Хоразм вилоятининг туризм салоҳиятини юзага чиқариш бўйича қилинаётган ишлар катта натижа бермоқда. Буни ҳудудга хорижий сайёҳларнинг ташрифи етти-саккиз йил олдинги даврга нисбатан 30 баробар кўпайганида ҳам кўриш мумкин. Соҳадаги ўзгаришлар ҳисобига вилоят туризм хизматлари экспорти 2017 йилдаги 7 миллион доллардан ўтган йилда 380 миллион долларга етди.
Сир эмас, илгари ҳудуд туризми ҳақида гапирилганда кўпчилик фақат Ичан қалъани ҳаёлига келтирар эди. Кейинги вақтларда бу борадаги қарашлар бутунлай ўзгарди. Сайёҳлар учун қирқдан ортиқ туристик йўналишлар ишлаб чиқилди ва уларнинг умумий сони юзтага етди.
Энди бу ерда яна бир ноёб мажмуа – “Арда Хива” бор. Унинг очилиши Хоразм вилоятига Президент ташрифининг муҳим воқеаси бўлди.
Мажмуа қадим кент ичра яна бир бетакрор шаҳарни эслатади. Мазкур маскан ўзида тарих ва бугунни уйғунлаштирган меъморий ечими билан ноёб лойиҳа саналади.
“Арда Хива” ҳудуддаги 25 гектарлик паст унумли, шўрхок майдонда қурилди. Унинг бир томони 150 гектарлик Ғовук кўлга туташиб кетгани, бу майдонларда эса яшил ҳудудлар ташкил этилаётгани лойиҳани сайёҳлар учун янада жозибадор кўрсатишга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари мажмуа бўйлаб юриб, бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди. Ҳунармандчилик, бадиий ва амалий санъат кўргазмалари ҳамда бозор расталарини томоша қилди.
Бу ерда сайёҳларга хизмат кўрсатиш учун барча қулайликлар яратилган. Хусусан, қадимий шаҳар муҳитини акс эттирувчи бинолар, жами минг ўринли 20 та меҳмонхона қурилди. Очиқ-ёпиқ аквапарк ва аттракционлар, уч минг ўринли амфитеатр ва мусиқали фаввора барпо этилди.
Шунингдек, тарихий қиёфадаги 11 та ҳунарманд уйи, шарқона бозор, “Кўҳна Урганч” музейи меҳмонлар учун қизиқарли бўлади. Икки километрлик каналда қайиқда сайр қилиш имконияти яна бир ўзига хос янгилик.
Бешта кинотеатр ва концерт зали, кўплаб ресторанлар, заргарлик маркази, савдо дўконлари ва расталари, сув мото-туризми жойи ҳамда автотураргоҳ замонавий талабларга мос тарзда қурилган. Ҳудуддаги барча иншоотлар учун ягона совитиш ва иситиш тизими барпо этилган. Электр энергияси таъминоти учун қуёш панеллари ўрнатилган.
Мажмуа йилига уч миллион нафар ташриф буюрувчини қабул қилиш имкониятига эга. Бу ерда икки мингдан зиёд киши иш билан таъминланади.
Ичан қалъа тарихий бўлса, “Арда Хива” Хоразмнинг замонавий “ташриф қоғози” бўлади.
Давлатимиз раҳбари шу ерда хоразмлик ёшлар билан самимий мулоқот қилди.
– Ҳар қандай захира, ерости бойликлари қачонлардир тугайди. Лекин боболаримиз бизга шундай буюк маънавий мерос, улуғвор обидалар қолдирганки, улар асрлар давомида халққа хизмат қилиб келаяпти. Биз мана шу бойликдан элимиз манфаати йўлида фойдаланишимиз керак. Анча ишлар қилинди, лекин ҳали режалар ҳам кўп. Мен бу йўлда сиз, ёшларга ишонаман. Сизлар баланд чўққиларни кўзлаб, шунга яраша билим олсангиз, замонавий касбларнинг устаси бўлсангиз, юксак мақсадларимизга албатта эришамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.

В Хиве открыт современный туристический комплекс
В Хорезмской области дает заметные плоды работа по раскрытию туристического потенциала региона. Об этом ярко свидетельствует тот факт, что число иностранных туристов, посещающих область, увеличилось в 30 раз по сравнению с показателями семи-восьмилетней давности. Благодаря позитивным изменениям в отрасли экспорт туристических услуг региона вырос с 7 миллионов долларов в 2017 году до 380 миллионов долларов в прошлом году.
Ранее, говоря о туризме в регионе, большинство представляло себе лишь Ичан-Калу. Однако в последние годы это представление изменилось: разработано более сорока новых туристических маршрутов, а их общее количество достигло ста.
Теперь здесь появился еще один уникальный объект — туристический комплекс «Арда Хива», открытие которого стало важным событием в рамках поездки Президента в Хорезмскую область.
Комплекс — город внутри древнего города. Он представляет собой уникальный проект с архитектурным решением, сочетающим в себе исторические мотивы и современные формы.
Центр построен на 25 гектарах ранее малопродуктивной и засоленной земли. Одна из сторон комплекса выходит на озеро Говук площадью 150 гектаров, вокруг которого формируются зеленые зоны — это делает локацию еще более привлекательной для туристов.
Президент Шавкат Мирзиёев прошелся по территории комплекса, осмотрел строительные объекты, выставки народных ремесел и декоративно-прикладного искусства, а также ряды восточного базара.
Для туристов здесь созданы все условия. Построены 20 гостиниц в стиле древнего города общей вместимостью 1 тысячу мест, открыт аквапарк, аттракционы, амфитеатр на 3 тысячи мест и музыкальный фонтан.
Кроме того, гостей заинтересуют 11 ремесленных домов в историческом стиле, восточный рынок и музей «Древний Ургенч». Еще одной изюминкой является возможность прогулок на гондолах по двухкилометровому каналу.
Комплекс также включает пять кинотеатров и концертных залов, множество ресторанов, ювелирный центр, торговые ряды, зону водных мотоциклов и просторную автостоянку. Для всех объектов создана единая система отопления и охлаждения. Электроснабжение обеспечивают солнечные панели.
Комплекс рассчитан на прием до 3 миллионов посетителей в год, здесь будут трудоустроены более 2 тысяч человек.
Если Ичан-Кала — это историческое лицо Хивы, то Арда Хива становится ее современной визитной карточкой.
На территории комплекса глава государства также пообщался с молодежью Хорезма.
— Любые природные ресурсы со временем истощаются. Но наши предки оставили нам величайшее духовное наследие и великие памятники, которые веками служат народу. Мы должны использовать это богатство на благо страны. Многое уже сделано, но впереди еще больше задач. Я верю в вас, молодежь. Если вы будете стремиться к вершинам, получать знания и осваивать современные профессии — мы обязательно достигнем поставленных целей, — отметил Президент Шавкат Мирзиёев.