Қорақалпоғистон Республикасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича устувор вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев 20 февраль куни АҚШнинг Вашингтон шаҳрига амалий ташрифдан сўнг Тошкентга қайтиб келгач,  Қорақалпоғистон Республикасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижадорлиги ва ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор вазифалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Қорақалпоғистон ўзининг улкан майдони ва қазилма бойликлар захираси билан катта иқтисодий ва инвестициявий салоҳиятга эга. Хусусан, 270 миллион тонна цемент, 256 миллион куб метр қурилиш ва пардозбоп тошлар, 200 миллион тонна оҳак, 31 миллион куб метр керамзит, 30 миллион куб метр қурилиш қумлари, 27 миллион куб метр ғишт хомашёси, 6,9 миллион тонна шиша, 6,5 миллион тонна гипс, 4,3 миллион тонна вермикулит захиралари аниқланган.
Шу билан бирга, шаҳар ва туманлар, овуллар ўртасидаги масофа узоқлиги ҳар бир ҳудуднинг солиштирма устунлигидан унумли фойдаланиб, аниқ ҳисоб-китоб билан ишлашни тақозо этади. Умуман, қаерда соғлом муҳит, қулай шароит, адолатли ва шаффоф тизим бўлса, тадбиркор ўша жойда ишлашни хоҳлайди, инвестор ҳам ана шундай ҳудудга маблағ тикади.
Тақдимотда сўнгги йилларда Қорақалпоғистон иқтисодиётида сезиларли ўзгаришларга эришилгани қайд этилди. Жумладан, 8 йил олдин ҳудуд иқтисодиёти аҳоли жон бошига ҳажм бўйича энг охирги ўринда бўлган бўлса, бугун 7-ўринга кўтарилди. Саноат маҳсулотининг атиги 4 фоизи экспортга чиққан бўлса, ҳозир бу кўрсаткич 30 фоизга етди. Умумий экспорт 2016 йилга нисбатан 3,5 карра ошиб, 2,1 миллиард доллар бўлди.
Келгуси 5 йилда ҳудуд иқтисодиётини 102,5 триллион сўмга (2025 йилда 54,3 триллион сўм бўлган), аҳоли жон бошига эса 51 миллион сўмга етказиш, саноат ва хизматлар соҳасида 7,2 миллиард долларлик лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
Барча имкониятларни ишга солиб, саноат, хизматлар ва туризм экспортини 900 миллион долларга етказиш муҳимлиги таъкидланди (2025 йилда 435 миллион доллар бўлган).
Жорий йил якунига қадар ишсизлик даражасини 4,2 фоизгача, камбағалликни 3,2 фоизгача пасайтириш, Нукус шаҳри, Қўнғирот ва Чимбой туманлари ҳамда 109 та маҳаллани ишсизлик ва камбағалликдан холи ҳудудга айлантириш мақсад қилинган. Қўшимча равишда “оғир” тоифадаги Бўзатов, Қонликўл, Мўйноқ ва Шуманай туманлари ҳамда 90 та маҳаллада камбағалликни 2 баробар қисқартириш вазифаси қўйилди.
Тақдимотда инвестицияларни жалб қилиш ва тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида ҳудудга аввал берилган имтиёзлар муддатини узайтириш таклифи билдирилди. Президентимиз ушбу таклифни қўллаб-қувватлади.
Қорақалпоғистонга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажмини 2,5 баробар ошириш (2025 йилда 2,5 миллиард доллар бўлган) мақсад қилингани қайд этилди.
Ҳудуд учун ишлаб чиқилган йирик инвестиция лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.
Сунъий интеллект соҳаси учун Тахиатош туманида модулли интеллектуал ҳисоблаш марказини ташкил этиш, Нукус шаҳрида автомобиль саноати учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқаришга ихтисослашган технологик кластер барпо этиш, базальт толаси ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, чиқиндиларни куйдириш орқали электр энергияси ишлаб чиқариш, Қораўзак туманида кўмирдан олтин ажратиб олиш фабрикаси, Тахтакўпир туманида пахта тозалаш ва йигириш фабрикаси, Чимбой туманида ип-калава ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳалари шулар жумласидан.
Қишлоқ хўжалиги бўйича Қорақалпоғистонда мавжуд ер ресурсидан фойдаланиш даражаси ҳудуд имкониятларига мос эмаслиги кўрсатиб ўтилди. Мавжуд майдонларнинг атиги 2,5 фоизига экин экилаётгани, қолган 16 миллион гектар деярли ишлатилмаётгани қайд этилди. Иқлимга мос янги экин турларини топиб, уларни етиштириш бўйича илмий-амалий тажрибаларни йўлга қўйиш, сувсизлик ва шўрга чидамли, шу жумладан, фармацевтика саноати учун доривор гиёҳларни катта майдонларда етиштириб, экспортни кўпайтириш вазифалари белгиланди.
Яйловлардан самарали фойдаланиш ва чорвачиликни ривожлантириш бўйича Вазирлар Кенгаши раисининг алоҳида ўринбосари лавозимини киритиш таклиф қилинди. Жорий йилда 10 минг гектар яйловни тиклаш, ўсимликларни сунъий интеллект асосида мониторинг қилиш, касалликларни эрта аниқлаш ҳамда сув тежовчи технологияларни жорий этиш вазифалари қўйилди.
