Бугун, 21 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Францияга бошланган расмий ташриф доирасида Париж шаҳрида Франция тараққиёт агентлиги (ФАР) бош директори Реми Риуни қабул қилди.
Ўзбекистон ва Франция тараққиёт агентлиги ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш, янги истиқболли лойиҳалар билан бойитиш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги пайтда ўзаро алоқаларда юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Қўшма лойиҳалар портфели 1 миллиард еврога етди. Агентлик иштирокида бугун инфратузилма, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳани ривожлантириш бўйича муҳим дастурлар амалга оширилмоқда.
ФАР раҳбари бугунги кунда Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурининг самарали натижаларини қайд этиб, ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва салоҳиятини юксак баҳолади.
Суҳбатда давлат-хусусий шериклик механизмларини, энг аввало, таълим, соғлиқни сақлаш ва инфратузилма соҳаларида жорий қилиш, энергетика ва транспортда “яшил” иқтисодиёт лойиҳаларини кенгайтириш, агросаноат мажмуини қўллаб-қувватлаш, хотин-қизлар ва ёшларни ўқитиш ва уларнинг тадбиркорлигини молиялаштириш лойиҳаларини илгари суриш каби устувор йўналишларда амалий шерикликни чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Лойиҳаларни аралаш тарзда, шу жумладан Франция компанияларининг тўғридан-тўғри инвестициялари иштирокида молиялаштириш механизмларидан фаол фойдаланиш муҳим экани таъкидланди.
Томонлар эришилган барча келишувларни рўёбга чиқариш юзасидан “йўл харитаси”ни тайёрлашга келишиб олдилар.
Учрашув якунида Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Франция тараққиёт агентлиги ўртасида қишлоқ хўжалиги, энергетика, “яшил” иқтисодиёт, шаҳарларни ривожлантириш, сув таъминоти, банк-молия ва транспорт соҳаларида аниқ лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутадиган умумий қиймати 1 миллиард евродан ортиқ бўлган 2025 йилгача стратегик ҳамкорлик дастурини имзолаш маросими бўлиб ўтди.

Сегодня, 21 ноября в г. Париже Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках начавшегося официального визита во Францию принял генерального директора Французского агентства развития (ФАР) Реми Риу.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества между Узбекистаном и Французским агентством развития, а также наполнения его новыми перспективными проектами.
С удовлетворением отмечен достигнутый в последнее время высокий уровень взаимодействия. Портфель совместных проектов достиг 1 миллиарда евро. С участием Агентства сегодня реализуются важные программы развития инфраструктуры, отраслей экономики и социальной сферы.
Глава ФАР, отметив впечатляющие результаты проводимой в настоящее время программы реформ в Новом Узбекистане, высоко оценил текущую динамику и потенциал взаимодействия.
В ходе беседы особое внимание было уделено вопросам углубления практического партнёрства в таких приоритетных направлениях, как внедрение эффективных механизмов государственно-частного партнёрства, прежде всего в сферах образования, здравоохранения и инфраструктуры, расширение поддержки проектов «зелёной» экономики в транспорте и энергетике, поддержка агропромышленного комплекса, продвижение проектов обучения и финансирования женского и молодёжного предпринимательства.
Подчеркнута важность активного применения механизмов смешанного финансирования проектов, в том числе с участием прямых инвестиций французских компаний.
Стороны условились подготовить «дорожную карту» по выполнению всех достигнутых договорённостей.
В завершение встречи состоялась церемония подписания между Правительством Республики Узбекистан и Французским агентством развития новой Программы стратегического сотрудничества до 2025 года на сумму свыше 1 миллиарда евро, которая предусматривает конкретные совместные проекты в области сельского хозяйства, энергетики, «зелёной» экономики, городского развития, водоснабжения, банковско-финансового сектора и транспорта.