Улуғ муҳаддис номига муносиб мажмуа
Президент Шавкат Мирзиёев 25 август куни Самарқандга ташриф буюрди. Эзгу анъанага мувофиқ, аввало, Имом Бухорий мақбараси зиёрат қилинди. Қуръон тиловат этилиб, дуо ўқилди.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
Буюк муҳаддис бобомизга бутун ислом оламида эҳтиром баланд, унинг мақбарасини кўриш истагидаги инсонлар кўп. Шу боис зиёратчиларга шароитларни кенгайтириш мақсадида бу ерда улкан мажмуа барпо этилмоқда.
Зиёратгоҳнинг умумий майдони 44 гектар этиб кенгайтирилган. Мўътабар мақбара, 10 минг кишилик масжид ва маъмурият биноси қуриб битказилган. Мажмуанинг 4 бурчагидаги 75 метрлик миноралар унга маҳобат бағишлаган.
Айни пайтда пардозлаш ишлари олиб борилмоқда. Пештоқлар ва айвон деворларига “Саҳиҳи Бухорий”дан ҳадислар битилмоқда.
Президентимиз бу мажмуа фақат зиёрат эмас, илм-маърифат, тарбия ва ибрат маскани бўлиши кераклигини таъкидлади. Имом Бухорийнинг буюк изланишлари, билими ва камолоти бу ерга келувчилар, айниқса, ёшлар учун эзгу намуна бўлиши қайд этилди.
Шу мақсадда янги мажмуада инновацион музей ҳам ташкил этилмоқда. У ислом оламида муҳаддислар султони дея эътироф этилган Имом Бухорийнинг ҳаёти ва илмий мероси, ислом маърифати ривожига қўшган ҳиссасини намоён этади. Шунингдек, музейда Қуръони каримда исмлари зикр қилинган 25 та пайғамбар тарихи, Муҳаммад алайҳиссаломнинг шажараси, Макка ва Мадинадаги ҳаёти, ҳадисларнинг жамланиши ва ёзилиши ҳақидаги маълумотлар жойлаштирилади.
Зиёратгоҳ атрофида меҳмонхона ва бошқа хизмат кўрсатиш бинолари ҳам қурилиш ишлари якуний босқичга кирган.
Давлатимиз раҳбари қурилишни сифатли бажариш, одамларга қулайликларни кенгайтириш, мажмуа атрофида яшил майдонларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.

Комплекс, достойный великого наследия Имама Бухари
Президент Шавкат Мирзиёев по прибытии в Самарканд, согласно доброй традиции, первым делом посетил мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
Глава государства ознакомился с проводимой здесь созидательной работой.
Великий мухаддис пользуется глубоким почтением во всем исламском мире, и тысячи людей стремятся увидеть его мавзолей. В целях создания более широких условий для паломников здесь возводится грандиозный архитектурный комплекс.
Территория святыни расширена до 44 гектаров. Построены мавзолей, мечеть на 10 тысяч человек и административное здание. Четыре минарета высотой 75 метров придали ансамблю особую величественность.
В настоящее время ведутся отделочные работы. На порталах и стенах айванов наносится каллиграфическая роспись с хадисами из «Сахих аль-Бухари».
Президент подчеркнул, что данный комплекс должен стать не только местом поклонения, но и центром науки, просвещения, воспитания и нравственного примера. Было отмечено, что великие труды, знания и человеческие качества Имама Бухари являются благородным образцом для всех, особенно для молодежи.
С этой целью в составе нового комплекса создается инновационный музей. Он будет представлять жизнь и научное наследие Имама Бухари, признанного в исламском мире «султаном мухаддисов», а также его вклад в развитие исламской науки и просвещения. В музее разместятся экспозиции об истории 25 пророков, названных в Коране, родословной Пророка Мухаммада, его жизни в Мекке и Медине, сведения о сборе и записи хадисов.
Рядом с комплексом завершается строительство гостиницы и других объектов обслуживания паломников.
Глава государства дал указания качественно завершить работы, расширить удобства для посетителей и увеличить количество зеленых зон вокруг комплекса.