Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни Наманган вилоятида бўлиб, бу ерда амалга оширилаётган йирик лойиҳалар, аҳоли ҳаёти билан яқиндан танишди.
Наманган вилоятига ташриф Давлатобод туманидаги «Fazman tekstil» корхонасидан бошланди.
Давлатимиз раҳбари ҳар доим маҳсулот чиқаришдан олдин бозорини топиш, жаҳон брендларини олиб келиш зарурлигини таъкидлайди. Хорижий инвесторлар учун яратилаётган қулай ишбилармонлик муҳити натижасида Наманган вилоятида “Waikiki”, “Baldessarini”, “ZARA” каби брендлар остида кийимлар ишлаб чиқарилмоқда.
Яқинда очилган “Fazman tekstil”да ҳам иш шундан бошланди – Германиянинг дунёга машҳур “Digel” ва «Carl Gross» брендлари билан ҳамкорлик ўрнатилди.
Лойиҳа қиймати 20 миллион доллар бўлиб, бунинг ҳисобидан улкан иншоот барпо этилди, Германия ва Туркиядан замонавий ускуналар олиб келинди. Мингга яқин иш ўрни яратилди.
Корхона йилига 1 миллион дона костюм-шим ишлаб чиқариш қувватига эга. Улар бренд талабларига мослиги боис хушбичим ва юқори сифатли. Жорий йилнинг ўзида 15 миллион долларлик экспорт қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари иш жараёнини кўздан кечирди. Маҳсулотлар сифати ва экспорт салоҳиятини юқори баҳолади.
Корхонада ёшларга иш ўргатиш учун ўқув маркази ҳам ташкил этилган. Президентимиз ана шу ёшлар билан биргаликда суратга тушди.
Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги “Баркамол авлод” кичик саноат ва тадбиркорлик зонасида бўлди.
Мамлакатимизда тадбиркорларга муносиб шароит яратиш учун жойларда технопарк ва кичик саноат зоналари ташкил этилмоқда. Наманган вилоятида бундай мажмуалар сони 73 тага етди.
Баркамол авлод маҳалласида ҳам ишбилармонлар, ҳунармандлар кўп. Лекин улар уй шароитида ишлар, имкониятлари чекланган эди.
Шу боис маҳалла ёнидаги 10 гектарда зарур инфратузилмага эга яхлит мажмуа барпо этилди. Бу ерга 46 та лойиҳа жойлаштирилган. Уларнинг 18 тасида ишлар якунланиб, корхоналар фаолиятини бошлаб юборди, 2 мингдан ортиқ иш ўрни очилди.
Давлатимиз раҳбари шу ердаги “Мастер класс дизайн”, “Сифат ёғоч саноат”, “Баланс текс” корхоналаридаги иш жараёнини кўздан кечирди.
Биринчи корхонада йилига 150 минг дона чарм-пойабзал маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. “Сифат ёғоч саноат” йилига 1 минг 200 тўплам мебеллар, “Баланс текс” 400 минг дона тўқимачилик товарлари тайёрлаш қувватига эга. Уларда қўшни маҳаллалардаги аввал ишсиз бўлган ёшлар, хотин-қизлар меҳнат қилиб, даромад топмоқда. Маҳсулотлар сифатлилиги ва ҳамёнбоплиги билан импорт ўрнини эгалламоқда.
– Ўзи одамларимиз ишбилармон, шижоатли. Мана, замин яратувдик, тадбиркорлик «юриб кетди». Энди ишлаб чиқарувчиларга таннархни тушириш бўйича ёрдам бериш керак. Таннарх – тадбиркорнинг «ҳаёт-мамоти». Таннарх пасайса, экспортга чиқиш енгиллашади, бизнес кенгаяди, яна ишчи олади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Саноат зонасидаги бошқа лойиҳаларда ускуналар ўрнатилмоқда. Умуман, бу ерда тайёр кийим-кечак, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари, мебель, қоғоз, озиқ-овқат ва кимё маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Шу атрофдаги Баркамол авлод, Яккатут, Янгиҳаёт, Обжувоз, Лола, Чаман маҳаллаларида яшовчи 6 мингдан зиёд аҳоли иш билан таъминланади.
Президентимиз шу ерда Наманганда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотлари кўргазмаси билан ҳам танишди. Мавжуд тармоқларга қўшимча асаларичилик, заргарлик, мева-сабзавотчиликни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Наманган шаҳрида вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш режалари муҳокамаси юзасидан очиқ мулоқот ўтказилди.
