Ўзбекистон ва Қатар етакчилари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 март куни Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат давомида Яқин Шарқдаги вазиятнинг кескинлашуви ва зиддиятлар минтақавий барқарорлик ва тинчликка жиддий таҳдид солаётгани таъкидланди. Муқаддас Рамазон ойида мусулмон уммати ўртасидаги келишмовчиликни кучайтирадиган номақбул ҳаракатлардан чуқур хавотир ифода этилди.
Давлат суверенитети, тинчлиги ва осойишталигига хавф солувчи ҳар қандай хатти-ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш минтақа давлатларининг умумий манфаатларига хизмат қилиши таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, Ўзбекистон етакчиси Қатарда бўлиб турган фуқароларимизнинг хавфсизлигини таъминлаш ва уларни Ватанига қайтариш бўйича кўрилаётган чоралар ҳамда яратилган шароит учун Амир Аъло Ҳазратларига чуқур миннатдорлик билдирди.
Ўз навбатида Қатар Амири ҳозирги синовли кунларда Ўзбекистон Президентига дўстона мулоқоти, доимий равишда қўллаб-қувватлаб келаётгани, билдирган самимий бирдамлик сўзлари, икки томонлама стратегик шериклик муносабатларини ривожлантиришга қаратаётган катта эътибори учун алоҳида ташаккур изҳор этди.

4 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Было отмечено, что эскалация ситуации и конфликты на Ближнем Востоке представляют серьезную угрозу региональной стабильности и миру. Выражена глубокая обеспокоенность неприемлемыми действиями, усиливающими противоречия среди мусульманской уммы в священный месяц Рамазан.
Подчеркнуто, что немедленное прекращение любых действий, угрожающих государственному суверенитету, миру и спокойствию, является в общих интересах стран региона.
Лидер Узбекистана также выразил глубокую признательность Его Величеству Эмиру за принимаемые меры и создаваемые условия для обеспечения безопасности наших граждан в Катаре и их возвращения на Родину.
В свою очередь, Эмир Катара выразил особую благодарность Президенту Узбекистана за дружеский разговор, постоянную поддержку, искренние слова солидарности в эти непростые времена, а также за большое внимание, уделяемое развитию двусторонних отношений стратегического партнерства.