Президент Шавкат Мирзиёев раислигида маҳаллаларда тизимли муаммоларни ҳал қилиш бўйича видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
Маҳаллаларни обод қилиш ва уларга инфратузилма олиб бориш дастурларини ишлаб чиқишда аҳоли кўтарган 12 мингта масалани ҳам ҳал қилишни ўз ичига оладиган янги тизим яратилади.
Энг аввало, 4 979 та маҳалладаги ички йўллар, ичимлик суви ва оқова тизими, электр энергияси ва газ таъминоти, боғча, мактаб ва спорт объектлари, ободонлаштириш, суғориш, кўчаларни ёритиш ва бошқа масалаларни ҳал қилишга бир ой муддатда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” жамғармаларига 1,7 триллион сўм йўналтириш топширилди. Эҳтиёжга қараб, йил якунига қадар яна 1 триллион сўм ажратилиши таъкидланди.
Жорий йилнинг иккинчи ярмида “Ташаббусли бюджет” лойиҳаси доирасида 9 201 та маҳалла иштирок этиб, 38 мингта лойиҳага 8 миллион аҳоли овоз берди (биринчи ярим йилликда 4 мингта маҳалла қатнашган).
Бу борада, Фарғона, Қашқадарё ва Самарқанд вилоятлари аҳолиси фаол бўлди.
Овоз бериш якунларига кўра, 1 418 та лойиҳа ғолиб деб топилиб, улар учун жами 1 триллион сўм маблағ ўтказиб берилди.
Президент “Ташаббусли бюджет” лойиҳасини янада кенгайтириш ва оммалаштириш зарурлигини таъкидлади. Шу боис, бир ҳафта муддатда ҳар бири 2 мингдан ортиқ аҳоли овозини тўплаган, лекин ғолиб бўлмаган 364 та лойиҳа учун қўшимча 335 миллиард сўм ажратишга кўрсатма берилди.
200 дан ортиқ аҳоли қўллаб-қувватлаган маҳалла шифокорлик пунктлари, оилавий поликлиникаларни жиҳозлашга келгуси йилда қўшимча 200 миллиард сўм ажратилади. Бу орқали 195 та лойиҳа доирасида 600 та маҳалла аҳолиси қамраб олинади.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается видеоселекторное совещание по решению имеющихся в махаллях системных проблем.
Будет создана новая система, включающая в себя решение 12 тысяч вопросов, поднятых жителями при разработке программ благоустройства махаллей и обеспечения их инфраструктурой.
Фондам «Обод кишлок» и «Обод махалла» поручено в месячный срок направить 1,7 триллиона сумов на решение проблем, связанных с дорогами внутри махаллей, питьевой водой и канализацией, электро- и газоснабжением, детскими садами, школами и спортивными объектами, благоустройством, орошением, уличным освещением и другими вопросами в 4979 махаллях. До конца года будет выделен еще триллион сумов.
Во втором полугодии текущего года в рамках проекта «Инициативный бюджет» участвовала 9 201 махалля, за 38 тысяч проектов проголосовали 8 миллионов жителей (в первом полугодии участвовали 4 тысяч махаллей). В этом процессе активно участвовали жители Ферганской, Кашкадарьинской и Самаркандской областей. По итогам голосования победителями были признаны 1 418 проектов, на которые перечислено  триллион сумов.
Президент подчеркнул необходимость дальнейшего расширения и популяризации проекта «Инициативный бюджет». В этой связи было дано указание выделить дополнительно 335 миллиардов сумов на реализацию 364 проектов, которые получили более 2 тысяч голосов, но не победили.
В будущем году на оснащение махаллинских врачебных пунктов и семейных поликлиник, за которые проголосовали более 200 жителей, будет выделено дополнительно 200 миллиардов сумов. Благодаря этому в рамках 195 проектов будут охвачены жители 600 махаллей.