Бугун пойтахтимизда “Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммити: асосий якунлар ва ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари” мавзусида халқаро анжуман бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Марказий Осиё халқаро институти ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур тадбирда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон, Туркия ва Венгриянинг етакчи таҳлилий марказлари мутахассислари, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти котибиятининг 20 дан ортиқ вакили иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов, ташқи ишлар вазири ўринбосари Ғайрат Фозилов, ТДТ бош котиби ўринбосари Гисмат Гозалов, Марказий Осиё халқаро институти директори ўринбосари Фанил Кадиров иштирокчиларга табрик сўзи билан мурожаат қилишди.
Қатнашчилар Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммити якунлари, жумладан, тадбирнинг аҳамияти, анжуманда Президентимиз томонидан билдирилган муҳим ташаббусларни муҳокама қилишмоқда.
Экспертлар ТДТнинг Истамбул ва Самарқандда бўлиб ўтган саммитлари оралиғида илгари эришилган келишувларни амалий мазмун билан бойитиш ҳамда “Туркий дунё нигоҳи-2040” стратегиясини амалга ошириш доирасида янги лойиҳалар ишлаб чиқиш бўйича мисли кўрилмаган фаоллик намойиш этилганини қайд этди.
Мамлакатимиз бу борада турли тадбирларни ўтказиш учун муҳим майдонга айланди.
Хусусан, сўнгги йиллар юртимизда туркий мамлакатлар таҳлилий марказларининг 8-йиғилиши, ТДТ транспорт вазирлари йиғилиши, ташқи ишлар вазирлари кенгаши бўлиб ўтди.
“Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” мавзусида Самарқандда бўлиб ўтган биринчи саммит барча тадбирларнинг асосий якуни бўлди.
Мутахассислар фикрича, саммит ташкилотнинг кенг кўламли кун тартибини муҳокама қилиш учун юқори даражадаги платформани тақдим этди. Ўзбекистон ва минтақадаги бошқа мамлакатларда ўзаро савдо ва инвестициявий ҳамкорлик учун қулай шароит яратиш, транспорт ва логистика, энергетика, қишлоқ хўжалиги, туризм соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш каби устувор масалалар шулар жумласидан.
“Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммити: асосий якунлар ва ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари” халқаро анжумани кун тартибидаги кенг кўламли масалаларни кўриб чиқиш, саммитнинг асосий натижалари юзасидан фикр алмашиш, Президентимиз томонидан илгари сурилган ташаббуслар мазмун-моҳиятини тушунтириш мақсадида форум “Самарқанд декларацияси – бугунги геосиёсий шароитда туркий давлатлар интеграцияси учун янги туртки” ҳамда “Туркий давлатлар ташкилоти минтақада и тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантириш ва бу борадаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштирувчи институционал асос сифатида” мавзулари бўйича икки сессияга бўлинган ҳолда давом этди.
Конференцияда мутахассислар томонидан билдирилган хулоса, фикр ва таклифлар ўзаро муносабатни янада чуқур ўрганиш, туркий мамлакатлар ўртасидаги алоқани мустаҳкамлашга нисбатан умумий ёндашувни топишга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 11 ноябрь куни Самарқанд шаҳрида Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида “Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” шиори остида Туркий давлатлар ташкилоти биринчи саммити бўлиб ўтди.
Тадбирда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов ва Венгрия Бош вазири Виктор Орбан иштирок этди.
Саммитда музокаралар якуни бўйича 10 дан ортиқ кўп томонлама ҳужжат имзоланди. Ташкилотга аъзо давлатларнинг халқаро кун тартибига оид долзарб масалалар бўйича келишилган фикрлари саммитнинг асосий якуний ҳужжати – Самарқанд декларациясида қайд этилди.
“Туркий дунё нигоҳи-2040”концепциясини амалга ошириш доирасида “Туркий давлатлар ташкилотининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган стратегияси” ҳам қабул қилинди. Тез орада Туркий инвестиция жамғармасини ташкил этиш тўғрисидаги қарор муҳим ҳужжатлардан бири бўлди.
Шунингдек, саммит доирасида Халқаро аралаш юк ташиш тўғрисидаги битим ва Транспорт боғлиқлиги дастури ҳам имзоланди.