Сўнгги беш йилда Наманган вилоятида корхоналар сони 15 мингтага кўпайиб, 32 мингтадан ошди. Шу даврда хусусий бизнес ишлаб чиқарган маҳсулотлар ҳажми 1,6 баравар ўсиб, 8,3 триллион сўмга етди. Бу – республика бўйича энг юқори суръатлар.
– Тасаввур қилинг, олти йил аввал дотацияда бўлган вилоят бугунги кунда мустаҳкам даромадга эга бўлди, замонавий саноат ва кучли тадбиркорлар шаклланди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Оддий қилиб айтганда, Наманган ҳеч муболағасиз тадбиркорлар юрти, кичик ва ўрта бизнес марказига айланди.
Йиғилишда, аввало, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масаласига эътибор қаратилди.
Таҳлилларга кўра, бу йил қишдаги совуқ оқибатида юртимиздаги 3 мингта ҳудудий саноат корхонасида ишлаб чиқариш пасайган. Яна кўплаб тадбиркорларнинг солиқ қарздорлиги ошган.
Шу боис, Президентимиз иқтисодиётда йўқотишлар ўрнини қоплаш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш учун алоҳида қарор имзолаганини айтди. Унга кўра, совуқдан қийинчилик кўрган тадбиркорларга кредит, солиқ, божхона ва бошқа тўловлар бўйича енгилликлар берилади.
Жумладан, 2 минг нафар кичик ва ўрта тадбиркорларнинг январь-март ойларида муддати келадиган 4,7 триллион сўм кредит тўловлари 1 июнга қадар узайтирилади. 29 мингта тадбиркорга 2 триллион сўм солиқ қарзини 1 июлга қадар фоизсиз, қўшимча гаровсиз ва пенясиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади. Қуввати пасайган 545 та саноат корхонасига ишлаб чиқаришни тиклаш ва айланма маблағ учун 8 триллион сўм кредит ажратилади. Давлат мулки хариди ва ижараси борасида тўловлар бўйича ҳам енгилликлар берилади. Ишлаб чиқариш биноларининг ҳар бир юқори қавати учун тадбиркорларга мол-мулк солиғидан 10 фоиздан чегирма жорий этилади.
Бу имкониятлар тадбиркорлар томонидан хурсандчилик билан қабул қилинди.
– Наманган иқтисодиётини ривожлантириш ҳисобига, бу йил 500 мингга яқин аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича катта марраларни олганмиз. Бу режаларга фақат ва фақат тадбиркорларга таяниб, уларни қўллаб-қувватлаб эришиш мумкин, – деди давлатимиз раҳбари.
Бунинг учун вилоятда оилавий тадбиркорлик учун бу йил 950 миллиард сўм ёки 2 баравар кўп имтиёзли кредитлар ажратилади. Махсус тўқимачилик зонаси ташкил этилади ҳамда 15 та саноат зонаси инфратузилмасига 75 миллиард сўм ажратилади. Шунингдек, ҳар бир туманда камида 2 тадан микромарказ ўз фаолиятини бошлайди.
Энергетика вазирлигига тадбиркорларнинг энергия таъминотини кунлик назоратга олиб, изчил етказиб бериш вазифаси қўйилди.
Аҳолига деҳқончилик учун тарқатиладиган 9,5 минг гектар ерда бозорбоп озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш зарурлиги айтилди.
Хотин-қизларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, ёшлар бандлигини таъминлаш чора-тадбирлари бўйича кўрсатмалар берилди.
Мулоқотда давлатимиз раҳбари тадбиркорларнинг янги таклиф ва ташаббусларини эшитди.
Президент Шавкат Мирзиёев Давлатобод туманида жойлашган “Янги Ўзбекистон ёшлар зиё маскани” кутубхонасини бориб кўрди.
Бу мажмуа 2021 йил фойдаланишга топширилган эди. Бугунги кунда 70 мингта китоб фондига эга. Кутубхона жаҳондаги йирик электрон кутубхоналар тармоғига уланган. Бу орқали хорижий адабиётлардан ҳам эркин ва бепул фойдаланиши мумкин.
Ташриф буюрувчилар махсус ID-карта олади. Барча жараёнлар электрон тарзда бажарилади.
Биринчи қаватда 12 ёшгача бўлган болалар ҳамда кўзи ожиз инсонларга мўлжалланган алоҳида ўқиш зали ташкил этилган. Кичкинтойларнинг ижодий тасаввурларини бойитадиган жиҳозлар қўйилган. Иккинчи ва учинчи қаватларда умумий ўқув заллари, ертўлада архив жойлашган. Шунингдек, бу ерда ёшлар ахборот технологияларини ўрганиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари шу ерда наманганлик ёшлар билан мулоқот қилди.
