Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳридаги “M-Clinic” кўп тармоқли тиббиёт марказини бориб кўрди.
Бу клиникани мамлакатимиз тиббиётида янги босқич дейиш мумкин. 202 миллион долларлик лойиҳа эвазига 6 та бино бунёд этилиб, энг замонавий шароитлар яратилган. Тиббий технологиялар Германиянинг KBV GmbH & Co. KG компанияси томониданлойиҳалаштирилган.
Муассасада катталар учун 95 та ва болалар учун 33 та стационар ўрин, 1 минг 400 та қатновга мўлжалланган поликлиника ташкил этилган. Улар яқин ойларда ишга туширилади. Умуман, тиббиёт марказида 50 та тор мутахассислик бўйича хизмат кўрсатиш йўлга қўйилади.
Хусусан, марказда кардиология, ангиография, травматология, нейрохирургия, гинекология ва урология бўйича 5 та жарроҳлик хонаси бўлади. Уларда йилига 5 мингта юқори технологияли операцияларни амалга ошириш мумкин. Илғор ускуналар кам кесиш ва тез реабилитация қилиш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари бу шароитлар билан синчиклаб танишди. Марказни муайян йўналишлар бўйича таянч муассасага айлантириш, бу ердаги тажриба асосида шифокорлар малакасини ошириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Мажмуада беморларнинг яқинлари учун 120 ўринли меҳмонхона ҳам барпо этилган.
Хусусий тиббиёт ривожига яратилган имкониятлар натижасида юртимизда нодавлат шифо масканлари сони 8 мингтадан ошган. Улар шуғилланиши мумкин бўлган тиббий йўналишлар 50 тадан 129 тага кенгайтирилган.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с многопрофильным медицинским центром “M-Clinic” в городе Ташкенте.
Эта клиника является новым словом в медицине нашей страны. По проекту стоимостью 202 миллиона долларов было построено 6 зданий и созданы самые современные условия. Технологическое оснащение спроектировано компанией KBV GmbH & Co. Германии.
Здесь организованы стационар на 95 взрослых и 33 детских коек, поликлиника на 1400 посещений. Они начнут свою деятельность в ближайшие месяцы. В целом медицинский центр способен оказывать услуги по 50 узкоспециализированным направлениям.
В частности, в центре имеются 5 операционных по кардиологии, ангиографии, травматологии, нейрохирургии, гинекологии и урологии. Они могут выполнять 5 тысяч высокотехнологичных операций в год. Современное оборудование позволяет применять малоинвазивные методы и проводить быструю реабилитацию.
Глава государства подробно ознакомился с этими условиями. Ответственным лицам даны указания по превращению центра в базовое учреждение по отдельным направлениям, использованию опыта клиники для повышения квалификации врачей.
В комплексе также построена гостиница на 120 мест для родственников больных.
В результате созданных возможностей для развития частного сектора медицины количество частных клиник в нашей стране превысило 8 тысяч. Направления, по которым они могут оказывать услуги, были расширены с 50 до 129.