Ўзбекистон – Иордания: дўстлик ва кўп қиррали амалий ҳамкорлик муносабатлари мустаҳкамланади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн 25-26 август кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлди.
Иордания Яқин Шарқ минтақасида жойлашган, 12 та ҳудуддан иборат давлат. 11,7 миллион аҳоли истиқомат қилади. Жаҳон банкининг расмий маълумотларига кўра, 2024 йилда Иорданиянинг ялпи ички маҳсулоти 53,3 миллиард долларни, аҳоли жон бошига 4700 долларни ташкил қилган. Ташқи савдо айланмаси 37,1 миллиард доллардан ошади. Иордания асосан фосфатлар, тайёр кийим-кечаклар, тўқимачилик ва кимё саноати маҳсулотлари экспорт қилади. Фосфатлар бўйича жаҳондаги етакчи экспортёрлардан бири, бу минераллар асосан ўғит ва кимёвий моддалар сифатида экспорт қилинади. Иорданиянинг тўқимачилик саноати маҳсулотларининг катта қисми АҚШ ва Европа Иттифоқига йўналтирилган.
Иордания иқтисодиёти асосан хизматлар соҳасига асосланган бўлиб, ялпи ички маҳсулотининг 75,5 фоизини ташкил этади. Саноатнинг ҳиссаси – 19,6 фоиз, қишлоқ хўжалигининг эса – 4,9 фоиз.
Туризм миллий даромаднинг муҳим қисми ҳисобланади. Иорданияда табиий ресурслар, хусусан, нефть ва газ захиралари кам. Давлат фосфат, калийдан тайёр маҳсулотлар ва кимёвий моддалар экспортига таянади.
Халқаро молиявий ёрдам Иордания иқтисодиёти учун ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Мамлакат Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки ва Кўрфаз мамлакатлари каби донорлардан ёрдам олади. Ушбу ҳамкорликлар, шунингдек, иқтисодиётни диверсификация қилиш ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича олиб борилган саъй-ҳаракатлар билан бирга, Иорданияга қийин геосиёсий ва иқтисодий шароитда барқарорликни сақлаб қолишга ёрдам бермоқда.
Иқтисодий эркинлик индекси бўйича жаҳон рейтингида Иордания 69-ўрин, минтақавий рейтингда эса 6-ўринни эгаллайди. Ишбилармонлик муҳити бўйича жаҳон рейтингида Подшоҳлик 65-ўринда туради.
Иордания дунёдаги энг йирик фосфат ишлаб чиқарувчилардан бири ҳисобланади ва бу борада ТОП-5 таликка киради, унинг тасдиқланган захиралари 1,5 миллиард тоннадан ошади. 2024 йилда барча конларда қуруқ фосфатнинг умумий ишлаб чиқариш ҳажми 11,5 миллион тоннага етган.
Ўзбекистон 1993 йилда Иордания билан дипломатик муносабатлар ўрнатган ва ҳамкорлик қилиб келади. Давлатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 2024 йилда қарийб 4,6 миллион долларни ташкил этди ва жорий йилнинг биринчи ярмида эса бу кўрсаткич 4,3 миллион долларга етди. Томонлар товар айирбошлаш ҳажмини бир неча карра ошириш имкониятига эга ва бундан самарали фойдаланилмоқда.
25 август куни Самарқанд шаҳри аэропортида Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайнни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кутиб олди.
Икки давлат раҳбарлари Самарқанд шаҳрининг улуғвор тарихий обидалари, муқаддас қадамжоларни зиёрат қилди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 26 август куни Самарқанд шаҳридаги Конгресс марказида ўтказилди.
Дастлаб, Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайнни расмий кутиб олиш маросими бўлиб ўтди.
Конгресс маркази биноси олдидаги майдонда фахрий қоровул саф тортди. Ўзбекистон Президенти олий мартабали меҳмонни самимий қарши олиб, шоҳсупага таклиф қилди.
Ҳарбий оркестр икки мамлакат давлат мадҳияларини ижро этди.
Ўзбекистон Президенти ва Иордания Подшоҳи фахрий қоровул сафи олдидан ўтиб, расмий делегация аъзоларини қутладилар.
Музокаралар олдидан, давлат ташрифи дастури доирасида Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида юртимизда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди.
Конгресс марказида хорижий бозорлар учун халқаро стандартларга жавоб берадиган кенг турдаги юқори сифатли маҳсулотлар кўргазмага қўйилган.
Олий мартабали меҳмонга тоғ-кон, фармацевтика, кимё, тўқимачилик, заргарлик саноати, қишлоқ хўжалиги ва ахборот технологиялари каби соҳалардаги технологик босқичлар, ишлаб чиқариш қувватлари, инновациялар ва қўлланилаётган энг илғор ускуналар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Экспозициядан юқори қўшилган қийматга эга тайёр саноат маҳсулотлари намуналари: дори воситалари, тиббий асбоб-ускуналар, минерал ўғитлар, тўқимачилик, трикотаж ва заргарлик буюмлари, ҳунармандчилик маҳсулотлари, IT ечимлари ва бошқалар ўрин олган.
