Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги муносабатлар тарихида навбатдаги муҳим босқич
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг таклифига биноан давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлиб турибди.
Бу ташриф икки қардош халқ ўртасидаги муносабатлар тарихида навбатдаги муҳим босқичга айланади. Ташрифнинг биринчи куни Президент Илҳом Алиев билан бўлиб ўтган музокаралар, Олий давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилиши ва имзоланган келишувлар нафақат икки томонлама алоқаларни, балки минтақадаги сиёсий, иқтисодий ва маданий жараёнларнинг йўналишини белгилашда ҳам муҳим саналади.
Давлатимиз раҳбари 3 июль куни Боку шаҳрида Озарбайжон халқининг умуммиллий етакчиси Ҳайдар Алиев мангу қўним топган Фахр хиёбонига ташриф буюрди.
Президентимиз Ҳайдар Алиев қабрига гул қўйиб, Озарбайжоннинг буюк давлат ва сиёсат арбоби хотирасига эҳтиром кўрсатди.
Ҳайдар Алиев ҳақли равишда мустақил Озарбайжоннинг асосчиси ҳисобланади. Унинг раҳбарлигида мамлакатнинг жадал ривожланиши ва халқаро майдондаги нуфузи юксалиши учун мустаҳкам пойдевор яратилди.
Унинг давлат қурилиши ва миллий суверенитетни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссаси Озарбайжон тарихида алоҳида ўрин тутади.
Ўзбекистонда Ҳайдар Алиевни қардош давлатларимиз ўртасидаги дўстлик алоқаларини ривожлантириш ва мустаҳкамлашга катта аҳамият берган давлат арбоби сифатида чуқур ҳурмат қилишади.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Боку шаҳридаги Ғалаба боғига борди.
Ўзбекистон етакчиси Ғалаба кунига бағишланган ёдгорлик пойига гул қўйиб, Озарбайжон ватанпарварлари хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Озарбайжон пойтахти марказида жойлашган ушбу замонавий ёдгорлик мажмуаси мамлакат озодлиги ва ҳудудий яхлитлиги йўлида қурбон бўлган миллий қаҳрамонлар хотирасини абадийлаштириш мақсадида бунёд этилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжонга давлат ташрифи доирасида Фузулий шаҳрига келди.
Аэропортда олий мартабали меҳмонни Озарбайжон маданият вазири Одил Керимли ва бошқа расмийлар кутиб олди.
Шаҳар буюк озарбайжон шоири ва мутафаккири Муҳаммад Фузулий номи билан аталган. Мамлакатнинг жануби-ғарбий қисмида жойлашган бу шаҳар азалдан Қорабоғнинг «жанубий дарвозаси» ҳисобланади.
2020 йилдан бошлаб Фузулий тумани ва шаҳрида кенг кўламли қайта тиклаш дастури амалга оширилмоқда. 2021 йилда фойдаланишга топширилган Фузулий аэропорти барпо этилган муҳим объектлардан бири бўлди. Шаҳарда, шунингдек, замонавий турар жой мажмуалари, тиббиёт ва таълим муассасалари, инфратузилма объектлари қад ростлади, янгилари қурилмоқда.
2023 йил август ойида икки мамлакат етакчилари шаҳарда Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан биродар халқларимиз ўртасидаги мустаҳкам дўстлик рамзи сифатида қурилган Мирзо Улуғбек номидаги замонавий мактабни очган эдилар.
Сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хонкенди шаҳрига келди.
Давлатимиз раҳбарини Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев кутиб олди.
Бу ерда етакчилар қўшма тикувчилик фабрикаси фаолияти билан танишди.
Корхона Президентлар томонидан 2024 йил ноябрь ойида Бокуда бўлиб ўтган БМТ Иқлим саммити доирасидаги учрашувда ишга туширилган эди.
Тикувчилик фабрикасининг майдони 1,2 гектар. Лойиҳанинг умумий инвестиция қиймати 6,2 миллион долларни ташкил этади. Жами 800 та иш ўрни яратилади.
Корхонада йилига 3-5 миллион дона трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш режалаштирилган. Тайёр маҳсулотлар ҳам ички бозорга, ҳам экспортга етказиб берилади.
Ўзбекистон етакчиси чегараолди савдо ва тегишли инфратузилмани янада ривожлантириш, қазиб чиқариш, тўқимачилик, фармацевтика ҳамда қурилиш материаллари тармоқларида, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш муҳимлигини таъкидлади.
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг 17-саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ҳамроҳлигида Ағдам шаҳридаги «Иморат» тарихий-меъморий мажмуасига ташриф буюрди.
Бу ерга Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар делегациялари раҳбарлари ҳам келди.
Ағдам шаҳри Озарбайжоннинг ғарбий қисмида, Қорабоғ туманида жойлашган. 2021 йилдан бошлаб шаҳар инфратузилмаси фаол тикланмоқда: янги мактаблар, болалар боғчалари, уй-жойлар, маъмурий бинолар қурилмоқда.
