Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 декабрь куни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Қирғизистон етакчисини таваллуд куни билан самимий қутлаб, мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, қардош Қирғизистон халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Олий даражадаги келишувларга мувофиқ Ўзбекистон-Қирғизистон яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Яқинда муҳим икки томонлама ҳужжатлар – Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисида шартнома ва Андижон сув омборининг сув ресурсларини биргаликда бошқариш тўғрисида битим имзолангани ва ратификация қилингани амалий ҳамкорликнинг чуқурлашиши, давлатларимиз ва бутун минтақанинг барқарор ривожланишига хизмат қилиши таъкидланди.
Бундан ташқари, ўзаро савдо кўрсаткичлари ошиб бормоқда – йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 1 миллиард долларга етди. Ўзбекистон-Қирғизистон тараққиёт фонди ўз фаолиятини бошлади, саноат, энергетика, электротехника, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва бошқа тармоқларда бир қатор кооперация лойиҳалари биргаликда амалга оширилмоқда.
“Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўли ва Қамбарота гидроэлектр станциясини қуриш бўйича йирик минтақавий лойиҳаларга фаол тайёргарлик кўрилмоқда.
Давлат раҳбарлари бўлажак мулоқотларнинг кун тартибини сифат жиҳатидан бойитиш мақсадида савдо шартномалари ва инвестиция дастурлари портфелини кенгайтириш муҳимлигини қайд этдилар.
Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек самимий ва дўстона руҳда ўтди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 декабря провёл телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера Кыргызстана с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому кыргызскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в соответствии с договоренностями на высшем уровне последовательно укрепляются узбекско-кыргызские отношения добрососедства и стратегического партнерства, а также динамично развивается многоплановое сотрудничество между странами.
Подчеркнуто, что недавнее подписание и ратификация важных двусторонних документов – Договора об отдельных участках государственной границы и Соглашения о совместном управлении водными ресурсами Андижанского водохранилища – будут способствовать углублению практического взаимодействия, устойчивому развитию наших государств и всего региона.
Кроме того, продолжают расти показатели взаимной торговли – с начала года объем товарооборота впервые достиг 1 миллиарда долларов. Запущен узбекско-кыргызский Фонд развития, совместно реализуется целый ряд проектов кооперации в области промышленности, энергетики, электротехники, сельского хозяйства, транспорта и других отраслях.
Ведется активная подготовка крупных региональных проектов строительства железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай и Камбаратинской гидроэлектростанции.
Главы государств отметили важность наращивания портфеля торговых контрактов и инвестиционных программ в целях качественного наполнения повестки дня предстоящих контактов.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Кыргызстана прошел в традиционно теплой и дружеской атмосфере.