Саммит Туркия Республикасининг ТДТга раислигини якунлаб берди. Бу вазифа Ўзбекистон Республикасига ўтди. Ташкилотга аъзо давлатлар Президентимизнинг 2023 йилни “Туркий цивилизациянинг юксалиш йили”, деб номлаш тўғрисидаги таклифини бир овоздан маъқулладилар.

Сегодня в Ташкенте стартовала международная конференция «Самаркандский саммит ОТГ: основные итоги и перспективы развития сотрудничества».
Мероприятие, которое проходит с онлайн подключением зарубежных участников, организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан при поддержке Международного института Центральной Азии.
В работе конференции принимают участие более 20 представителей ведущих аналитических центров Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Венгрии, а также Секретариата Организации тюркских государств.
С приветственной речью к участникам мероприятия обратились директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов, заместитель министра иностранных дел Узбекистана Гайрат Фазылов, заместитель генерального секретаря ОТГ Гисмат Гозалов, заместитель директора Международного института Центральной Азии Фанил Кадыров.
Представительный состав участников форума позволил обсудить основные итоги Первого саммита ОТГ в Самарканде, в том числе его значимость, а также важные инициативы, выдвинутые Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на полях мероприятия.
В ходе конференции было подчеркнуто, что за период между саммитами в Стамбуле и Самарканде, ОТГ продемонстрировала беспрецедентную активность своих структур, как в плане наполнения практическим содержанием ранее достигнутых договоренностей, так и в выработке новых проектов в рамках реализации стратегии «Видение тюркского мира 2040».
В этом плане Узбекистан стал важной площадкой для различных мероприятий по линии Организации тюркских государств.
Так, только за последнее время в Узбекистане прошли 8-ое совещание аналитических центров тюркских стран, заседание министров транспорта, совет министров иностранных дел ОТГ.
Кульминационным завершением всех этих мероприятий стал Первый саммит ОТГ в Самарканде по теме «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему развитию и процветанию».
По оценкам экспертов, саммит предоставил платформу высокого уровня для обсуждения обширной повестки дня Организации. Среди них такие приоритетные для Узбекистана и других стран региона темы, как создание благоприятных условий для взаимного торгового и инвестиционного сотрудничества, развитие взаимодействия в сферах транспорта и логистики, энергетики, сельского хозяйства, а также туризма.
Для рассмотрения всего спектра вопросов повестки дня Международной конференции «Самаркандский саммит ОТГ: основные итоги и перспективы развития сотрудничества», обмена мнениями о результатах и основных итогах саммита, разъяснения сути и значения инициатив, выдвинутых Президентом Узбекистана работа форума разделена на две сессии:
Первая: «Самаркандская декларация – новый импульс развитию интеграции тюркских государств в современных геополитических условиях».
Вторая: «Организация тюркских государств как институциональная основа продвижения всестороннего сотрудничества и координации усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе».
Выводы, оценки и предложения, высказанные в ходе выступлений экспертов и дискуссий на форуме, будут способствовать более глубокому пониманию взаимоотношений, а также нахождению общих ориентиров в контексте укрепления связей между тюркскими странами.
Напомним, что 11 ноября текущего года в Самарканде состоялся первый саммит Организации тюркских государств под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева под лозунгом «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему развитию и процветанию».
Во встрече приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
По итогам переговоров на саммите принято более 10 многосторонних документов.  Согласованные позиции государств-членов по актуальным вопросам международной повестки дня были зафиксированы в принятой Самаркандской декларации – главном итоговом документе саммита.
Также принята «Стратегия ОТГ на 2022-2026 годы» в рамках реализации концепции «Видение тюркского мира-2040», практическое воплощение которой позволит приступить к запуску взаимодействия по различным направлениям между странами Организации. Прорывным стало решение о скором создании Тюркского инвестиционного фонда.
На полях саммита также подписаны Соглашение о международных комбинированных грузоперевозках и Программа транспортной взаимосвязанности.
Саммит завершил председательство Турецкой Республики, которое перешло Узбекистану. Государства-члены единогласно поддержали предложение Президента Узбекистана об объявлении следующего года «Годом подъема тюркской цивилизации».