Имом Бухорий ёдгорлик мажмуаси – Янги Ўзбекистоннинг дурдонаси
Мажмуа давлатимиз раҳбари ташаббуси билан буюк муҳаддис бобомизнинг ислом оламида тутган юксак мавқеи, улкан салоҳиятига муносиб тарзда қайтадан бунёд этилди. Зиёратчиларга ҳар томонлама қулай шароит яратилди.
Хусусан, мажмуа қошида туризм маркази очилди. Ёндош 15 гектар майдонда замонавий инфратузилма яратилиб, шинам меҳмонхоналар, хизмат кўрсатиш ва сервис нуқталари барпо этилди. Жумладан, 1 та тўрт юлдузли, 2 та уч юлдузли меҳмонхона, 22 та 176 ўринли оилавий меҳмон уйлари ҳамда автотураргоҳ қурилган. Мазкур объектлар тўлиқ коммуникация тармоқлари билан таъминланиб, ҳудудида ободонлаштириш ишлари амалга оширилган.
Натижада Имом Бухорий мажмуаси илгари бир кунда 12 минг зиёратчига хизмат кўрсатган бўлса, ҳозир кунига 65 минг нафар зиёратчини қабул қилиш қувватига эга.
Мажмуанинг ўзи Самарқанднинг, янги Ўзбекистоннинг дурдонаси бўлиб қад ростлади. Унинг майдони 45 гектарни ташкил этади. 10 минг кишига мўлжалланган улкан масжид, маъмурият биноси, 154 устунли, миллий услубдаги муҳташам айвон қурилди.
Мажмуа таркибида энг илғор ахборот технологиялари асосида 9 павильондан иборат ноёб инновацион музей барпо этилди. У ислом оламида муҳаддислар султони дея эътироф этилган Имом Бухорийнинг ҳаёти ва илмий мероси, ислом маърифати ривожига қўшган ҳиссасини намоён этади. Шунингдек, музейда Қуръони каримда исмлари зикр қилинган 25 пайғамбар тарихи, Муҳаммад алайҳиссаломнинг шажараси, Макка ва Мадинадаги ҳаёти, ҳадисларнинг жамланиши ва ёзилиши ҳақидаги маълумотлар жойлаштирилган.
Қадамжода 14 та мовий гумбаз, 75 метрлик 4 та минора унга улуғвор қиёфа бағишлаб турибди.
Давлатимиз раҳбари туризм маркази ва масжидда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Маълумки, бир ярим минг йиллик ислом тарихини, илм-маърифатини юртимиздан етишиб чиққан буюк олиму уламоларнинг номларисиз тасаввур этиб бўлмайди. Шу кунларда расман очилган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ҳам бу ҳақиқатни яна бир бор тасдиқлайди.
Бутун мусулмон оламида ҳадис илми ҳақида гап кетса, ҳеч шубҳасиз, бизнинг диёримиз биринчилар қаторида тилга олинади. Чунки Имом Бухорий, Имом Термизий каби буюк ҳадисшунос олимлар айнан мана шу замин фарзандларидир.
Хусусан, Имом Бухорийнинг “Саҳиҳи Бухорий” китоби дунёда тан олинган энг мўътабар олтита ҳадис китобининг биридир. Ўн ёшидан бошлаб ҳадис илмини ўрганган аллома бобомиз 20 дан ортиқ асар ёзганлар. Улар то ҳануз дину диёнатимизни мустаҳкамлаш йўлида ислом умматига хизмат қилиб келмоқдалар.
Президентимиз ҳар гал Самарқандга келганида мажмуанинг қурилиш жараёни билан танишиб, бу жой фақат зиёрат эмас, илм-маърифат, тарбия ва ибрат маскани бўлиши, Имом Бухорийнинг буюк изланишлари, билими ҳамда камолоти зиёратчилар, айниқса, ёшлар учун эзгу намуна бўлиши кераклигини таъкидлаганди.
– Ушбу бетакрор қурилиш янги Ўзбекистоннинг улкан имкониятларини яққол намоён этади. Зиёратгоҳ халқимиз учун, жаҳондаги барча мусулмонлар учун эзгулик ва маърифат нурини таратадиган қутлуғ масканга айланади деб ишонаман. Аминманки, бу даргоҳни зиёрат қилиб, унинг маънавий муҳитидан баҳраманд бўлган инсон, айниқса, ёшлар ислом динининг асл маъносини англаб етади, тўғри йўлдан адашмайди, – деди Президентимиз.
