Президент Шавкат Мирзиёевнинг Андижон вилоятига ташрифи Бўстон туманидан бошланди.
Бу ерда яқинда “Сайёра фаввораси” масъулияти чекланган жамияти томонидан тўқимачилик корхонаси ишга туширилган эди.
Умумий қиймати 113 миллиард сўмлик ушбу лойиҳа доирасида бино барпо этилиб, Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди. Эркаклар, аёллар ва болалар учун 50 турдан ортиқ, йилига 1 миллион 200 минг дона тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Мингга яқин маҳаллий аҳоли иш билан таъминланди.
Корхонанинг “Elegance SM” бренди остидаги сифатли, бежирим маҳсулотларнинг асосий қисми экспортга йўналтирилган. Йиллик экспорт ҳажми 4 миллион доллар бўлиши мўлжалланган.
– Бу корхонага замин яратаётганимизда бугунгидай бўлиб кетишига кўпчилик ишонмаганди. Бўстон иқтисодий жиҳатдан орқада қолган туманлардан эди. Мана шундай корхоналар очилиб, одамларимиз даромад топаётгани қувонарли. Буни давом эттириб, иш ўринларини кўпайтиришимиз керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу ернинг ўзида касб-ҳунарга қайта тайёрлаш ўқув маркази ташкил этилган. Унда ҳудуддаги ишсиз фуқаролар ҳунар ўрганиб, ўз йўлини топмоқда. Жумладан, яқинда 200 нафар эҳтиёжманд хотин-қиз касбга ўқитилиб, ишга олинди.
Президент улар билан суҳбатда аёлнинг билимли, ҳунарли бўлиши оиланинг катта ютуғи эканини таъкидлади. Корхонага муваффақият, аёлларга оилавий фаровонлик тилади.

Поездка Президента Шавката Мирзиёева в Андижанскую область началась с Бустанского района.
Недавно здесь было введено в строй текстильное предприятие общества с ограниченной ответственностью «Сайёра фаввораси».
В рамках проекта общей стоимостью 113 миллиардов сумов построено производственное здание, которое оснащено современным оборудованием из Турции. Освоен выпуск более 50 видов готовых трикотажных изделий для мужчин, женщин и детей. Производственная мощность — 1 миллион 200 тысяч единиц продукции в год. Работой обеспечены около тысячи местных жителей.
Основная часть качественной продукции предприятия поставляется на экспорт под брендом «Elegance SM». Годовой объем экспорта ожидается на уровне 4 миллионов долларов.
— Когда мы приступали к созданию условий для этого предприятия, многие не верили, что оно успешно заработает. Бустан был одним из экономически отсталых районов. Радует, что открываются такие предприятия, а люди обретают источник дохода. Необходимо продолжать эту работу и увеличивать количество рабочих мест, — сказал глава государства.
Здесь же открыт центр профессионального обучения. В нем безработные жители области учатся профессиям. В частности, недавно были обучены и трудоустроены 200 социально малообеспеченных женщин.
В беседе с ними Президент отметил, что наличие у женщины образования и профессии – большое достижение семьи. Он пожелал успехов предприятию и семейного благополучия женщинам.