4 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон-Россия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг ривожланиш суръати, шу жумладан ўзаро товар айирбошлаш ортаётгани, Ўзбекистон ва Россиянинг етакчи компаниялари иштирокида қўшма корхона ва кооперация лойиҳалари сони ошаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги фаол мулоқотларни давом эттириш, шу мақсадда ҳар йили Тошкент шаҳрида ўтказилаётган «Иннопром. Марказий Осиё» халқаро кўргазмаси ҳамда Ўзбекистон-Россия Ҳудудлар форуми имкониятларини самарали ишга солиш муҳимлиги таъкидланди.
Нефть-газ соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан 2022 йилнинг 26-27 декабрь кунлари Санкт-Петербург шаҳрида ўтган МДҲ норасмий саммитининг самарали натижаларини юксак баҳоланди.
Ўзбекистон ва Россия етакчиларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек самимий, дўстона ва амалий руҳда ўтди.

4 января состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечена динамика развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества, в том числе рост взаимного товарооборота, увеличение количества совместных предприятий и проектов кооперации с участием ведущих компаний Узбекистана и России.
Подчеркнута важность продолжения интенсивных контактов между регионами двух стран, эффективного задействования в этих целях возможностей площадок ежегодно проводимой в городе Ташкенте международной выставки «Иннопром. Центральная Азия», а также узбекско-российского Форума регионов.
Особое внимание было уделено вопросам расширения взаимовыгодного сотрудничества в нефтегазовой сфере.
Главой нашего государства также были высоко оценены плодотворные итоги неформального саммита СНГ в городе Санкт-Петербурге 26-27 декабря 2022 года.
Телефонный разговор лидеров Узбекистана и России прошел в традиционно теплой, дружественной и деловой атмосфере.