Соғлиқни сақлаш тизимини трансформация қилиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 август куни соғлиқни сақлаш тизимини трансформация қилиш ва тиббий ёрдам сифатини оширишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бу борада давлатимиз раҳбари шу йил 7 майда бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида топшириқ берган эди. Шундан келиб чиқиб, соҳа мутахассислари, аҳоли ва хусусий сектор вакиллари иштирокида қатор таклифлар тайёрланди.
Бугун касалликларни даволашда катта юклама республика муассасаларига тушмоқда. Шу боис вилоят ва туман миқёсида хизматларни кенгайтириб, тиббиётни аҳолига яқинлаштириш чоралари кўрилмоқда.
Шу мақсадда 1 минг 500 та клиник протокол халқаро талабларга мослаштирилади ва стандарт жарроҳлик амалиётлари ишлаб чиқилади. Энг кенг тарқалган касалликлар бўйича беморлар маршрутлари ишлаб чиқилади ва рақамлаштирилади.
Сўнгги йилларда инсульт ва инфарктга олиб келадиган гипертония, юрак ишемик касаллиги ва қандли диабетнинг кўпайиши кузатилмоқда. Бундай ҳолатларнинг 85 фоизи ногиронликка олиб келмоқда.
Шу боис бирламчи бўғинда сунъий интеллектни кенг қўллаган ҳолда ушбу касалликларнинг олдини олиш ва даволаш бўйича янгича протокол ва ёндашувларни жорий қилиш таклифи билдирилди. Жумладан, ЭКГ-телеметрия, телемедицина, тромболизис терапия, стентлаш ва тромбоэкстрация йўлга қўйилади. Инсульт белгиларини эрта аниқлаш алгоритмини оммалаштириш ва аҳолига ўргатишга алоҳида эътибор қаратилади.
Неврологик касалликлар ва инсультни самарали даволаш мақсадида Миллий неврология ва нейрореабилитация тиббиёт маркази ташкил этилади. Марказ учун Тошкент шаҳрида 250 ўринли замонавий бино қурилади, унда йилига 3 мингдан ортиқ жарроҳлик амалиётини ўтказиш имконияти бўлади.
Марказ ҳамда Самарқанд ва Бухородаги тиббиёт олий ўқув юртлари клиникалари замонавий ускуналар билан жиҳозланади. Япониялик ҳамкорлар кўмагида халқаро стандартлар бўйича эрта реабилитация хизмати жорий этилади. 150 нафар мутахассис хорижда малака оширади. Лойиҳа учун 150 миллион АҚШ доллари йўналтирилади. Ушбу чора-тадбирлар ногиронлик ва меҳнатга лаёқатсизликни камайтириш имконини беради.
Шунингдек, амалдаги соғлиқни сақлаш тизимини хариталаш ва рақамлаштириш, шу асосда тиббиёт муассасаларини ягона ёндашув асосида ташкил этиш бўйича мастер-режа ишлаб чиқиш таклифи билдирилди. Бу ишлар доирасида янги қурилиш стандартлари, поликлиника ва касалхоналарнинг намунавий лойиҳалари шакллантирилади, 210 та санитария нормаси қайта кўриб чиқилади.
Бугунги кунда аҳолининг лаборатория таҳлилларига ишончи бирмунча паст. Лаборатория хизматининг сустлиги профилактика ва даволашни қийинлаштирмоқда. Туман даражасидаги 2800 та поликлиникага 1500 та лаборатория хизмат кўрсатаяпти, ускуналарнинг аксарияти эскирган, айрим таҳлиллар қўлда бажарилади.
Шу боис 2030 йил якунига қадар 198 та марказлашган лаборатория ташкил этиш, ички ва ташқи сифат назоратини йўлга қўйиш, жараёнларни тўлиқ рақамлаштириш кўзда тутилган. Шу билан бирга, бепул таҳлиллар сони оширилади.