Иордания етакчиси Ўзбекистон маҳсулотлари ва саноат салоҳиятини юксак баҳолади. Давлат раҳбарлари етакчи корхоналар кооперациясини кенгайтириш, ўзаро тажриба алмашиш ва технологиялар трансферини амалга ошириш муҳимлигини таъкидладилар.
Шундан сўнг Конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайннинг музокаралари бўлиб ўтди.
Сиёсий мулоқот ва маданий-гуманитар алмашинувни янада ривожлантириш, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Иордания Подшоҳи давлатимиз раҳбарига ташриф билан келишга таклиф қилгани ҳамда Иордания делегациясига кўрсатилаётган илиқ ва самимий қабул учун миннатдорлик билдирди.
Дипломатик муносабатлар тарихидаги илк олий даражадаги ташриф икки томонлама ҳамкорликда янги босқични бошлаб бериши ва уни кенг қамровли шериклик даражасига кўтаришга хизмат қилиши таъкидланди.
Ўзбекистон ва Иордания ўртасидаги анъанавий дўстлик ва кўп қиррали амалий ҳамкорлик муносабатлари мустаҳкамланиб бораётгани, икки мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар стратегиялари ўхшашлиги қайд этилди.
Етакчилар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида самарали ҳамкорлик олиб борилаётганини мамнуният билан қайд этиб, ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлашни фаол давом эттириш зарурлигини таъкидладилар.
Давлатлар ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги конструктив мулоқотни ва идоралар ўртасидаги яқин алоқаларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Икки томонлама савдо кўрсаткичларини каррасига ошириш, қўшма инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномаларини амалга оширишга тайёрлик тасдиқланди.
Кимё ва тўқимачилик саноати, «ақлли» қишлоқ хўжалиги, геология, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, туризм ва бошқа тармоқларда кооперацияни кенгайтиришга келишиб олинди.
Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашини ишга тушириб, жорий йил якунигача уларнинг илк йиғилишларини ўтказиш таклифи билдирилди. Икки мамлакатнинг етакчи компания ва ишлаб чиқарувчилари иштирокида Ўзбекистон – Иордания бизнес форумининг ўтказилиши ишбилармон доиралар ўртасида узоқ муддатли шериклик алоқаларини ўрнатишга хизмат қилади.
Маданий, таълим ва туризм соҳаларидаги алмашинувларни, шу жумладан, қўшма маданият ҳафталиклари, концертлар, экспозиция ва кўргазмалар ўтказиш орқали янада фаоллаштиришга тайёрлик билдирилди.
Ўзбекистон ва Иордания халқлари ўртасидаги дўстлик алоқалари узоқ тарихга эга бўлиб, бугунги кунда янги босқичга кўтарилмоқда. Шу нуқтаи назардан, умумий маънавий меросни биргаликда ўрганиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, икки мамлакат исломшунослик марказлари ва институтлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар бағрикенг ва маърифатли ислом ғояларини биргаликда илгари суриш зарурлиги ҳақида якдил фикрга келдилар. Давлатимиз раҳбари Подшоҳ Абдулла II томонидан бундан ўн йил олдин бошланган «Ақаба жараёни» ташаббусини юқори баҳолаб, ушбу муҳим ташаббуснинг навбатдаги йиғилишларидан бирини Самарқанд шаҳрида ўтказишни таклиф этди.
Икки мамлакат пойтахтлари ўртасида мунтазам авиақатновларнинг йўлга қўйилиши ва визасиз режим жорий қилиниши ишбилармонлик алоқалари ва ўзаро сайёҳлар оқимининг кўпайишига хизмат қилиши таъкидланди.
Глобал ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Музокаралар якунида Подшоҳ Абдулла II ибн ал-Ҳусайн давлатимиз раҳбарини Иорданияга ташриф билан боришга таклиф этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн Шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш тўғрисида қўшма баёнот қабул қилдилар.
Умуман, ташриф доирасида 15 та икки томонлама ҳужжат имзоланди, жумладан:
– экстрадиция тўғрисида битим;
– инвестицияларни ўзаро рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисида битим;
– қўшма комиссия тузиш тўғрисида битим;
– виза талабларини бекор қилиш тўғрисида битим;
– олий таълим ва илмий тадқиқотлар соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– туризм соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– ҳаво қатнови тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида баённома;
– товарлар ва транспорт воситалари ҳаракати тўғрисидаги дастлабки маълумотларни онлайн алмашиш тўғрисида баённома;
– қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– ўсимликлар карантини ва ҳимояси соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– ветеринария соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида меморандум;
– дин ишлари бўйича англашув тўғрисида идоралараро меморандумлар;
– Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайннинг давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси.