Жорий йилда Қўнғирот, Чимбой, Беруний, Бўзатов ва Қонликўлда чорва озуқасини етиштириш, сақлаш ва қадоқлаш лойиҳалари, Беруний туманида йилига 36 минг тонна чорва ва балиқ озуқаси ишлаб чиқарадиган замонавий агромажмуа ишга туширилади.
Туризмни ҳудуднинг асосий драйверларидан бирига айлантириш зарурлиги таъкидланди.
“Борса келмас” туз кони ҳудудида туризм-рекреацион зонаси, Оролбўйи ва Устюрт платосида Марс сайёраси манзарасини эслатувчи нуқталарда глэмпинг зоналари ташкил этилади. Орол денгизи қуриши оқибатларини бутун дунёга намойиш қилиш учун Орол денгизи тарихи музейи замонавий технологиялар асосида модернизация қилинади.
Бу ишлар ҳисобига жорий йилда Қорақалпоғистонга 500 минг хорижий ва 3 миллион маҳаллий сайёҳ жалб этиш вазифаси қўйилди. Машҳур туроператорларга ҳудуднинг жозибадорлигини ошириш учун қўшимча имтиёзлар жорий қилинади.
Интеллектуал лойиҳалар ва стартапларни қўллаб-қувватлаш бўйича янгича тизимни Қорақалпоғистондан бошлаш белгиланди. Ёшлар ижтимоий-иқтисодий марказида IT университети ва стартаплар учун технопарк ташкил этиш режалаштирилган. Шунингдек, сунъий интеллектни ривожлантиришга 5 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб қилиниб, маълумотларни қайта ишлаш, “булутли” маълумотлар ва ҳисоблаш марказлари имкониятларидан фойдаланиш даражаси 10 карра оширилиши кўзда тутилган. Қорақалпоғистонда 1 миллион долларлик 10 та стартап лойиҳасини бошлаш, бу мақсадларга Илм-фан ва инновациялар жамғармасидан ҳар йили 30 миллиард сўмдан ажратиб бориш топширилди.
2027 йил якунигача Қўнғиротда халқаро стандартларга жавоб берадиган “қуруқ порт” мақомига эга Орол логистика марказини ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Жорий йилда Қорақалпоғистондаги инфратузилма лойиҳалари учун 150 миллиард сўм, келгуси йилларда марказлашган ичимлик сув таъминотини яхшилашга 2,2 триллион сўм йўналтирилиши, ичимлик суви ва канализация тармоқлари, сув тақсимлаш ва тозалаш иншоотлари ҳамда йўл қурилиши лойиҳаларига 200 миллион доллар жалб қилиниши белгиланди.
Йиғилиш якунида Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистонда белгиланган марраларга эришиш учун барча имконият ва ресурсларни тўлиқ ишга солиш, ҳар бир туман ва маҳаллада аниқ ҳисоб-китоб ҳамда манзилли ёндашув асосида иш ташкил этиб, аҳоли турмуш сифатини яхшилашга қаратилган чора-тадбирларнинг амалий натижасини тезроқ таъминлаш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Определены приоритетные задачи по социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан
Президент Шавкат Мирзиёев 20 февраля, вернувшись в Ташкент после рабочего визита в Вашингтон (США), провел совещание по результативности проводимых реформ и приоритетным задачам социально-экономического развития Республики Каракалпакстан.
Президент Шавкат Мирзиёев 20 февраля, вернувшись в Ташкент после рабочего визита в Вашингтон (США), провел совещание по результативности проводимых реформ и приоритетным задачам социально-экономического развития Республики Каракалпакстан.
Благодаря своей обширной территории и запасам полезных ископаемых Каракалпакстан располагает огромным экономическим и инвестиционным потенциалом. В частности, в регионе выявлены запасы 270 миллионов тонн цемента, 256 миллионов кубометров строительного и декоративного камня, 200 миллионов тонн извести, 31 миллиона кубометров керамзита, 30 миллионов кубометров строительного песка, 27 миллионов кубометров кирпичного сырья, 6,9 миллионов тонн стекла, 6,5 миллиона тонн гипса и 4,3 миллиона тонн вермикулита.
В то же время, большие расстояния между городами, районами и сёлами требуют эффективного использования сравнительных преимуществ каждого региона и организации работы на основе точных расчетов. В целом предприниматели хотят работать там, где есть здоровая среда, благоприятные условия, справедливая и прозрачная система. В такой регион вкладывают средства и инвесторы.
На презентации отмечалось, что в последние годы в экономике Каракалпакстана произошли ощутимые изменения. В частности, 8 лет назад экономика региона занимала последнее место в расчете на душу населения, а сегодня поднялась на 7-е место. Если ранее экспортировалось лишь 4 процентов промышленной продукции, то сейчас этот показатель достиг 30 процентов. Общий объем экспорта увеличился в 3,5 раза по сравнению с 2016 годом и составил 2,1 миллиарда долларов.
