Президент Шавкат Мирзиёев 14 ноябрь куни одил судловни таъминлаш борасидаги устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Судлар фаолияти, аввало, инсон тақдирига, барча соҳалар тартиби ва тараққиётига дахлдор масаладир. Шунинг учун ҳам мамлакатимизда судлар мустақиллигини мустаҳкамлаш, ишларни кўришда холислик, адолат ва қонунийликни таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Сўнгги олти йилда бу тизимга оид 50 дан ортиқ қонун, фармон ва қарорлар қабул қилинди.
Шу даврда ноҳақ айбланган 4 минг кишига оқлов ҳукми чиқарилган, 26 мингдан зиёд шахс суд залидан озод қилинган, 47 минг фуқарога нисбатан терговда қўйилган моддалар айбловдан чиқарилган.
Суд тизимига ишонч ортгани иқтисодиёт ва тадбиркорлик ривожига ҳам таъсир кўрсатмоқда. Хусусан, олти йилда корхоналар сони 2 бараварга ошиб, 530 мингтага етган. Юртимиз иқтисодиётига 39 миллиард доллар хорижий инвестиция кириб келган. Бугунги кунда 15 мингдан ортиқ хорижий ва қўшма корхоналар фаолият юритмоқда.
Мамлакатимизнинг Тараққиёт стратегиясида суд жараёнида томонларнинг ҳақиқий тенглик ва тортишув тамойилларини рўёбга чиқариш, фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг одил судловга эришиш даражасини ошириш мақсади ҳам белгиланган. Шундан келиб чиқиб, мутасадди ва мутахассислар халқ билан мулоқот қилиб, соҳадаги муаммоларни ўрганган.
Йиғилишда ана шу муаммолар таҳлил қилиниб, соҳани ислоҳ қилиш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, ҳар йили ўртача 1 миллион 500 минг аҳоли судларга мурожаат қилади. Вилоят судлари одил қарор чиқариш бўйича етарлича масъулият олмаётгани сабабли оворагарчиликлар кўп. Мисол учун, йил бошидан буён 18 минг фуқаро вилоят судлари қабул қилган қарорлардан норози бўлиб, Олий судга келган.
Судларда ишларни кўриб чиқиш эскича давом этаяпти. Адвокатларнинг ўрни юқори эмас. Терговчилар ўз устида ишламай қўйган.
Судга аралашувларнинг олдини олиш учун судьяларнинг ваколат муддати узайтирилди, маоши кескин оширилди. Уларни лавозимга тайинлаш Судьялар олий кенгашига ўтказилди. Лекин бу борада ҳалиям айрим бўшлиқлар бор.
Шу боис Президент судларда тортишув муҳитини шакллантириш, ҳуқуқ-тартибот идоралари ишини такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Вилоят судлари масъулиятини ошириш, жиноят ишини айблов хулосаси ва ҳимоячи фикри билан бирга қабул қилишни назарда тутувчи қонун лойиҳалари ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Судьялар олий мактабини тубдан ислоҳ қилиш, туман ва вилоят судлари учун мол-мулк, оила, солиқ, меҳнат муносабатларига ихтисослашган судьялар тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди. Судьялар ҳамжамиятининг ваколатларини кучайтириш, судьялар сонини босқичма-босқич кўпайтириш таклифи маъқулланди.
Давлатимиз раҳбари соҳада рақамлаштиришни кенгайтириб, ахборот тизимларини уйғун қилиш, замонавий технологиялар орқали одамларга қулайликларни ошириш бўйича топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 ноября провел совещание по приоритетным задачам в сфере обеспечения правосудия.
От деятельности судов нередко зависят судьбы людей, системная работа и развитие различных сфер. Именно поэтому в нашей стране принимаются меры по укреплению независимости судов, обеспечению беспристрастности, справедливости и законности при рассмотрении дел. За последние шесть лет было принято более 50 законов, указов и постановлений касательно судебной системы.
За этот период были оправданы 4 тысячи несправедливо обвиненных, более 26 тысяч человек освобождены из зала суда, с 47 тысяч граждан сняты обвинения, выдвинутые следствием.
Повышение доверия к судебной системе также влияет на экономику и развитие бизнеса. В частности, количество предприятий за шесть лет удвоилось и достигло 530 тысяч. В экономику поступило 39 миллиардов долларов иностранных инвестиций. Сегодня действует более 15 тысяч иностранных и совместных предприятий.
В Стратегии развития нашей страны определена цель по реализации принципов реального равноправия и состязательности сторон в судебном процессе, повышения уровня доступа граждан и хозяйствующих субъектов к правосудию. Исходя из этого, ответственные лица и специалисты изучили проблемы на местах, пообщались с людьми.
На совещании проанализированы выявленные проблемы и обсуждены предложения по реформированию сферы.
Отмечалось, что ежегодно в суды обращаются в среднем 1,5 миллиона человек. Существует много волокиты, так как областные суды не проявляют достаточную ответственность за принятие справедливых решений. Например, с начала года в Верховный суд обратились 18 тысяч граждан, недовольных решениями областных судов.
Судебные разбирательства продолжаются по-старому. Невысок авторитет адвокатов. Следователи перестали работать над собой.
Во избежание вмешательства в работу суда срок полномочий судей был продлен, а размеры оплаты их труда значительно увеличены. Полномочие назначать их на должность передано Высшему судейскому совету. Но в этом вопросе сохраняются некоторые пробелы.
В связи с этим Президент дал указания по формированию в судах атмосферы состязательности, совершенствованию работы органов правопорядка.
Поставлена задача повысить ответственность областных судов, разработать проекты законов, предусматривающие принятие судом уголовного дела не только с обвинительным заключением, но и мнением защитника.
Подчеркнута важность коренного реформирования Высшей школы судей, подготовки судей по имущественным, семейным, налоговым, трудовым отношениям для районных и областных судов. Одобрено предложение об усилении полномочий судейского сообщества и постепенном увеличении количества судей.
Глава государства дал поручения по расширению цифровизации сферы, повышению удобств для людей за счет взаимной интеграции информационных систем и внедрения современных технологий.