– Наманган буюк алломалар, уста тадбиркорлар юрти. Бугун ҳам ёшлар иқтисодиёт, санъат, спорт соҳаларида катта ютуқларга эришмоқда. Буларни эшитиб, кўриб, хурсанд бўламан. Ёшларимиз учун янада кўпроқ имкониятлар ташкил қилишни ўйлайман, – деди Президент.
Вилоятда йигит-қизлар учун кўп дастурлар амалга оширилмоқда. Ўтган йили уюшмаган ёшлар ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш учун 140 миллиард сўм маблағ берилиб, 6 мингдан зиёд ёш ўз йўлини топди.
Шунингдек, 2,5 минг гектар экин майдонларини ажратиш натижасида 20 минг ёшлар бандлиги таъминланди. Шароити оғир қарийб 5 минг ёшга контракт пуллари тўлаб берилди.
Мулоқотда бу имкониятларни давом эттиришга қаратилган лойиҳалар ва ташаббуслар ҳақида сўз борди.
– Хабарингиз бор, бу йилни юртимизда “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб эълон қилдик. Мактабда иккита хорижий тил ва битта касб ўрганиш талабини қўйяпмиз. Мана бундай зиё масканлари, спорт мажмуалари қуриляпти. Буларнинг ҳаммаси бирлашиб, ҳаёт мактабига айланиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу боис битирувчиларни иш билан таъминлаш ва касб-ҳунарга ўргатишга қаратилган “Ҳаёт мактаби” дастури амалга оширилади. Бу борада Наманган вилояти тажрибаси яратилади.
Илмий изланишларни қўллаб-қувватлаш, спортни оммалаштириш, кўнгилочар тадбирлар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 ноября посетил Наманганскую область и ознакомился с проводимыми здесь крупными проектами и жизнью населения.
Визит в Наманганскую область начался с посещения предприятия «Fazman tekstil» в Давлатабадском районе.
Глава нашего государства всегда подчеркивает, что перед налаживанием производства необходимо определить рынок сбыта и сотрудничать с мировыми брендами. В результате создания благоприятной деловой среды для иностранных инвесторов в Наманганской области производится одежда под такими брендами, как «Waikiki», «Baldessarini», «ZARA».
Недавно открывшееся предприятие «Fazman tekstil» также начало работу именно с этого – было налажено партнерство со всемирно известными немецкими брендами «Digel» и «Carl Gross».
В рамках проекта стоимостью 20 миллионов долларов была построена крупная фабрика, она оснащена современным оборудованием из Германии и Турции. Здесь создано около тысячи рабочих мест.
Предприятие способно выпускать в год 1 миллион костюмов и брюк. Продукция соответствует стандартам стильного бренда. Планируется, что в этом году экспорт составит 15 миллионов долларов.
Глава нашего государства ознакомился с технологическим процессом, высоко оценил качество продукции и экспортный потенциал предприятия. Он также посетил организованный здесь учебный центр, сфотографировался с молодежью, осваивающей профессии.
В махалле «Баркамол авлод» много предпринимателей и ремесленников. Но им приходилось работать в домашних условиях, что ограничивало реализацию их потенциала.
Поэтому рядом с махаллей на территории в 10 гектаров был организован промышленный комплекс с необходимой инфраструктурой. Здесь реализуются 46 проектов. 18 предприятий уже начали свою деятельность, на них создано более 2 тысяч рабочих мест.
Первое предприятие производит 150 тысяч единиц кожаной обуви в год. «Сифат ёгоч саноат» способно изготавливать в год 1,2 тысячи комплектов мебели, а «Баланс текс» – 400 тысяч текстильных изделий. На них трудятся и зарабатывают молодые люди и женщины из соседних махаллей, бывшие до этого безработными. Продукция благодаря качеству и ценовой доступности замещает импортные аналоги.
— У нас предприимчивые, энергичные люди. Вот мы создали условия, и дела пошли в гору. Теперь необходимо помочь производителям снизить себестоимость. Себестоимость – вопрос выживаемости предпринимателя. Если она снизится, экспортировать будет легче, бизнес расширится, можно будет нанять больше работников, — сказал Шавкат Мирзиёев.
По другим проектам в промышленной зоне идет монтаж оборудования. В целом здесь намечено развернуть производство готовой одежды, кожевенных изделий, строительных материалов, мебели, бумажной, продовольственной и химической продукции. Работой будет обеспечено более 6 тысяч человек, проживающих в махаллях «Баркамол авлод», «Яккатут», «Янгихаёт», «Обжувоз», «Лола», «Чаман».
