Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 25 октябрь куни Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, шу йил апрелда халқ депутатлари Қашқадарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтган, унда тадбиркорлик ва саноатни ривожлантириш, бу орқали бандликни таъминлаш ҳамда аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш борасида катта режалар белгилаб олинган эди.
Хусусан, жорий йилда 10 мингта тадбиркорлик субъекти ташкил этиб, уларнинг сонини 80 мингтага етказиш, 9 триллион сўм инвестиция жалб қилиб, 810 та саноат лойиҳасини амалга ошириш, 430 мингта янги иш ўрни яратиш мақсад қилинган. Қишлоқ хўжалигида 12 минг 500 гектар ерни аҳолига тақсимлаб, 3 миллион 200 минг тонна озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш, 11 минг гектар интенсив боғ ва токзор ташкил этиб, мева-сабзавот экспортини 60 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилган. Ижтимоий соҳада 174 та мактаб, боғча ва поликлиника қуриш ва таъмирлаш, 1,5 минг километр ичимлик суви тармоғи тортиш ҳамда 1,8 минг километр ички йўлларни таъмирлаш режалаштирилган.
Йиғилишда Қашқадарё вилояти ҳокими М.Азимов шу борада қилинган ишлар тўғрисида ҳисобот берди. Ундан келиб чиқиб, йил якунигача ва келгуси йилга мўлжалланган вазифалар муҳокама қилинди.
Биринчи навбатда, тадбиркорлик ва хизмат кўрсатишни ривожлантириш масаласига эътибор қаратилиб, бу орқали келгуси йил вилоятда 207 мингта иш ўрни яратиш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Бунинг учун имкониятлар кўп. Жумладан, соатига 1,5 мингта автомобиль қатновига эга Шаҳрисабз-Китоб йўли бўйида хизмат кўрсатишни ташкил қилиш учун 3 мингта тадбиркорни жалб этса бўлади. Шаҳрисабзнинг Мираки ва Китобнинг Қайнар қишлоқларида туризмни ривожлантириш орқали 10 мингта иш ўрни яратиш имкони бор. Шунингдек, бўш турган бино ва ер участкаларидан самарали фойдаланиш зарур.
Вилоятда катта салоҳиятга эга яна бир соҳа – саноат. Бу йўналишда 960 та лойиҳани амалга ошириб, 20 минг нафар аҳолини банд қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Хусусан, 22 та норуда конни ўзлаштириб, талаб юқори бўлган қурилиш материаллари ишлаб чиқариш имкони бор. Кимё, нефть-газ, энергетика тизимидаги йирик корхоналар билан саноат кооперациясини йўлга қўйиб, 65 та маҳаллийлаштириш лойиҳасини амалга ошириш лозим. Кластерлар томонидан таклиф этилган 12 та лойиҳа пахтани чуқур қайта ишлаш даражасини оширади.
Учинчи муҳим йўналиш – қишлоқ хўжалиги. Жумладан, 18 минг гектар майдонда сув таъминотини яхшилаб, қўшимча 90 миллиард сўмлик маҳсулот етиштириш, 66 минг гектарда сув тежовчи технологияларни жорий қилиб, 300 миллион куб метр сувни иқтисод қилиш, 10 минг гектар пахта ва ғалла майдонини қисқартириш ҳисобига 32 минг оила бандлигини таъминлаш мумкин. Умуман, имкониятлардан тўғри фойдаланилса, бу соҳада 295 минг нафар аҳоли ишли бўлади.
Йиғилишда ижтимоий масалаларга ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Хусусан, Қашқадарёда марказлашган тоза ичимлик суви таъминотини келгуси йилда 60 фоизга етказиш, 6 минг километр ички йўллар ва кўприкларни таъмирлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Маҳаллаларда мактабгача таълим муассасаси ва поликлиникалар қуриш, уй-жойга муҳтож аҳолининг шароитларини яхшилаш чора-тадбирлари белгиланди.
– Инсон қадри, деган тамойил асосида ишлаб, ҳамма нарсани халқнинг муаммоларидан келиб чиқиб амалга оширамиз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Инвестиция дастурида маҳалланинг улуши бўлиши керак. Буни халқ билан маслаҳатлашиб, ҳокимлар таклиф беради, маҳаллий кенгашлар бажарилишини назорат қилади. Охирги беш йилда кўп жойларда саноат ривожланди. Энди инвестицияни энг оғир маҳаллаларга йўналтириш, уларни яхшилаш керак.
Йиғилишда вилоят ва туман ҳокимлари қайси маҳаллаларда ишсизлик кўпу, қайсиларида инфратузилма муаммоси борлиги, қандай тажрибаларни оммалаштириш зарурлиги ҳақида таклифларини билдирди.
Улар асосида Қашқадарёда тадбиркорликни ривожлантириш, инфратузилмани яхшилаш ва ижтимоий соҳадаги муаммоларни ҳал этиш учун 2023 йилда республика бюджетида 685 миллиард сўм назарда тутилиши таъкидланди.
