10 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанддаги Туркий давлатлар ташкилоти саммити доирасида Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан музокара ўтказди.
Учрашувда олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва икки томонлама стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Фаол ишбилармонлик алоқалари, жумладан, шу кунларда икки мамлакатнинг етакчи компания ва корхоналари иштирокида ўтказилаётган қўшма бизнес форум самарали натижалар бераётгани мамнуният билан қайд этилди.
Саноат, кимё тармоғи, фармацевтика, банк-молия, транспорт ва логистика соҳаларида, бошқа устувор йўналишларда қўшма инвестиция лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди. Бизнес ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича механизмлар яратиш ишларини тезлаштиришга келишиб олинди.
Гуманитар алмашинув дастурларини, энг аввало, таълим, маданият ва кинематография соҳаларида фаол давом эттириш муҳимлиги тахкидланди.

10 ноября в рамках программы саммита Организации тюркских государств в городе Самарканде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
На встрече были предметно рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и укрепления двусторонних отношений стратегического партнерства в соответствии с договорённостями на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены плодотворные результаты активных деловых контактов, в том числе в рамках проводимого в эти дни совместного бизнес-форума с участием ведущих компаний и предприятий двух стран.
Особое внимание было уделено продвижению совместных инвестиционных проектов кооперации в области промышленности, химической отрасли, фармацевтике, банковско-финансовом секторе, транспорта и логистики, других приоритетных направлениях. Достигнута договоренность об ускорении создания механизмов финансовой поддержки бизнес-инициатив.