Шунинг учун ҳам Имом Бухорий мажмуасида маънавий-маърифий ишларни кенг йўлга қўйиш, уни чинакам тарбия ва ибрат мактабига айлантириш, бу ерда имом-хатиблар, маҳалла фаоллари учун малака ошириш дастурларини кучайтириш лозимлиги таъкидланди.
Бу ердаги барча ишлар якунига етганини ҳисобга олиб, янги қурилган муҳташам масжидда Ҳайит намозини адо этиш таклиф қилинди, бу мўмин-мусулмонларимиз, бутун эл-юртимизнинг кўнглидаги иш, халқимизга муносиб Рамазон совғаси бўлиши

Мемориальный комплекс Имама Бухари – жемчужина Нового Узбекистана
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с завершенными строительными работами и созданными условиями в комплексе Имама Бухари.
По инициативе главы государства комплекс был заново отстроен в соответствии с высоким духовным авторитетом и великим научным наследием выдающегося собирателя хадисов, занимающего особое место в исламском мире. Для паломников созданы все необходимые удобства.
В частности, при комплексе организован туристический центр. На прилегающей территории площадью 15 гектаров была создана современная инфраструктура, построены комфортабельные гостиницы, объекты сервиса. В частности, построен 1 четырехзвездочный отель, 2 трехзвездочные гостиницы, 22 семейных гостевых дома на 176 мест, а также автостоянка. Эти объекты полностью обеспечены коммуникационными сетями, на территории проведены работы по благоустройству.
В результате, если раньше комплекс Имама Бухари принимал 12 тысяч паломников в день, то теперь его мощности позволяют обслуживать 65 тысяч паломников в день.
Мемориальный комплекс стал жемчужиной Самарканда и Нового Узбекистана. Его площадь составляет 45 гектаров. На территории комплекса построены огромная мечеть, рассчитанная на 10 тысяч человек, административное здание и величественный айван в национальном стиле со 154 колоннами.
С использованием самых передовых информационных технологий построен уникальный инновационный музей, состоящий из 9 павильонов. В нем представлены жизнь и научное наследие Имама Бухари, признанного в исламском мире «султаном мухаддисов», его вклад в развитие исламского просвещения. В музее также можно ознакомиться с историями 25 пророков, упомянутых в священном Коране, родословной пророка Мухаммада, информацией о его жизни в Мекке и Медине, а также процессе сбора и написания хадисов.
14 голубых куполов и четыре 75-метровых минарета придают святыне величественный вид.
Глава нашего государства осмотрел условия, созданные в туристическом центре и мечети.
Как известно, полторы тысячи лет исламской истории, исламскую науку невозможно представить без имен великих ученых и религиозных деятелей, выросших и достигших высот науки именно на нашей земле. Официально открывшийся в эти дни Центр исламской цивилизации в Узбекистане еще раз подтверждает эту истину.
Когда речь идет о науке хадисов в исламском мире, без всякого сомнения, в числе первых упоминается наш край. Потому что такие великие хадисоведы, как Имам Бухари и Имам Термизи, – родились именно на этой земле.
В частности, книга Имама Бухари «Сахихи Бухари» является одной из шести наиболее авторитетных книг хадисов, признанных в мире. Ученый, изучавший науку хадисов с десяти лет, написал более 20 трудов. Они служат исламской умме и поныне.
Каждый раз, когда Президент посещал Самарканд, он знакомился с процессом строительства комплекса, подчеркивая, что это место должно стать не только центром паломничества, но и пространством знаний, воспитания и духовного наставления, а великие исследования, знания и совершенные нравственные качества Имама Бухари – служить благородным примером для паломников, особенно для молодежи.
– Это уникальное сооружение наглядно демонстрирует огромный потенциал Нового Узбекистана. Я верю, что эта святыня станет благословенным местом, распространяющим добро и просвещение для нашего народа и всех мусульман мира. Убежден, что молодежь, посетившая эту святыню и заряженная ее духовной атмосферой, поймет истинную суть исламской религии и не собьется с правильного пути, – сказал наш Президент.
Подчеркнуто, что именно поэтому в комплексе Имама Бухари необходимо широко наладить духовно-просветительскую работу, превратить его в настоящую школу воспитания, а также усилить программы повышения квалификации для имам-хатибов и активистов махаллей.
Учитывая завершение всех работ, предложено совершить завтрашний намаз в честь Рамазан хайита именно в новой мечети комплекса, что порадует всех мусульман страны и станет достойным праздничным подарком для всего нашего народа.