Иордания Подшоҳининг давлат ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Иорданиянинг «Ан-Наҳда» («Ренессанс») ордени билан тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу мамлакатнинг олий мукофотини давлатимиз раҳбарига Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн шахсан топширди.
– Ушбу мукофотни кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги умумий саъй-ҳаракатларимизнинг муносиб эътирофи, шунингдек, мамлакатимизда Учинчи Ренессанс пойдеворини яратаётган Ўзбекистон халқига дўстона муносабат ва ҳурмат ифодаси сифатида катта мамнуният билан қабул қиламан, – деди Президентимиз.
Иордания Подшоҳининг Ўзбекистонга тарихий ташрифи ва самарали музокаралар натижасида мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар янги шериклик даражасига кўтарилди.
Етакчилар сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантиришга келишиб олдилар.
Давлатимиз раҳбари Подшоҳ Абдулла II ибн ал-Ҳусайн Иорданиянинг жадал ривожланишига, мамлакатнинг тинчликсевар ташқи сиёсатини амалга оширишга, халқаро ҳамжамиятдаги нуфузи ва таъсири юксалишига қўшган ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Президентимиз ушбу юксак мукофот Ўзбекистон ва Иордания халқлари ўртасидаги мустаҳкам дўстлик рамзи сифатида муносиб ўрин эгаллашини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида Подшоҳ Абдулла II ибн ал-Ҳусайнга мукофот учун яна бир бор миннатдорлик билдириб, Иордания халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон – Иордания саммити якунида биргаликда дарахт экиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн Самарқанддаги Конгресс маркази боғида эман экдилар.
Маросим Ўзбекистон – Иордания муносабатларида янги давр бошланаётгани ҳамда етакчиларнинг халқларимиз ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашга интилиши рамзи бўлди.
Тадбирлар якунлангач, Самарқанд халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев кузатиб қўйди.
Айтиш мумкинки, Президентимиз таклифига биноан Ўзбекистон – Иордания дипломатик муносабатлари тарихида илк бор Иордания Подшоҳининг юртимизга амалга оширган давлат ташрифи икки томонлама ҳамкорликда янги босқични бошлаб бергани ва уни кенг қамровли шериклик даражасига кўтаришга хизмат қилиши билан аҳамиятли бўлди. Икки кун давомида давлатлар етакчиларининг самимий ва дўстона мулоқотлари, самарали музокаралари натижасида ҳамкорликни ривожлантиришнинг устувор ва истиқболли йўналишлари белгиланди ҳамда уларни кенгайтириб боришга келишиб олинди.

Узбекистан – Иордания: укрепляются отношения традиционной дружбы и многоплановое практическое сотрудничество
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Король Иорданского Хашимитского Королевства Абдалла II ибн аль-Хусейн 25–26 августа посетил нашу страну с государственным визитом.
Иордания – государство на Ближнем Востоке с 12 административными округами и населением 11,7 миллиона человек. Согласно официальным данным Всемирного банка, в 2024 году ВВП страны составил 53,3 миллиарда долларов, а ВВП на душу населения – 4700 долларов. Объем внешней торговли превысил 37,1 миллиарда долларов.
Основу иорданского экспорта составляют фосфаты, готовая одежда, продукция текстильной и химической промышленности. Страна входит в число крупнейших мировых экспортеров фосфатов, которые используются преимущественно в производстве удобрений и химических веществ. Значительная часть текстильной продукции поставляется в США и страны Европейского союза.
Экономика Иордании в значительной степени ориентирована на сферу услуг, доля которой составляет 75,5 процента ВВП. На промышленность приходится 19,6 процента, а на сельское хозяйство – 4,9 процента.
В структуре национального дохода важную роль играет и туризм. В Иордании ограничены природные ресурсы, особенно нефть и газ. Экономика страны во многом зависит от экспорта продукции из фосфатов, калия и химикатов.
Международная финансовая поддержка имеет критически важное значение для экономики Иордании. Страна получает помощь Международного валютного фонда, Всемирного банка и стран Персидского залива. Эти партнерства, наряду с усилиями по диверсификации экономики и модернизации инфраструктуры, способствуют сохранению стабильности в условиях непростой геополитической и экономической ситуации.
В глобальном индексе экономической свободы Иордания занимает 69-е место в мире и 6-е – в своем регионе. В рейтинге деловой среды страна находится на 65-й позиции.
