Президент Шавкат Мирзиёев космик фаолиятни ривожлантиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 30 августдаги фармонига кўра, Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида «Ўзбеккосмос» агентлиги ташкил этилган эди. Ўтган даврда бу соҳада меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар тайёрлаш, инфратузилма яратиш бўйича муайян ишлар қилинди. Лекин бугунги кунда космосдан фойдаланиш миқёси шунчалик кенгки, ҳали бу борада ўрганадиган жиҳатларимиз кўп.
Масалан, 2020 йилда дунёда космик хизматлар бозорининг умумий ҳажми 400 миллиард долларга яқинлашган. Бунда асосий ўринни ерни масофадан зондлаш, алоқа йўлдошлари, навигация хизматлари эгалламоқда. Келажакда космосдан фойдаланиш эҳтиёжи янада ортиб бораверади.
Шу боис, Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, космик тармоқни ривожлантиришнинг 5 йиллик концепцияси ва “йўл харитаси” ишлаб чиқилди. Уларда ерни масофадан зондлаш, телекоммуникация сунъий йўлдошлари миллий гуруҳини яратиш, илмий-ишлаб чиқариш марказини ташкил этиш, кадрлар тайёрлаш, аэрокосмик стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича мақсадлар белгиланган.
Шунингдек, “Ўзбеккосмос” агентлигига қўшимча вазифалар юклатиш мўлжалланмоқда. Булар – космик суратларни таҳлил қилиш орқали иқтисодиёт соҳаларида қонунбузарлик ҳолатларини аниқлаш, давлат космик мониторингини амалга ошириш, бу жараёнда илғор технологияларни қўллаш бўйича таклифлар тайёрлаш кабилардир.
Давлатимиз раҳбари бу чора-тадбирларнинг натижадорлиги қандай бўлишини сўради.
Қайд этилганидек, бу тармоқ ривожи қишлоқ ва сув хўжалиги, ер муносабатлари, экология, геология каби кўплаб соҳаларда қўл келади. Масалан, экинларнинг тури ва майдони, ерларнинг ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши, ноқонуний чиқинди жойлари пайдо бўлишини аниқлаш даражаси 95 фоизгача етади. Сув иншоотлари, ер қаъри ва фойдали қазилмалар муҳофазаси ҳам янада кучаяди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дополнительных мер, направленных на развитие космической деятельности.
Как известно, согласно указу главы нашего государства от 30 августа 2019 года создано Агентство «Узбеккосмос» при Кабинете Министров. За прошедший период был принят ряд мер по формированию нормативно-правовой базы и созданию необходимой инфраструктуры в данной сфере. Но темпы проводимой работы не соответствуют масштабу и тенденциям развития мировой космической экономики.
Например, в 2020 году общий объем рынка космических услуг в мире приблизился к 400 миллиардам долларов. Большую долю в нем занимают дистанционное зондирование Земли, спутниковая связь, навигационные службы. В будущем потребность в космических услугах будет только расти.
С учетом этого по поручению Президента была разработана пятилетняя концепция и «дорожная карта» развития космической отрасли. В ней определены цели по по дистанционному зондированию Земли, созданию национальной группировки телекоммуникационных спутников, созданию научно-производственного центра, подготовке кадров, поддержке аэрокосмических стартапов.
Также, планируется возложить дополнительные задачи на Агентство «Узбеккосмос». Это, например, выявление нарушений в сферах экономики путем анализа космических снимков, осуществление государственного космического мониторинга, подготовка предложений по использованию передовых технологий.
Глава нашего государства поинтересовался конечным эффектом от предложенных мер.
Отмечалось, развитие отрасли поможет широкому ряду сфер, включая сельское и водное хозяйство, земельные отношения, экология, геология. Так, уровень точности анализа видов и площади посевов, самовольного занятия земель, несанкционированной организации свалок достигнет 95 процентов. Также усилится охрана гидросооружений, недр и полезных ископаемых.