Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишида иштирок этган Туркия, Туркманистон, Озарбайжон, Эрон ташқи ишлар вазирлари ҳамда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ва Туркий давлатлар ташкилоти раҳбарларини қабул қилди.
Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Мавлуд Чавушўғли билан учрашувда Ўзбекистон – Туркия кенг кўламли стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида ташқи ишлар вазири Чавушўғли Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Давлатимиз раҳбари олий даражадаги мунтазам ва сермаҳсул мулоқотлар кўп қиррали ҳамкорликнинг жадал ривожланишига хизмат қилаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ошмоқда, ўтган йилда 370 та янги қўшма корхона ташкил этилди. Икки мамлакат ўртасидаги авиаташувлар сони кўпаймоқда.
Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида, шу жумладан, саноат кооперацияси ва маҳаллийлаштириш дастурлари доирасида янги инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди. Кўп томонлама тузилмалар, жумладан, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ва Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан 2022 йилнинг 14-15 июль кунларидаги Туркманистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи ва 21-22 октябрь кунларидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Туркманистонга расмий ташрифи давомида эришилган олий даражадаги келишувларни амалга ошириш жиҳатлари муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида вазир Рашид Мередов Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва Халқ Маслаҳати Раиси, Миллат Етакчиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон – Туркманистон стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш, иқтисодиёт, савдо, саноат кооперацияси, энергетика, транспорт ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш, ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида қатор қўшма тадбирлар – Ҳукуматлараро комиссия, Сув хўжалиги масалалари бўйича қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилишлари, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувлар, маданий ва бошқа тадбирлар ўтказилиши таъкидланди.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Бўлажак учрашувлар режаси кўриб чиқилди.
Озарбайжон Республикаси ташқи ишлар вазири Жайхун Байрамов давлатимиз раҳбари билан учрашув аввалида Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг самимий саломи ва тилакларини етказди.
Ўзбекистон – Озарбайжон стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди. Олий даражадаги келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзаро савдонинг ошиб бораётгани, автомобиллар ишлаб чиқариш, пахта-тўқимачилик ва ипакчилик кластерларини ташкил этиш борасидаги кооперация лойиҳаларининг бориши мамнуният билан қайд этилди.
Бундан ташқари, нефть-газ ва кимё саноати бўйича йирик лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Қўшма инвестиция фонди ташкил этилмоқда.
Халқаро ва минтақавий тузилмалар, шу жумладан, Туркий давлатлар ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Бўлажак олий даражадаги учрашув ва тадбирлар режаси кўриб чиқилди.
Эрон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Ҳусайн Амир Абдуллаҳиён бошчилигидаги делегация билан учрашувда Эрон ташқи сиёсий идораси раҳбари Ўзбекистон етакчисига Президент Иброҳим Раисийнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Эрон Президентининг ўтган йил сентябрь ойида Ўзбекистонга амалга оширилган расмий ташрифи давомида эришилган келишувлар икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос яратгани таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси ўзаро мулоқотлар фаоллашгани, савдо изчил ошиб бораётгани ва етакчи корхоналарнинг кооперацияси кучайганини мамнуният билан қайд этди.
Транспорт ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни илгари суриш, жумладан, Чобаҳор ва Бандар-Аббос портларидан самарали фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бўлажак тадбирлар режаси кўриб чиқилди, халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Президентимиз Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Хусрав Нозирий билан минтақавий ўзаро боғлиқликни янада мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилди.
Бош котиб давлатимиз раҳбарини Ўзбекистоннинг Ташкилотга муваффақиятли раислиги билан табриклади. Савдо, иқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги, энергетика, туризм ва бошқа йўналишларда илгари сурилган муҳим ташаббуслар ва ўтказилган тадбирлар ИҲТ доирасидаги амалий ҳамкорликка кучли суръат бағишлагани таъкидланди.
Кейинги йилларда Ўзбекистоннинг Ташкилотга аъзо мамлакатлар билан товар айирбошлаши 70 фоизга ўсгани, қўшма корхона ва лойиҳалар сони эса 5 баробарга кўпайгани мамнуният билан қайд этилди.
Ташкилотнинг навбатдаги саммитини жорий йил ноябрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказишга ҳар томонлама тайёргарлик кўрилмоқда.
Бўлажак тадбир кун тартибини пухта тайёрлаш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашув якунида Бош котиб Хусрав Нозирий Ташкилот котибияти ИҲТ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш борасида яқиндан биргаликда ишлашга тайёрлигини билдирди.
Давлатимиз раҳбарининг Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Кубаничбек Омуралиев билан учрашувида Ўзбекистоннинг Туркий давлатлар ташкилотига раислиги доирасидаги устувор вазифалар ижросининг бориши кўриб чиқилди.
Бош котиб Ташкилот ривожида янги даврни бошлаб берган тарихий Самарқанд саммити натижаларини юксак баҳолади.
