Президент Шавкат Мирзиёев 31 октябрь куни энергия ресурсларидан самарали фойдаланиш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари бу ҳақда бир ҳафта олдин куз-қиш мавсумига тайёргарлик бўйича йиғилишда кўрсатма берган эди. Шу асосида куз-қиш мавсумида ёқилғи-энергетика ресурсларини тежаш ва бир маромда етказиб бериш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Маълумки, иқтисодиёт тармоқлари ривожланиб, турмуш даражаси яхшилангани сари энергияга талаб ҳам ошиб боради. Сўнгги беш йилда юртимизда электр энергияси истеъмоли 20 фоизга, жумладан, аҳоли томонидан сарфланиши 31 фоизга ошган. Бу кўрсаткич йилига 6 фоиздан ўсиб бормоқда.
Шу боис энергия ишлаб чиқариш изчил ривожлантирилмоқда, бунга қўшимча сув, қуёш, шамол энергетикаси станциялари барпо этилмоқда.  Шу билан бирга, электр энергияси ва табиий газ сарфини ҳисоблаш тизими ҳам тартибга келтирилди. Эндиги муҳим вазифа – бу неъматни қадрлаб, тежаб, ўз ўрнида фойдаланиш.
Тақдимотда мутасаддилар бу борадаги таклифларни баён этди. Хусусан, саноат корхоналарида иш жараёнини оптималлаштириш, энергия ишлаб чиқариш технологиясини модернизация қилиш, қозонхоналарни янгилаш ва таъмирлаш, қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобига табиий газ ва электр энергиясини 10 фоизгача қисқартириш мумкинлиги айтилди.
Давлатимиз раҳбари бу масала йилдан-йилга долзарб бўлиб бориши, шунинг учун ҳамма соҳа ва ҳудудларда энергияни тежашга ўрганиш кераклигини таъкидлади. Бу пировард натижада халқимизни энергия манбалари билан узлуксиз ва барқарор таъминлашга хизмат қилади.
Бугунги кунда дунёда энергия ресурслари тақчиллиги сезилмоқда. Шунинг учун кўплаб давлатларда энергия сарфини тежаш ва аҳоли хонадонларида иссиқлик ҳароратини мўътадиллаштириш чоралари кўрилмоқда.
Юртимизда ҳам бу борада ижобий тажрибалар оммалашмоқда. Масалан, Наманган ва Сирдарё вилоятларида кўчаларни ёритиш тизимидан оқилона фойдаланиш ҳисобига бир ҳафтада 50 минг киловатт-соат ёки 14 фоиз электр энергияси тежалаётир.
Шу боис мутасаддиларга ҳудудларга чиққан ҳолда, энергияни тежаш бўйича қўшимча имкониятларни излаш вазифаси қўйилди.
Ижтимоий соҳа муассасаларида энергия самарадорлигини ошириш, қуёш панелларидан фойдаланишни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Электр энергетикада назорат инспекцияси ҳамда Нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси ваколатларини кучайтириш, ноқонуний ҳолатларга нисбатан таъсирчан чоралар кўриш бўйича вазифалар белгиланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 31 октября ознакомился с презентацией предложений по эффективному использованию энергоресурсов.
Глава государства дал соответствующее указание на совещании по подготовке к осенне-зимнему сезону неделю назад. Исходя из этого, разработаны мероприятия по экономии топливно-энергетических ресурсов и сбалансированному обеспечению ими в осенне-зимний период.
Как известно, потребность в энергии все более растет по мере развития отраслей экономики и повышения уровня жизни. За последние пять лет потребление электроэнергии в нашей стране увеличилось на 20 процентов, в том числе потребление населением на 31 процент. Этот показатель растет на 6 процентов в год.
Поэтому последовательно развивается производство энергии, строятся гидроэлектростанции, солнечные и ветряные электростанции. Вместе с тем упорядочена система учета потребления электроэнергии и природного газа. Очередная важная задача – бережно и ответственно использовать эти ресурсы.
В ходе презентации ответственные лица представили соответствующие предложения. В частности, указано, что за счет оптимизации рабочего процесса на промышленных предприятиях, модернизации технологии производства энергии, обновления и ремонта котельных, внедрения возобновляемых источников энергии можно сократить потребление газа и электроэнергии до 10 процентов.
Глава государства подчеркнул, что этот вопрос с каждым годом становится все более актуальным, поэтому необходимо учиться экономить энергию во всех отраслях и регионах. В конечном итоге это послужит бесперебойному и стабильному энергоснабжению населения.
Сегодня в мире ощущается нехватка энергоресурсов. Поэтому во многих странах принимаются меры по регулированию энергопотребления и температуры отопления в домах.
Положительный опыт применяется и в нашей стране. Например, за неделю за счет рационального использования уличного освещения в Наманганской и Сырдарьинской областях экономится 50 тысяч киловатт-часов или 14 процентов электроэнергии.
В связи с этим перед ответственными лицами поставлена ​​задача изыскать дополнительные возможности экономии энергии с выездом в регионы.
Подчеркнута важность повышения энергоэффективности в учреждениях социальной сферы и расширения использования солнечных панелей.
Определены задачи по усилению полномочий Инспекции по контролю в электроэнергетике и Инспекции по контролю за использованием нефтепродуктов и газа при Министерстве энергетики, принятию действенных мер в отношении нарушений закона в этих сферах.