Здесь Президент ознакомился с выставкой промышленной продукции, производимой в Намангане. Даны поручения по развитию, наряду с передовыми отраслями, пчеловодства, ювелирного дела, плодоовощеводства.
— Представьте, что регион, который шесть лет назад был дотационным, сейчас имеет прочную базу доходов, сформировались современная промышленность и сильные предприниматели, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Проще говоря, Наманган стал без преувеличения краем деловых людей, центром малого и среднего бизнеса.
Согласно анализу из-за холодов этой зимой на 3 тысячах промышленных предприятий области сократилось производство. Также увеличилась налоговая задолженность многих предпринимателей.
В связи с этим Президент сообщил, что подписал отдельное постановление по восполнению потерь в экономике и поддержке бизнеса. Документ предусматривает предоставление пострадавшему от холодов бизнесу льгот по кредитам, налоговым, таможенным и другим платежам.
В частности, 2 тысячам субъектов малого и среднего бизнеса срок выплаты по кредитам в размере 4,7 триллиона сумов, определенный на январь-март, будет продлен до 1 июня. 29 тысяч предпринимателей получат возможность погасить налоговую задолженность в размере 2 триллионов сумов до 1 июля в рассрочку, без процентов, дополнительного залога и начисления пени. Будет открыта кредитная линия в размере 8 триллионов сумов для 545 промышленных предприятий в целях восстановления объемов производства и пополнения оборотных средств. Также предусмотрены льготы по платежам за приобретение и аренду государственного имущества. Для предпринимателей будет введена 10-процентная скидка по налогу на имущество за каждый верхний этаж производственных зданий.
— За счет развития экономики Намангана в этом году мы поставили перед собой большую цель обеспечить работой около 500 тысяч человек. Эти планы можно реализовать только опираясь на предпринимателей и поддерживая их, — сказал глава государства.
В текущем году для развития семейного предпринимательства в области будут выделены льготные кредиты в размере 950 миллиардов сумов или в два раза больше, чем в прошлом году. Будет создана специальная текстильная зона и выделено 75 миллиардов сумов на инфраструктуру 15 промзон. Также в каждом районе начнут работать не менее 2 микроцентров.
Перед Министерством энергетики поставлена задача ежедневного мониторинга энергоснабжения субъектов предпринимательства и бесперебойной поставки энергоресурсов.
Указано на необходимость выращивания востребованной рынком продовольственной продукции на 9,5 тысячи гектаров, раздаваемых населению.
В ходе беседы глава государства заслушал новые предложения и инициативы предпринимателей.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил библиотеку «Янги Узбекистон ёшлар зиё маскани» в Давлатабадском районе.
Этот комплекс был введен в эксплуатацию в 2021 году. Сегодня его фонд насчитывает 70 тысяч книг. Библиотека подключена к крупнейшей в мире сети электронных библиотек. Благодаря этому читатели имеют свободный и бесплатный доступ к зарубежной литературе.
Посетителям оформляются специальные ID-карты. Все процессы осуществляются в электронном виде.
На первом этаже есть отдельный читальный зал для детей до 12 лет и незрячих. Установлено оборудование для развития творческого воображения детей. На втором и третьем этажах расположены общие учебные залы, а в подвале – архив. Также созданы условия для обучения молодежи информационным технологиям.
Здесь глава государства побеседовал с наманганской молодежью.
— Наманган – край великих ученых, мастеров и предпринимателей. И сегодня молодежь делает большие успехи в сферах экономики, искусства и спорта. Когда слышу об этих достижениях, очень радуюсь, думаю о том, как создать больше возможностей для нашей молодежи, — сказал Президент.
В области реализуется множество молодежных программ. В прошлом году на развитие предпринимательства среди неорганизованной молодежи было выделено 140 миллиардов сумов, более 6 тысяч молодых людей нашли свой путь в жизни.
Также 20 тысяч молодых людей были трудоустроены в результате выделения 2,5 тысячи гектаров посевных земель. Почти 5 тысячам молодых людей, находящимся в тяжелом положении, оплачены контракты на обучение.
В ходе беседы говорилось о проектах и инициативах, направленных на расширение таких возможностей.
— Как вы знаете, этот год мы объявили в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования. Продвигаем правило, что в школе должны обучать не менее двум иностранным языкам и одной профессии. Строятся такие вот просветительские учреждения, спортивные школы. Все это должно работать комплексно и выступать школой жизни, — сказал глава государства.
Будет реализована программа «Школа жизни», направленная на профессиональную подготовку и трудоустройство выпускников. В этой сфере будет создан опыт Наманганской области.
В ходе встречи даны указания по поддержке научных изысканий, популяризации спорта, организации развлекательных мероприятий.