Наманган шаҳрида вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш режалари муҳокамаси юзасидан очиқ мулоқот ўтказилди.
Сўнгги беш йилда Наманган вилоятида корхоналар сони 15 мингтага кўпайиб, 32 мингтадан ошди. Шу даврда хусусий бизнес ишлаб чиқарган маҳсулотлар ҳажми 1,6 баравар ўсиб, 8,3 триллион сўмга етди. Бу – республика бўйича энг юқори суръатлар.
– Тасаввур қилинг, олти йил аввал дотацияда бўлган вилоят бугунги кунда мустаҳкам даромадга эга бўлди, замонавий саноат ва кучли тадбиркорлар шаклланди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Оддий қилиб айтганда, Наманган ҳеч муболағасиз тадбиркорлар юрти, кичик ва ўрта бизнес марказига айланди.
Йиғилишда, аввало, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масаласига эътибор қаратилди.
Таҳлилларга кўра, бу йил қишдаги совуқ оқибатида юртимиздаги 3 мингта ҳудудий саноат корхонасида ишлаб чиқариш пасайган. Яна кўплаб тадбиркорларнинг солиқ қарздорлиги ошган.
Шу боис, Президентимиз иқтисодиётда йўқотишлар ўрнини қоплаш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш учун алоҳида қарор имзолаганини айтди. Унга кўра, совуқдан қийинчилик кўрган тадбиркорларга кредит, солиқ, божхона ва бошқа тўловлар бўйича енгилликлар берилади.
Жумладан, 2 минг нафар кичик ва ўрта тадбиркорларнинг январь-мартда муддати келадиган 4,7 триллион сўм кредит тўловлари 1 июнга қадар узайтирилади. 29 мингта тадбиркорга 2 триллион сўм солиқ қарзини 1 июлга қадар фоизсиз, қўшимча гаровсиз ва пенясиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади. Қуввати пасайган 545 та саноат корхонасига ишлаб чиқаришни тиклаш ва айланма маблағ учун 8 триллион сўм кредит ажратилади. Давлат мулки хариди ва ижараси бўйича тўловлар бўйича ҳам енгилликлар берилади. Ишлаб чиқариш биноларининг ҳар бир юқори қавати учун тадбиркорларга мол-мулк солиғидан 10 фоиздан чегирма жорий этилади.
Бу имкониятлар тадбиркорлар томонидан хурсандчилик билан қабул қилинди.
– Наманган иқтисодиётини ривожлантириш ҳисобига, бу йил 500 мингга яқин аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича катта марраларни олганмиз. Бу режаларни фақат ва фақат тадбиркорларга таяниб, уларни қўллаб-қувватлаб эришиш мумкин, – деди давлатимиз раҳбари.
Бунинг учун вилоятда оилавий тадбиркорлик учун бу йил 950 миллиард сўм ёки 2 баравар кўп имтиёзли кредитлар ажратилади. Махсус тўқимачилик зонаси ташкил этилади ҳамда 15 та саноат зонаси инфратузилмасига 75 миллиард сўм ажратилади. Шунингдек, ҳар бир туманда камида 2 тадан микромарказ ўз фаолиятини бошлайди.
Энергетика вазирлигига тадбиркорларнинг энергия таъминотини кунлик назоратга олиб, изчил етказиб бериш вазифаси қўйилди.
Аҳолига деҳқончилик учун тарқатиладиган 9,5 минг гектар ерда бозорбоп озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш зарурлиги айтилди.
Хотин-қизларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, ёшлар бандлигини таъминлаш чора-тадбирлари бўйича кўрсатмалар берилди.

— Представьте, что регион, который шесть лет назад был дотационным, сейчас имеет прочную доходную базу, сформировались современная промышленность и сильные предприниматели, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Проще говоря, Наманган стал без преувеличения краем деловых людей, центром малого и среднего бизнеса.
Согласно анализу, из-за холодов этой зимой в 3 тысячах промышленных предприятий области сократилось производство. Также увеличилась налоговая задолженность многих предпринимателей.
В связи с этим Президент сообщил, что подписал отдельное постановление по восполнению потерь в экономике и поддержке бизнеса. Документ предусматривает предоставление пострадавшему от холодов бизнесу льгот по кредитам, налогам, таможенным и другим платежам.
В частности, 2 тысячам субъектам малого и среднего бизнеса срок выплаты по кредитам в размере 4,7 триллиона сумов, подлежащим возврату в январе-марте, будет продлен до 1 июня. 29 тысяч предпринимателей получат ​​возможность погасить налоговую задолженность в размере 2 триллионов сумов до 1 июля в рассрочку, без процентов дополнительного залога и начисления пени. Будет открыта кредитная линия в размере 8 триллионов сумов для 545 промышленных предприятий в целях восстановления объемов производства и пополнения оборотных средств. Также предусмотрены льготы по платежам за приобретение и аренду государственного имущества. Для предпринимателей будет введена 10-процентная скидка по налогу на имущество за каждый верхний этаж производственных зданий.
— Благодаря развитию экономики Намангана в этом году мы поставили перед собой большую цель обеспечить работой около 500 тысяч человек. Эти планы можно реализовать только опираясь на предпринимателей и поддерживая их, — сказал глава государства.
В текущем году семейному предпринимательству в области будут выделены льготные кредиты в размере 950 миллиардов сумов или в два раза больше, чем в прошлом году. Будет создана специальная текстильная зона и выделено 75 миллиардов сумов на инфраструктуру 15 промзон. Также, в каждом районе начнут работать не менее 2 микроцентров.
Перед Министерством энергетики поставлена ​​задача ежедневного мониторинга энергоснабжения предпринимателей и бесперебойной поставки энергоресурсов.
Указано на необходимость выращивания востребованной рынком продовольственной продукции на 9,5 тысяче гектаров земель, раздаваемых населению.