Иордания входит в пятерку крупнейших производителей фосфатов в мире. Подтвержденные запасы превышают 1,5 миллиарда тонн. В 2024 году общий объем добычи сухих фосфатов составил 11,5 миллиона тонн.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Иорданией были установлены в 1993 году. С тех пор двустороннее сотрудничество поступательно развивается. В 2024 году объем взаимной торговли составил около 4,6 миллиона долларов, а в первом полугодии текущего года достиг 4,3 миллиона долларов. Обе страны располагают значительным потенциалом для кратного увеличения товарооборота и уже активно работают в этом направлении.
25 августа в аэропорту города Самарканда Короля Иорданского Хашимитского Королевства Абдаллу II ибн аль-Хусейна встретил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Лидеры ознакомились с величественными архитектурными памятниками древнего города.
Основные мероприятия визита прошли 26 августа в Конгресс-центре Самарканда.
Сначала состоялась церемония официальной встречи Короля Иорданского Хашимитского Королевства Абдаллы II ибн аль-Хусейна.
Перед началом официальных переговоров Король Иордании Абдалла II ибн аль-Хусейн в сопровождении Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева ознакомился с экспозицией производимой в нашей стране экспортоориентированной продукции.
Экспозиция включила в себя образцы готовых промышленных товаров с высокой добавленной стоимостью: лекарственные средства, медицинское оборудование, минеральные удобрения, текстильные, трикотажные и ювелирные изделия, образцы народных промыслов, IT-решения и другие.
После этого в Конгресс-центре города Самарканда состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Короля Иорданского Хашимитского Королевства Абдаллы II ибн аль-Хусейна.
Лидеры с удовлетворением засвидетельствовали эффективное взаимодействие и подчеркнули необходимость активного продолжения обоюдной поддержки инициатив в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества и других международных структур.
Достигнута договоренность о наращивании кооперации в таких сферах, как химическая и текстильная промышленность, «умное» сельское хозяйство, геология, здравоохранение и фармацевтика, туризм, и других отраслях.
Дружественные связи между народами Узбекистана и Иордании имеют давнюю историю и сегодня получают новый импульс к развитию. В данном контексте обсуждены вопросы взаимодействия в области совместного изучения общего духовного наследия, укрепления сотрудничества между исследовательскими центрами и институтами исламоведения двух стран.
По итогам состоявшихся в городе Самарканде плодотворных переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Король Иорданского Хашимитского Королевства Абдалла II ибн аль-Хусейн приняли Совместное заявление об укреплении партнерских отношений.
– Соглашение о сотрудничестве в сфере сельского хозяйства;
– План практических мероприятий по реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Короля Иорданского Хашимитского Королевства Абдуллы II ибн аль-Хусейна.
В рамках государственного визита Короля Иордании состоялась церемония награждения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Орденом Иордании «Ан-Нахда» («Ренессанс»).
Высшую награду этой страны главе нашего государства лично вручил Король Иорданского Хашимитского Королевства Абдалла II ибн аль-Хусейн.
– С большой честью принимаю эту награду как достойное признание и оценку наших общих усилий по расширению многогранного сотрудничества, а также как знак дружеского отношения и уважения к народу Узбекистана, создающему основы Третьего Ренессанса в нашей стране, – подчеркнул Президент.
По итогам исторического визита Короля Иордании в Узбекистан и плодотворных переговоров отношения между нашими странами выведены на новый уровень партнерства.
Лидеры договорились всесторонне развивать сотрудничество в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной и культурно-гуманитарной сферах.
Глава нашего государства отдельно отметил вклад Короля Абдаллы II ибн аль-Хусейна в стремительное развитие Иордании, реализацию страной миролюбивой внешней политики, рост ее авторитета и влияния в международном сообществе.
Президент нашей страны подчеркнул, что эта высокая награда займет достойное место как символ крепкой дружбы между народами Узбекистана и Иордании.
Глава нашего государства вновь поблагодарил Короля Абдаллу II ибн аль-Хусейна за высокую награду и пожелал мира и процветания народу Иордании.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Король Иордании Абдалла II ибн аль-Хусейн посадили дуб в парке самаркандского Конгресс-центра.
Церемония стала символом начала нового этапа в узбекско-иорданских отношениях и приверженности лидеров укреплению дружбы между народами двух стран.
По окончании мероприятий в международном аэропорту Самарканда высокого гостя проводил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Можно с уверенностью сказать, что первый в истории узбекско-иорданских дипломатических отношений государственный визит Короля Иордании в нашу страну, состоявшийся по приглашению Президента Узбекистана, стал важным событием, которое ознаменовало начало нового этапа двустороннего сотрудничества и будет способствовать его выводу на уровень всеобъемлющего партнерства. В течение двух дней состоялись дружественный диалог лидеров государств, продуктивные переговоры, по итогам которых были определены приоритетные и перспективные направления сотрудничества, а также достигнута договоренность о его дальнейшем расширении.