Президент Шавкат Мирзиёев раислигида маҳаллаларда тизимли муаммоларни ҳал қилиш бўйича видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
Ҳар бир маҳалла ўзининг муаммосини мустақил ҳал этиши учун келгуси йилдан “Маҳалла бюджети” тизими жорий этилиши айтилди.
Келгуси йил 1 январдан бошлаб ҳар бир вилоятнинг биттадан туманида тажриба тариқасида аҳолининг мол-мулк ва ер солиғини ундириш маҳалланинг ўзига ўтказилади. Бунда:
– ундирилган мол-мулк ва ер солиғи маҳалла бюджетида қолади;
– ҳар йили 1 февралга қадар ҳокимлар маҳалла раиси ва ҳоким ёрдамчилари билан бирга маҳалла бюджети ҳисобидан ҳал қилинадиган лойиҳалар рўйхатини туман Кенгашларига тасдиқлаш учун киритади;

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается видеоселекторное совещание по решению имеющихся в махаллях системных проблем.
Отмечалось, что для того, чтобы каждая махалля могла решать свои проблемы самостоятельно, в следующем году будет внедрена система «Махаллинский бюджет».
С 1 января следующего года в одном районе каждой области в качестве эксперимента махалле будут переданы сбор налога на имущество и земельный налог. При этом:
– взысканный имущественный и земельный налоги остаются в махаллинском бюджете;
— ежегодно до 1 февраля хокимы совместно с председателем махалли и помощниками хокима представляют на утверждение районными советами перечень проектов, подлежащих решению за счет средств махаллинского бюджета;