Имом Бухорий руҳи покларига ҳурмат-эҳтиром бажо келтирилди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 март куни Самарқанд вилояти Пайариқ туманида қайтадан бунёд этилган Имом Бухорий мажмуасига ташриф буюрди.
Зиёратгоҳнинг қоқ марказида буюк ҳадисшунос бобомизнинг табаррук мақбараси ўрин олган.
Давлатимиз раҳбари мақбарани зиёрат қилди. Қуръон тиловат этилиб, дуо ўқилди.
– Муборак Рамазон ҳайити арафасида буюк ватандошимиз, ҳадис илмининг султони Имом Бухорий ҳазратларининг руҳи покларига яна бир бор ҳурмат-эҳтиром бажо келтирмоқдамиз. Бухорий бобомиз Қуръони каримдан кейинги энг мўътабар манба бўлган ҳадислар китобини яратиб, бутун ислом оламида шуҳрат қозонган улуғ сиймодир. Муқаддас заминимиз дунёга мана шундай машҳур алломани бергани билан ҳар қанча фахрлансак, арзийди.
Эл-юртимизнинг фидокорона меҳнати билан бугун орзу-ниятларимиз рўёбга чиқди. Бу бетакрор зиёратгоҳни Имом Бухорий бобомизнинг оламшумул мавқеига, юксак мақомига муносиб даражада бунёд этишга муяссар бўлдик. Мана шундай табаррук маскан барчамизга муборак бўлсин, – деди давлатимиз раҳбари.

Отдана дань уважения светлой памяти Имама Бухари
Президент Шавкат Мирзиёев 19 марта посетил заново отстроенный комплекс Имама Бухари в Пайарыкском районе Самаркандской области.
В самом центре комплекса находится мавзолей нашего великого предка.
Глава нашего государства посетил мавзолей. Прочитаны суры из Корана и дуа.
– В преддверии священного праздника Рамазан хайит мы вновь воздаем дань глубокого уважения светлой памяти нашего великого соотечественника, султана мухаддисов Имама Бухари. Бухари – выдающийся деятель, заслуживший признание во всем исламском мире благодаря созданию сборника хадисов, являющегося самым авторитетным источником после священного Корана. Мы вправе всячески гордиться тем, что наша священная земля подарила миру такого прославленного ученого.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа сегодня сбылись наши мечты и намерения. Нам удалось возвести этот уникальный паломнический комплекс на уровне, соответствующем признанному во всем мире высокому статусу Имама Бухари. Поздравляю всех нас с этим историческим событием, – сказал глава нашего государства.