Шунингдек, “Ташаббусли бюджет” доирасида вилоят маҳаллаларига 135 миллиард сўм, яна 670 та лойиҳани амалга оширишга қўшимча 265 миллиард сўм ажратилиши айтилди.
Бундан ташқари, 2023 ва 2024 йилларда ичимлик суви ва автомобиль йўллари лойиҳаларига қўшимча 410 миллион доллар жалб қилиш бўйича топшириқ берилди.
Йил якунигача, шу тартибда, барча вилоят ҳокимлари ҳисоботи кўриб чиқилиши, келгуси йилги инвестиция дастури шу асосида шакллантирилиши белгиланди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 25 октября состоялось видеоселекторное совещание по мерам социально-экономического развития Кашкадарьинской области.
Как известно, в апреле текущего года состоялась внеочередная сессия Кашкадарьинского областного Кенгаша народных депутатов, на которой были определены масштабные планы по развитию предпринимательства и промышленности, обеспечению занятости и социальной защите населения.
В частности, на текущий год запланировано создание 10 тысяч субъектов предпринимательства и доведение их количества до 80 тысяч, привлечение 9 триллионов сумов инвестиций, реализация 810 промышленных проектов, создание 430 тысяч новых рабочих мест. В сельском хозяйстве намечено раздать населению 12,5 тысячи гектаров земли, заготовить 3,2 миллиона тонн продовольственной продукции, создать 11 тысяч гектаров интенсивных садов и виноградников, довести экспорт фруктов и овощей до 60 миллионов долларов. В социальной сфере запланировано построить и отремонтировать 174 школы, детские сады и поликлиники, проложить 1,5 тысячи километров сетей питьевого водоснабжения и отремонтировать 1,8 тысячи километров внутренних дорог.
На совещании хоким Кашкадарьинской области М.Азимов представил отчет о проделанной работе в этом направлении. На основе отчета были обсуждены задачи на конец года и на следующий год.
Первоочередное внимание уделено развитию предпринимательства и сферы услуг, указано, что в следующем году за счет этого можно будет создать 207 тысяч рабочих мест.
Для этого необходимо задействовать имеющийся потенциал. В частности, для организации придорожного сервиса вдоль трассы Шахрисабз-Китаб с пропускной способностью 1,5 тысячи автомобилей в час можно привлечь 3 тысячи предпринимателей. Есть возможность создать 10 тысяч рабочих мест за счет развития туризма в селах Мираки Шахрисабзского и Кайнар Китабского района. Требуется эффективное использование пустующих зданий и земельных участков.
Еще одним драйвером региона является промышленность. Отмечалось, что здесь можно реализовать 960 проектов и трудоустроить 20 тысяч человек.
В частности, есть возможность освоить 22 нерудных месторождения и наладить выпуск востребованных строительных материалов. Через промышленную кооперацию необходимо реализовать 65 проектов локализации в химической, нефтегазовой, энергетической отраслях. 12 проектов, предложенных кластерами, повысят уровень глубокой переработки хлопка.
Третье важное направление – сельское хозяйство. В частности, за счет улучшения водоснабжения на 18 тысячах гектаров земли можно вырастить продукцию на дополнительно 90 миллиардов сумов, внедрения водосберегающих технологий на 66 тысячах гектаров — сэкономить 300 миллионов кубометров воды, сокращения посевных площадей под хлопчатник и зерно на 10 тысячах гектаров — обеспечить занятость 32 тысяч семей. В целом при правильном использовании возможностей в аграрной сфере можно дать работу 295 тысячам человек.
На совещании рассмотрены и социальные вопросы. В частности, поручено довести в следующем году уровень централизованного питьевого водоснабжения в Кашкадарье до 60 процентов, отремонтировать 6 тысяч километров внутренних дорог и мостов.
Определены меры по строительству дошкольных образовательных учреждений и поликлиник в махаллях, улучшению условий населения, нуждающегося в жилье.
На совещании хокимы области и районов высказали предложения касательно решения проблем безработицы и инфраструктуры, положительного опыта, достойного широкого внедрения.
На их основе решено, что в республиканском бюджете на 2023 год на развитие предпринимательства, улучшение инфраструктуры и решение проблем в социальной сфере в Кашкадарье будет предусмотрено 685 миллиардов сумов.
Также отмечено, что махаллям области в рамках «Инициативного бюджета» будет выделено 135 миллиардов, еще 265 миллиардов сумов будет направлено на реализацию 670 проектов.
Кроме того, в 2023 и 2024 годах намечено выделить дополнительно 410 миллионов долларов на проекты питьевого водоснабжения и автодорожные проекты.
Подчеркнуто, что до конца текущего года аналогичным образом будут рассмотрены отчеты всех областных хокимов, и на основе принятых по итогам решений будет сформирована инвестиционная программа на следующий год.