Ўзбекистон Президенти АҚШ билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Вашингтонга амалий ташрифи доирасидаги ишбилармонлик учрашувларининг навбатдагиси АҚШ савдо вакили Жеймисон Грир билан бўлди.
Қўшма лойиҳалар доирасида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросимининг амалий натижалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатлари, энг аввало, савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларида барқарор суръатда ривожланиб бораётгани таъкидланди.
Ўзаро савдони кўпайтириш бўйича чора-тадбирларни амалга оширишдаги муваффақиятлар мамнуният билан қайд этилди. Ўтган йили товар айирбошлаш ҳажми 1 миллиард доллардан ошди.
Мамлакатимизнинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини якунига етказишга оид масалаларда амалий ҳамкорликни кучайтириш ва АҚШ томонидан ушбу жараёнларни янада қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Маҳсулотларни барқарор етказиб бериш, техник тартибга солиш ва рақамли савдога оид минтақавий ёндашувларни ишлаб чиқиш мақсадида Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ ўртасидаги Савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим (TIFA) доирасида ҳамкорликни фаоллаштириш таклифи билдирилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти АҚШ савдо вакили Жеймисон Грирни жорий йилнинг июнь ойида бўлиб ўтадиган Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этишга таклиф қилди.

Президент Узбекистана выступил за расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с США
Следующим пунктом деловой программы рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Вашингтон стала встреча с торговым представителем США Джеймисоном Гриром.
Были рассмотрены практические итоги состоявшейся церемонии подписания двусторонних документов в рамках совместных проектов.
Подчёркнута уверенная динамика развития узбекско-американских отношений стратегического партнерства, в первую очередь в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С удовлетворением отмечен прогресс в реализации мер по расширению объемов взаимной торговли. Так, в прошлом году товарооборот превысил 1 миллиард долларов.
Отдельное внимание уделено наращиванию практического взаимодействия в вопросах завершения вступления нашей страны в ВТО и дальнейшей поддержке американской стороной этих процессов.
В целях выработки региональных подходов по устойчивым поставкам, техническому регулированию и цифровой торговле предложено активизировать взаимодействие в рамках Рамочного по торговле и инвестициям между странами Центральной Азии и США (TIFA).
В завершение встречи Президент Узбекистана пригласил Джеймисона Грира принять участие в Ташкентском международном инвестиционном форуме в июне этого года.