6 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари бугун Туркиянинг жануби-шарқий вилоятларида рўй берган кучли зилзила оқибатида кўплаб инсонлар қурбон бўлгани ва катта талафотлар кўрилгани муносабати чуқур ҳамдардлик изҳор этди. Биродар Туркия халқига, вафот этганлар ва жабрланганларнинг оилалари ва яқинларига далда сўзлари билдирилди.
Табиий офат оқибатларини бартараф этиш мақсадида амалий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. 7 февраль куни Ўзбекистондан Туркияга гуманитар ёрдам ва қутқарувчилар гуруҳи жўнатилиши режалаштирилган.
Икки томонлама кун тартиби ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

6 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Глава нашего государства выразил глубокие соболезнования в связи с многочисленными жертвами и масштабными разрушениями в результате сильного землетрясения, произошедшего сегодня в юго-восточных провинциях Турции. Были переданы слова сочувствия и поддержки братскому турецкому народу, родным и близким погибших и пострадавших.
Обсуждены вопросы практического взаимодействия в целях преодоления последствий стихийного бедствия. 7 февраля предусматриваются направление из Узбекистана в Турцию гуманитарной помощи и отправка группы спасателей.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам двусторонней повестки и регионального сотрудничества.