Профессионал ва олий тиббий таълимни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳамширалар академиясини Тошкент давлат тиббиёт университети ҳузуридаги Профессионал тиббиёт академиясига айлантириш таклифи билдирилди. Халқаро ҳамкорлар билан бирга янги дастурлар жорий қилинади, ҳамшираларни NCLEX имтиҳони асосида халқаро сертификатлаш йўлга қўйилади. Олий маълумотли ҳамширалар тайёрлаш йўналишига қабул квотаси босқичма-босқич оширилади.
Бундан ташқари, барча ўқув дастурлари халқаро ташкилотлар талаблари асосида аккредитациядан ўтказилади, оилавий тиббиёт бўйича интеграциялашган таълим дастури ва бир йиллик интернатура жорий этилади. «Бемор ёнида» ўқитиш улушини ошириш, билимларни баҳолашнинг икки босқичли тизими ҳамда тиббиёт ходимларини рўйхатга олиш тизимини босқичма-босқич жорий этиш режалаштирилган.
Алоҳида йўналиш жамоат саломатлиги билан боғлиқ. Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси фаолиятини юқумли бўлмаган касалликлар профилактикасига, оналар ва болалар ўлимини камайтиришга, жароҳатланишнинг олдини олишга йўналтириш таклиф этилмоқда. Бунинг учун юқумли бўлмаган касалликлар профилактикаси бўйича миллий дастур ишлаб чиқилади.
Қон хизматини такомиллаштириш масаласи ҳам долзарб. Бу борада 2026-2030 йилларга мўлжалланган дастур қабул қилиниб, тиббиёт муассасаларининг қон билан таъминланганлиги 100 фоизга етказилади. Қон препаратлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Қон хавфсизлигини таъминлашнинг замонавий усуллари, жумладан, вирусларни инактивация қилиш ва нурлантириш жорий этилади. Бу ўлим ҳолатларини камайтириш ва қонга эҳтиёжни таъминлаш имконини беради.
Мамлакатимиз фармацевтика бозори бугунги кунда 2 миллиард доллардан ошган. Ислоҳотлар аҳолини сифатли, хавфсиз ва самарали дори воситалари билан таъминлашга қаратилган.
Бу йўналишда, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти мезонларини инобатга олган ҳолда, дори воситаларини рўйхатдан ўтказишда тан олиш тартиби жорий этилади. Женерикларнинг биоэквивалент синовлари ўтказилади, тиббий буюмларни уларнинг хавфсизлик синфлари бўйича рўйхатдан ўтказишнинг табақалаштирилган тизими қўлланилади. Бу борада фаолиятни бошлаш учун хабардор қилиш тартиби жорий этилади.
Шартнома асосида ишлаб чиқариш ва технологиялар трансфери ривожлантирилади, фармназоратнинг замонавий механизмлари татбиқ қилинади.
Президентимиз билдирилган таклифларни маъқуллаб, тегишли ҳужжатларни имзолади. Белгиланган вазифалар ижросини тизимли ва сифатли таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрены предложения по трансформации системы здравоохранения
Президент Шавкат Мирзиёев 19 августа ознакомился с презентацией предложений по трансформации системы здравоохранения и повышению качества медицинской помощи.
Соответствующие поручения глава государства дал на видеоселекторном совещании, прошедшем 7 мая текущего года. Исходя из этого совместно с экспертами сферы, представителями населения и частного сектора подготовлен ряд предложений.
Сегодня большая нагрузка приходится на республиканские учреждения. Поэтому особое внимание уделяется расширению оказываемых услуг на областном и районном уровне, тем самым приблизив медицину к народу.
С учетом этого будут адаптированы 1500 клинических протоколов и разработаны стандартные операционные процедуры, полностью внедрены и оцифрованы клинические маршруты пациентов по наиболее распространённым заболеваниям.
В частности, за последние годы наблюдается рост заболеваний гипертонии, ишемической болезни сердца и сахарного диабета, которые приводят к инсульту и инфаркту. При этом в 85 процентах случаев больные получают инвалидность.
