Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 март куни Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбарлари яқинлашиб келаётган Рамазон ҳайити ва Наврўз байрами муносабати билан бир-бирларини самимий қутлаб, биродар халқларимизга тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Суҳбатда Олий давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилишида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Озарбайжон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Товар айирбошлаш барқарор ортиб бораётгани, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт, маданий-гуманитар ва бошқа устувор соҳаларда қўшма кооперация лойиҳалари илгари сурилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Томонлар, шунингдек, Яқин Шарқдаги вазиятни муҳокама қилдилар. Унинг янада кескинлашиши кенг минтақа учун олдиндан айтиб бўлмайдиган оқибатларга, жаҳон иқтисодиёти рецессиясига олиб келиши мумкинлиги, вазиятни фақат сиёсий-дипломатик воситалар билангина тез фурсатда юмшатиш зарурлиги қайд этилди.

19 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Лидеры государств обменялись теплыми поздравлениями в связи с предстоящими праздниками Рамазан хайит и Навруз, искренне пожелав братским народам двух стран мира, благополучия и процветания.
В ходе беседы особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договоренностей второго заседания Высшего межгосударственного совета.
С удовлетворением отмечен устойчивый рост товарооборота, продвижение совместных проектов кооперации в торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, культурно-гуманитарной и других приоритетных сферах.
Стороны также обсудили складывающуюся ситуацию на Ближнем Востоке, дальнейшая эскалация которой может привести к непредсказуемым последствиям для обширного региона, рецессии мировой экономики. Отмечена необходимость скорейшего снижения напряженности исключительно политико-дипломатическими средствами.