В течение следующих 5 лет планируется увеличить экономику региона до 102,5 триллионов сумов (в 2025 году – 54,3 триллиона сумов) и довести показатель на душу населения до 51 миллиона сумов, а также реализовать проекты на сумму 7,2 миллиарда долларов в сфере промышленности и услуг.
Подчеркнута важность задействования всех возможностей для увеличения экспорта до 900 миллионов долларов (в 2025 году этот показатель составил 435 миллионов долларов).
До конца текущего года намечено снизить уровень безработицы до 4,2 процента, уровень бедности до 3,2 процента, а также превратить город Нукус, Кунградский и Чимбайский районы и 109 махаллей в территории, свободные от безработицы и бедности. В дополнение к этому поставлена ​​задача вдвое сократить уровень бедности в Бозатауском, Канлыкульском, Муйнакском и Шуманайском районах и 90 махаллях, отнесённых к территориям с «тяжелыми» условями.
В ходе презентации выдвинуто предложение о продлении срока действия ранее предоставленных региону льгот с целью привлечения инвестиций и развития предпринимательства. Президент поддержал это предложение.
Поставлена цель увеличить объем прямых иностранных инвестиций в Каракалпакстан в 2,5 раза (в 2025 году он составил 2,5 миллиарда долларов).
Доложено о разработанных для региона крупных инвестиционных проектах.
В их числе проекты по созданию модульного интеллектуального вычислительного центра в Тахиаташском районе для сферы ИИ, возведению технологического кластера, специализирующегося на производстве комплектующих для автомобильной промышленности, налаживанию производства базальтового волокна, выработке электроэнергии путем сжигания отходов в городе Нукус, созданию завода по извлечению золота из угля в Караузякском районе и прядильной фабрики в Тахтакупирском районе, а также организации производства пряжи в Чимбайском районе.
Указано, что уровень использования земельных ресурсов Каракалпакстана в сфере сельского хозяйства не соответствует потенциалу региона. Отмечено, что возделывается лишь 2,5 процента доступных площадей, а оставшиеся 16 миллионов гектаров практически не используются. Поставлены задачи по поиску новых видов культур, пригодных для местного климата, проведению научно-практических экспериментов по их культивированию, а также увеличению экспорта за счет выращивания на больших площадях засухо- и солеустойчивых лекарственных трав, востребованных в том числе в фармацевтической промышленности.
Принято решение о введении отдельной должности заместителя председателя Совета Министров по эффективному использованию пастбищ и развитию животноводства. Поставлены задачи по восстановлению в этом году 10 тысяч гектаров пастбищ, мониторингу растений на основе искусственного интеллекта, раннему выявлению болезней и внедрению водосберегающих технологий.
В этом году в Кунграде, Чимбае, Беруни, Бозатау и Канликуле будут запущены проекты по выращиванию, хранению и упаковке кормов для животных. В Берунийском районе будет введен в эксплуатацию современный агрокомплекс, способный выпускать в год 36 тысяч тонн кормов для животных и рыбы.
Подчеркнута необходимость превратить туризм в один из главных драйверов развития региона.
В районе соляного месторождения «Барсакелмес» будет создана туристическо-рекреационная зона, а в местах, напоминающих марсианский ландшафт в Приаралье и на Устюртском плато, будут обустроены зоны глэмпинга. Музей истории Аральского моря будет модернизирован с использованием современных технологий для демонстрации всему миру последствий высыхания моря.
За счет этих работ поставлена ​​задача привлечь в Каракалпакстан в этом году 500 тысяч иностранных и 3 миллиона местных туристов. Для повышения туристической привлекательности региона среди известных туроператоров будут предоставлены дополнительные льготы.
Внедрение новой системы по поддержке интеллектуальных проектов и стартапов решено начать с Каракалпакстана. В Молодежном социально-экономическом центре планируется создать IT‑университет и технопарк для стартапов. Кроме того, планируется привлечь 5 миллиардов долларов иностранных инвестиций на развитие искусственного интеллекта и увеличить в 10 раз использование возможностей обработки данных, облачных сервисов и вычислительных центров. Поручено начать в Каракалпакстане 10 стартап-проектов стоимостью 1 миллион долларов и выделять ежегодно на эти цели 30 миллиардов сумов из Фонда финансирования науки и поддержки инноваций.
Поставлена ​​задача по организации до конца 2027 года в Кунграде соответствующего международным стандартам Аральского логистического центра со статусом «сухого порта».
В этом году на инфраструктурные проекты в Каракалпакстане будет выделено 150 миллиардов сумов, в последующие годы 2,2 триллиона сумов будут направлены на улучшение централизованного водоснабжения. На проекты строительства сетей питьевого водоснабжения и канализации, сооружений распределения и очистки воды, а также дорог будет привлечено 200 миллионов долларов.
В завершение совещания Президент Шавкат Мирзиёев поручил ответственным лицам максимально задействовать все возможности и ресурсы для достижения поставленных в Каракалпакстане целей, а также, организовав работу в каждом районе и махалле на основе точных расчетов и целевого подхода, ускоренно обеспечить практический результат мер, направленных на повышение качества жизни населения.