Президент Шавкат Мирзиёев 23 январь куни пахта етиштиришни қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунгача пахта-тўқимачилик кластерлари томонидан соҳага 5 миллиард 300 миллион доллар инвестиция киритилган, уларга 3 миллиард доллар имтиёзли кредитлар ажратилган. Кластерлар томонидан 4 миллиард долларлик 265 та лойиҳа ишга туширилиб, 300 мингта янги иш ўрни яратилган. Натижада пахта ҳосилдорлиги 30 фоизга ошиб, 26 центнердан 34 центнерга етди.
Лекин жойларда кластер ва фермерларни қийнаётган муаммолар ҳам бор. Жумладан, қўшилган қиймат солиғини ўз вақтида тўламаганлиги сабабли фермер хўжаликларида пеня қарздорлиги вужудга келган.
7 мингта фермер пахта майдонларини насослар орқали суғоришга мажбур бўлаётир. Фючерс шартномалари тузишнинг охирги муддати белгиланмаган, шартномаларни рўйхатга олиш бўйича шаффоф тизим йўқ.
Йиғилишда соҳадаги шу каби муаммолар муҳокама қилиниб, зарур чоралар белгиланди.
Хусусан, пахта майдонларини насос билан суғориш учун кетган электр энергияси харажатларининг 50 фоизи қоплаб берилиши қайд этилди.
Ўтган йили ички бозорда минерал ўғит нархи ўртача 50 фоизга ошиб, танқислик юзага келган эди. Шу боис минерал ўғитларга божхона имтиёзларини яна 3 йилга узайтириш таклифи билдирилди.
Мутасаддиларга кластер ва фермерлар ўртасидаги шартномаларни тартибга солиш ҳамда ҳисоб-китобларни жойига қўйиш, пахта ва ғалла етиштиришни мувофиқлаштириб бориш бўйича кўрсатмалар берилди. Қўшилган қиймат солиғини ўз вақтида тўламаганлик учун фермер хўжаликларига ҳисобланган пенялар, истисно тариқасида, ҳисобдан чиқарилиши белгиланди.
Фючерс шартномаларини солиқ органларининг электрон ахборот тизимида рўйхатдан ўтказиш ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг “Агроплатформа” ахборот тизимига интеграция қилиш вазифаси қўйилди. Шунингдек, энди Нью-Йорк биржасининг ўртача ойлик фючерс котировкалари таҳлили Қишлоқ хўжалиги вазирлиги веб-сайтида эълон қилиб борилади.
Пахтачилик йўналишидаги илмий институтларни ишга солиб, чет элларда қўлланилаётган унумдор ва кам сув талаб қилувчи навларни маҳаллийлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда, умуман, қишлоқ хўжалигидаги жорий йилги вазифаларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Жумладан, 400 миллион долларлик 600 та лойиҳа ишга туширилиши, қўшимча 185 минг тонна сақлаш ва қайта ишлаш қувватлари ҳамда 33 та туманда агрохизмат марказлари ташкил этилиши айтилди.
Ипакчилик саноатида 3 триллион сўмликдан зиёд маҳсулот тайёрланиб, қарийб 110 миллион долларлик экспорт қилинмоқда. Лекин бу тармоқда салоҳият янада катта. Шу боис Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитасига бу йил 26 минг тонна пилла, 1,3 миллион дона қоракўл териси ва 40 минг тонна жун ишлаб чиқариш вазифаси қўйилди.
300 минг гектарда сув тежовчи технологиялар ўрнатиш, 200 минг гектар ерни лазерли текислаш режалаштирилган. 100 минг гектар экин ерларини тақсимлаб, 2 миллиондан зиёд аҳолининг бандлигини таъминлаш ҳам муҳим вазифалардан. Бу асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари етарли бўлиб, бозорларда нарх-наво барқарор бўлишида ҳам аҳамиятга эга.
Шунингдек, юртимизда озиқ-овқат саноатида олий ва ўрта бўғин мутахассисларига эҳтиёж катта. Шунинг учун хорижий давлатлар тажрибаси асосида бу соҳада янги институт ташкил этиш таклифи маъқулланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 января провел совещание по вопросам поддержки хлопководческой отрасли.
На сегодняшний день хлопково-текстильными кластерами инвестировано в отрасль 5 миллиардов 300 миллионов долларов, им выделено 3 миллиарда долларов льготных кредитов. Кластерами запущено 265 проектов на сумму 4 миллиарда долларов и создано 300 тысяч новых рабочих мест. В результате урожайность хлопчатника увеличилась на 30 процентов — с 26 до 34 центнеров на гектар.
Вместе с тем на местах наблюдаются проблемы, затрудняющую деятельность кластеров и фермеров. В их числе возникновение у фермерских хозяйств задолженности и пени вследствие неуплаты налога на добавленную стоимость в установленные сроки.
7 тысяч фермеров вынуждены орошать хлопковые поля с помощью насосов. Не установлен предельный срок заключения фьючерсных контрактов, нет прозрачной системы регистрации договоров.
На совещании обсуждены эти и другие проблемы в сфере, определены необходимые меры по их решению.
В частности, отмечалось, что будет внедрена практика компенсации 50 процентов расходов на оплату электроэнергии, потребленной для орошения хлопковых полей насосами.
В прошлом году цена минеральных удобрений на внутреннем рынке выросла на 50 процентов, что вызвало их нехватку. В связи с этим предложено продлить таможенные льготы на минеральные удобрения еще на 3 года.
Ответственным лицам поручено упорядочить договора и урегулировать взаиморасчеты между кластерами и фермерами, координировать выращивание хлопчатника и зерна. Определено, что пени, начисленные фермерским хозяйствам за неуплату НДС в свое время, в порядке исключения, будут списаны.
Поставлена задача наладить регистрацию фьючерсных контрактов в электронной информационной системе налоговых органов и интегрировать ее с информационной системой “Агроплатформа” Министерства сельского хозяйства. Отныне среднемесячные фьючерсные котировки Нью-Йоркской биржи будут публиковаться на веб-сайте Министерства сельского хозяйства.
Подчеркнута необходимость локализации используемых за рубежом высокоурожайных и нетребовательных к воде сортов хлопчатника, задействовав усилия научными институтами в области хлопководства.
На совещании затронуты также стоящие перед сельским хозяйством задачи в текущему году.
В частности, отмечены планы по запуску 600 проектов на сумму 400 миллионов долларов, созданию дополнительно 185 тысяч тонн складских и перерабатывающих мощностей, а также центров агросервиса в 33 районах. Намечено внедрение водосберегающих технологий на 300 тысячах гектаров и лазерное нивелирование 200 тысяч гектаров.
Шелководческая отрасль производит продукцию более чем на 3 триллиона сумов и экспортирует товары почти на 110 миллиона долларов. Однако потенциал отрасли не исчерпан. В связи с этим Комитету по развитию шелководства и шерстяной промышленности поручено обеспечить в нынешнем году заготовку 26 тысяч тонн коконов, 1,3 миллиона штук каракулевой кожи и 40 тысяч тонн шерсти.
В планах — распределение 100 тысяч гектаров посевных земель и обеспечение за счет этого занятости более 2 миллионов человек. Подчеркнута важность этих мер для насыщения основными видами продовольственной продукции и обеспечения стабильности цен на рынках.
Также в нашей стране чувствуется большая потребность в специалистах высшего и среднего звена для пищевой промышленности. В связи с этим одобрено предложение о создании нового института для подготовки таких кадров на основе опыта зарубежных стран.