Савдони ва божхона тартиботларини соддалаштириш, Инвестиция фондини ташкил этиш бўйича битимлар имзоланди.
Самарқанд “Туркий цивилизация пойтахти”, деб эълон қилинди. Илк бор Алишер Навоий мукофоти топширилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Халқаро туркий маданият ташкилотининг тўлақонли аъзоси бўлди.
Ўзбекистон ташаббуси билан 2023 йил “Туркий цивилизациянинг юксалиш йили”, деб эълон қилингани мамнуният билан қайд этилди.
Раисликнинг институционал ислоҳотни амалга ошириш “янги иқтисодий имкониятлар макони”ни яратиш, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш каби устувор йўналишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида Бош котиб Ташкилот доирасидаги шериклик салоҳиятини амалда рўёбга чиқариш мақсадида яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 января провел встречи с министрами иностранных дел Турции, Туркменистана, Азербайджана и Ирана, руководителями Организации экономического сотрудничества и Организации тюркских государств, прибывшими в нашу страну для участия в заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Организации экономического сотрудничества.
В ходе встречи с министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
В начале встречи министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу передал приветствия и добрые пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил регулярные и плодотворные контакты на высшем уровне, которые способствуют динамичному развитию многопланового сотрудничества.
Растут объемы взаимного товарооборота, за прошлый год создано 370 новых совместных предприятий. Увеличивается частота регулярных авиаперевозок между двумя странами.
Особое внимание уделено подготовке и реализации новых инвестиционных проектов с участием ведущих турецких компаний, в том числе в рамках программ промышленной кооперации и локализации.
Также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки. Рассмотрены вопросы взаимодействия в рамках многосторонних структур, в том числе Организации экономического сотрудничества и Организации тюркских государств.
В ходе встречи с заместителем Председателя Кабинета Министров, министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым обсуждены аспекты практической реализации договоренностей на высшем уровне, достигнутых в ходе государственного визита Президента Туркменистана в Узбекистан 14-15 июля и официального визита Президента Республики Узбекистан в Туркменистан 21-22 октября 2022 года.
Министр Рашид Мередов передал главе нашего государства теплые приветствия и добрые пожелания от Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и Председателя Халк Маслахаты, Лидера Нации Гурбангулы Бердымухамедова.
Рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства, наращивания сотрудничества в области экономики, торговли, промышленной кооперации, энергетики, транспорта и логистики, активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Отмечено, что в первом квартале этого года состоится ряд совместных мероприятий – очередные заседания Межправительственной комиссии, совместной Комиссии по водохозяйственным вопросам, межмидовские политические консультации, культурные и другие мероприятия.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Рассмотрен график предстоящих встреч.
В начале беседы главы государства с министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым руководитель внешнеполитического ведомства передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Кроме того, на проработке находятся крупные проекты в нефтегазовой и химической отраслях. Создается совместный инвестиционный фонд.
В ходе встречи с делегацией Исламской Республики Иран во главе с министром иностранных дел Хуссейном Амиром Абдоллахияном руководитель внешнеполитического ведомства передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Ирана Иброхима Раиси.
Особое внимание было уделено вопросам продвижения сотрудничества в сфере транспорта и логистики, в частности эффективному использованию портов Чабахар и Бандер-Аббас.
Президент Узбекистана и генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества Хусрав Нозири обсудили вопросы дальнейшего укрепления региональной взаимосвязанности.
Генеральный секретарь поздравил главу нашего государства с успешным председательством Узбекистана в Организации. Подчеркнуто, что выдвинутые важные инициативы и проведенные мероприятия в области торговли, экономики, сельского хозяйства, энергетики, туризма и других направлениях придали мощный импульс развитию практического взаимодействия в рамках ОЭС.
С удовлетворением отмечено, что за последние годы товарооборот Узбекистана со странами Организации вырос на 70 процентов, а количество совместных предприятий и проектов увеличилось в 5 раз.
Ведется всесторонняя подготовка к очередному саммиту Организации, который пройдет в ноябре этого года в городе Ташкенте.
Особо подчеркнута важность тщательной подготовки повестки предстоящего мероприятия.
В заключение встречи генеральный секретарь Хусрав Нозири заверил, что Секретариат готов к тесной совместной работе по наращиванию многопланового сотрудничества в рамках ОЭС.
В ходе встречи главы государства с генеральным секретарем Организации тюркских государств Кубанычбеком Омуралиевым был рассмотрен ход реализации приоритетных задач председательства Узбекистана в Организации тюркских государств.
Приняты соглашения по упрощению торговли и таможенных процедур, созданию инвестиционного фонда.
Самарканд был объявлен «Столицей тюркской цивилизации». Впервые вручена международная премия имени Алишера Навои.
С удовлетворением отмечено, что по инициативе нашей страны 2023 год объявлен «Годом развития тюркской цивилизации».
В завершение встречи генеральный секретарь выразил готовность к тесному взаимодействию в целях практической реализации потенциала сотрудничества в рамках Организации.