В этой связи на первичном звене предложено внедрить новые протоколы и подходы к профилактике и лечению этих заболеваний с широким использованием возможностей искусственного интеллекта. Также будут налажены ЭКГ-телеметрия, телемедицина, тромболизисная терапия, стентирование, тромбоэкстракция. Наряду с этим отдельное внимание будет уделено популяризации и обучению населения алгоритму раннего распознавания признаков инсульта.
В целях совершенствования лечения неврологических заболеваний и инсульта будет создан Национальный медицинский центр неврологии и нейрореабилитации. Для данного центра в городе Ташкенте будет возведено современное здание на 250 коек. Планируется проводить в нем более 3 тысяч операций в год.
Данный центр, а также клиники медицинских вузов в Самарканде и Бухаре будут оснащены современным оборудованием. Кроме этого, планируется при поддержке японских партнеров внедрить службу ранней реабилитации на основе международных стандартов. 150 медицинских специалистов пройдут повышение квалификации и переподготовку за рубежом. На реализацию данного проекта будет направлено 150 миллионов долларов США.
Эти меры позволят сократить инвалидность и нетрудоспособность.
Предложено картографировать и оцифровать действующую систему здравоохранения и на этой основе разработать мастер-план по организации медицинских учреждений с единым подходом, который включит в себя разработку и внедрение новых стандартов строительства, пересмотр 210 санитарных норм, а также разработку типовых проектов для поликлиник и больниц.
Сегодня у населения низкое доверие к результатам лабораторных анализов. Слабость лабораторной службы усложняет процесс профилактики и лечения болезней. На районном уровне 2800 поликлиник обслуживаются 1500 лабораториями. Многое оборудование морально устарело, отдельные анализы проводят вручную.
По этой причине предложено усовершенствовать деятельность лабораторий путем создания до конца 2030 года 198 централизованных лабораторий, налаживания внутреннего и внешнего контроля качества, цифровизации всех процессов. Количество бесплатных исследований будет увеличено.
Будут приняты меры по развитию профессионального и высшего медицинского образования.
Предложено преобразовать работу Академии медсестер путем создания Академии профессиональной медицины при Ташкентском государственном медицинском университете.
При поддержке международных партнеров будут разработаны и внедрены совместные программы обучения, международная сертификация медицинских сестер на основе экзамена NCLEX. Поэтапно будет увеличена квота приема в вузы по направлению подготовки медицинских сестер с высшим образованием.
Также предложено аккредитовать все учебные программы согласно требованиям международных организаций, внедрить интегрированную образовательную программу и годичную интернатуру по семейной медицине, систему двухэтапной оценки знаний, увеличить соотношение количества преподавателей к студентам. Будет также увеличено время практического обучения студентов «у постели» больного. Поэтапно будет внедрена система регистрации медработников.
Следующее направление – это совершенствование общественного здоровья. Для этого предложено переориентировать деятельность Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья на профилактические мероприятия по предотвращению неинфекционных заболеваний, смертности матерей и детей, а также травматизма, разработав национальную программу по профилактике неинфекционных заболеваний.
Был также затронут вопрос совершенствования службы крови.
Предложено принять программу на 2026-2030 годы, в рамках которой довести обеспеченность кровью до 100 процентов, наладить производство препаратов крови, обеспечить безопасность крови путем внедрения в практику инактивации и облучения вирусов.
Эти меры позволят сократить смертность от кровотечения, обеспечить доступность крови.
В настоящее время активное развитие фармацевтического рынка позволило увеличить его объем до более 2 миллиардов долларов. Реформы направлены на обеспечение населения качественными, безопасными и эффективными лекарственными средствами.
В этом направлении планируется внедрение процедуры признания регистрации лекарственных с учетом критериев, рекомендованных ВОЗ, биоэквивалентных испытаний дженериков, дифференцированной системы регистрации медицинских изделий с учетом класса их безопасности, уведомительного порядка для начала деятельности по реализации медицинских изделий.
Будут налажены контрактное производство и трансфер технологий, внедрены современные механизмы фармаконадзора.
Президент одобрил представленные предложения и подписал соответствующие документы, направленные на их реализацию. Даны поручения по обеспечению системного и качественного выполнения поставленных задач.