосредственное участие в этой работе по укреплению атмосферы мира и спокойствия, взаимного уважения и доброты в семье и обществе, решению на местах социальных проблем, утверждению на практике идей гуманизма и справедливости примут наши почтенные ветераны, члены «махаллинских семерок», активные граждане.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю с отмечаемым завтра Днем работников системы махалли председателей и активистов органов местного самоуправления, всех наших соотечественников, желаю им новых успехов.
Навруз тысячелетиями служит духовным мостом между народами. В нынешнее неспокойное время воплощенные в нем идеи мира, дружбы и сотрудничества становятся все более актуальными.
Живущие в нашей стране представители более 130 наций и народностей отмечают этот праздник как одна большая семья, в радостном настроении. Такая дружба, взаимоуважение и сплоченность являются самой надежной гарантией построения Нового Узбекистана.
Мы мобилизуем все силы и возможности для дальнейшего укрепления межнационального и межконфессионального согласия в нашем обществе. Становясь вместе с соседними братскими странами единой Центральной Азией, мы будем придавать приоритетное значение повышению статуса региона как оплота мира, братства и сотрудничества.
Пользуясь возможностью, искренне поздравляю присутствующих на нашем торжестве уважаемых послов зарубежных государств, представителей международных организаций с Международным днем Навруза, желаю процветания их странам и народам.
В эти чудесные мгновения, обращаясь ко всем вам, всему нашему народу, хочу сказать: дорогие мои, посмотрите, как прекрасна наша страна, как щедра и благодатна земля, неповторима природа!
Но самая большая ценность – наш трудолюбивый, добросердечный и благородный народ, который на протяжении столетий бережно сохраняет все эти богатства.
Если мы будем беречь дарованные Всевышним блага – землю, воду и другие ресурсы. рационально их использовать, то, несомненно, наши возможности приумножатся многократно.
Продолжая древние традиции, сажая деревья, возделывая сады, благоустраивая дома и махалли, мы сделаем нашу жизнь еще более прекрасной и процветающей!
Вновь подтвердим, что мы – народ, который завоевывает свое счастье, получает уважение и признание своим добрососедством, духом дружбы, благородными свершениями, своим самоотверженным трудом!
Давайте сделаем все для того, чтобы наша молодежь осваивала современные знания и профессии, иностранные языки и вступала в жизнь гармонично развитым поколением!