Давлатимиз раҳбари мис қувурлари ва фитинглар ишлаб чиқариш корхонасида бўлди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятига ташрифи доирасида Оҳангарон туманидаги “Infinity Copper Group” мис қувурлари ва фитинглар ишлаб чиқариш корхонаси фаолияти билан ҳам танишди.
Лойиҳа Хитой ва Германия компаниялари билан ҳамкорликда 10 гектар майдонда амалга оширилаётгани, унинг умумий қиймати 36 миллион долларга тенг экани ҳақида маълумот берилди.
Бу ерда қурилиш ишлари 90 фоизга якунланган, лойиҳа доирасида 14,9 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган.
Ўзбекистонга 2025 йилда 15 миллион долларлик мис қувурлар ва фитинглар импорт қилинган. Мазкур корхона тўлиқ ишга тушгач, 10 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқариши кутилмоқда.
Корхонада 300 та янги иш ўрни яратилади, 200 миллиард сўм бюджет тушумлари таъминланади ҳамда 350 миллион долларлик экспорт амалга оширилади. Маҳсулотлар Бирлашган Араб Амирликлари, АҚШ, Африка қитъаси ҳамда Европа давлатларига етказиб берилади.
“Infinity Copper Group” Ўзбекистонда мис қувурлари ва фитинглар ишлаб чиқариш ҳажми бўйича етакчи ўринни эгаллаб, жами тўртта ишлаб чиқариш корхонасини ўз ичига олади.
Президентимиз мамлакатимизда мис қувурлари ва фитинглар ишлаб чиқаришни янада ривожлантириш, юқори қўшилган қийматга эга саноат маҳсулотлари улушини ошириш муҳимлигини таъкидлади.
Бундай замонавий, рақобатбардош корхоналар сонини кўпайтириш орқали ички бозор эҳтиёжини тўлиқ қондириш ва экспорт салоҳиятини янада кенгайтириш зарурлиги қайд этилди.

Глава нашего государства посетил предприятие по производству медных труб и фитингов
В рамках поездки в Ташкентскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия «Infinity Copper Group» в Ахангаранском районе, специализирующегося на производстве медных труб и фитингов.
Президенту доложено, что проект реализуется в сотрудничестве с компаниями Китая и Германии на площади 10 гектаров, его общая стоимость составляет 36 миллионов долларов.
Строительные работы здесь выполнены на 90 процентов, в рамках проекта освоено 14,9 миллиона долларов инвестиций.
В 2025 году в Узбекистан импортировано медных труб и фитингов на сумму 15 миллионов долларов. Ожидается, что после полного запуска предприятия будет произведено импортозамещающей продукции на 10 миллионов долларов.
Предприятие создаст 300 новых рабочих мест, обеспечит бюджетные поступления в размере 200 миллиардов сумов и экспорт на 350 миллионов долларов. Продукция будет поставляться в Объединенные Арабские Эмираты, на африканский континент, в США и европейские страны.
Предприятие «Infinity Copper Group» является ведущим производителем медных труб и фитингов в Узбекистане и включает в себя четыре производственных предприятия.
Президент нашей страны подчеркнул важность дальнейшего развития производства медных труб и фитингов, увеличения доли промышленной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Отмечено, что за счет увеличения числа таких современных, конкурентоспособных предприятий необходимо обеспечить полное удовлетворение потребностей внутреннего рынка и дальнейшее расширение экспортного потенциала.