«Иморат» мажмуасида Қорабоғ хонлиги асосчиси Паноҳ Алихоннинг саройи ва мақбараси жойлашган. 2024 йилда мажмуа реставрация ишлари ва археологик тадқиқотлардан сўнг қайта очилди.
Бу ерда Қорабоғ тулпорлари парки ва интерактив музей ташкил этилган.
Етакчилар мажмуада яратилган шароитлар, бунёдкорлик ишлари билан танишди. Меҳмонлар эътиборига Озарбайжон Қорабоғининг бой маданияти ва анъаналарини акс эттирувчи Қорабоғ тулпорлари иштирокидаги «Зафар» номли маданий дастур тақдим этилди.

Важная веха в истории Узбекско-Азербайджанских отношений
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева пребывает в этой стране с государственным визитом.
Этот визит откроет новую веху в истории отношений двух братских народов. Состоявшиеся в первый день визита переговоры с Президентом Ильхамом Алиевым, второе заседание Высшего межгосударственного совета, а также подписанные в его рамках соглашения имеют важное значение для определения вектора не только двустороннего сотрудничества, но и политических, экономических и культурных процессов в регионе.
3 июля глава нашего государства посетил Аллею Почета – мемориальное место упокоения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Президент возложил цветы к могиле Гейдара Алиева, отдав дань глубокого уважения памяти великого государственного и политического деятеля Азербайджана.
Гейдар Алиев по праву считается основателем независимого Азербайджана. Под его руководством заложена прочная основа для динамичного развития страны и роста ее международного авторитета.
Его вклад в строительство государства и укрепление национального суверенитета занимает особое место в истории Азербайджана.
В Узбекистане Гейдар Алиев снискал глубокое уважение и признание как государственный деятель, придававший большое значение развитию и укреплению дружественных связей между двумя братскими государствами.
После этого Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Парк Победы в городе Баку.
Лидер Узбекистана возложил цветы к памятнику в честь Дня Победы и почтил память павших патриотов Азербайджана.
Этот современный мемориальный комплекс, расположенный в центре столицы Азербайджана, создан в целях увековечения памяти национальных героев, отдавших свои жизни за свободу и территориальную целостность страны.
В продолжении программы государственного визита в Азербайджан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Физули.
В аэропорту высокого гостя встретили министр культуры Азербайджана Адиль Керимли и другие официальные лица.
Город носит имя великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммада Физули. Расположенный в юго-западной части страны, он исторически считался «южными воротами» Карабаха.
С 2020 года в Физулинском районе и одноименном городе осуществляется масштабная программа восстановления. Одним из важных объектов стал аэропорт Физули, введенный в эксплуатацию в 2021 году. В городе также возведены и строятся современные жилые комплексы, медицинские и образовательные учреждения, объекты инфраструктуры.
В августе 2023 года лидеры двух стран открыли в городе современную школу имени Мирзо Улугбека, построенную по инициативе Президента Узбекистана в знак прочной дружбы между братскими народами двух стран.
Затем Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Ханкенди.
Главу нашего государства встретил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Лидеры ознакомились с деятельностью совместной швейной фабрики.
Создание предприятия инициировано президентами в ноябре 2024 года в рамках встречи на полях климатического саммита ООН в Баку.
Площадь швейной фабрики составляет 1,2 гектара. Общая инвестиционная стоимость проекта – 6,2 миллиона долларов. Всего будет создано 800 рабочих мест.
На фабрике планируется ежегодно производить от 3 до 5 миллионов единиц трикотажной продукции. Готовая продукция будет поставляться как на внутренний рынок, так и на экспорт.
В рамках саммита Организации экономического сотрудничества в городе Ханкенди Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял исполняющего обязанности заместителя Премьер-министра Афганистана по экономическим вопросам Муллу Абдул Гани Барадара.
Активизировались деловые контакты. В мае текущего года в Кабуле и Мазари-Шарифе открылись торговые дома Узбекистана. В июне подписано Соглашение о преференциальной торговле.
В рамках программы 17-го саммита Организации экономического сотрудничества Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева посетил историко-архитектурный комплекс «Имарет» в городе Агдаме.
Сюда прибыли также главы делегаций стран-участниц Организации экономического сотрудничества.
Агдам расположен на западе Азербайджана в Карабахском районе. С 2021 года здесь активно восстанавливают инфраструктуру: строят школы, детские сады, жилые дома, правительственные здания.
В комплексе «Имарет» расположены дворец и мавзолей основателя Карабахского ханства Панах Алихана. В 2024 году комплекс был открыт после реставрации и археологических исследований. Здесь основаны Парк карабахских скакунов и интерактивный музей.
Лидеры ознакомились с созданными в комплексе условиями и созидательной деятельностью. Их вниманию была представлена красочная программа «Зафар» («Победа») с участием карабахских скакунов, отражающая богатую культуру и традиции Карабахского региона Азербайджана.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Азербайджан продолжается.