Самарқанддаги “Буюк ипак йўли” халқаро туристик мажмуаси Конгресс марказида 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар кунига бағишланган тантанали маросим ўтказилди.
Яқинда ўн тўрт давлат етакчилари иштирокидаги йирик халқаро форум – Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммитига мезбонлик қилган ушбу мажмуада иккинчи нуфузли тадбир – устозлар байрамининг нишонланиши юртимизда таълим соҳаси вакиллари қай даражада эътибор ва эҳтиромда эканлигининг яна бир ёрқин ифодаси бўлди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан келган фидойи ўқитувчи ва мураббийлар, бағрикенг устозлар Самарқандда муносиб кутиб олинди. Уларга мазкур халқаро марказдаги замонавий меҳмонхоналарнинг азиз меҳмонлари сифатида алоҳида иззат-икром кўрсатилди. Маросим олдидан меҳмонлар давлатимиз раҳбари ташаббуси билан бунёд этилган мажмуада яратилган имконият ва шароитлар билан танишди. Халқимизнинг улкан бунёдкорлик салоҳияти, маданияти, бир неча минг йиллик анъана ва қадриятлари, миллий ҳунармандчилик меросини намойиш этган “Боқий шаҳар” мажмуаси меҳмонларга манзур бўлди.
– Ватанимиз мустақиллигининг 31 йиллиги арафасида Президентимиз иштирокида тантанали очилган ушбу мажмуани телевизорда кўриб ҳавасим келганди, – дейди Хоразм вилояти Гурлан туманидаги 5-умумтаълим мактаби директори, Ўзбекистон Қаҳрамони Анора Маҳмудова. – Кейин дунё аҳли эътибори марказида бўлган ШҲТ Самарқанд саммити ҳам бу ерда жуда юксак савияда ўтганини кўриб, эшитиб, ҳавасим ҳайратга айланди, қалбимда жуда катта фахр, ифтихор туйдим. Ҳурматли Президентимизнинг биз – ўқитувчиларга бўлган самимий муносабатлари, ҳурматлари ифодасини қарангки, бизнинг касб байрамимиз бугун ушбу қутлуғ масканда нишонланмоқда. “Буюк ипак йўли” маркази Янги Ўзбекистонимизга муносиб замонавий мажмуа бўлибди.
Конгресс марказида жонажон Ватанимизнинг турли ҳудудларидан келган энг фидойи, заҳматкаш ўқитувчи ва мураббийлар, соҳа фахрийлари ва ёшлар жам бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг байрам муносабати билан мамлакатимиз ўқитувчи ва мураббийларига йўллаган табригини Президент матбуот котиби Ш.Асадов ўқиб эшиттирди.
Табрикда қайд этилган “шахсан мен ўқитувчи деганда – замон билан ҳамқадам бўлган жонкуяр, зиёли шахсни, мактаб деганда – билим ва маърифат ёғдуси таралиб турадиган, Учинчи Ренессанс пойдевори қўйиладиган табаррук масканни кўз олдимга келтираман”, деган юксак эътироф тантанали маросим қатнашчиларини янада руҳлантирди.
Давлатимиз раҳбари ўз табригида таъкидлаганидек, бугун таълим-тарбия тизимини ислоҳ қилмасдан туриб, олдимизга қўйган марра ва мақсадларга эришиш қийин. Янги Ўзбекистонни барпо этиш жараёнида ислоҳотлар изчиллиги ва тараққиётни таъминловчи куч бу – юксак билим ва тафаккур соҳиби бўлган ёшлардир. Уларни мактаб, академик лицей, техникум, олий таълим даргоҳлари ва бошқа илм масканлари, фидойи устоз ва мураббийларимиз тарбиялайди.
Бинобарин, инсон тарбиясида, камолотида устозларнинг хизматлари беқиёс. Уларнинг кўз нури, қалб қўри, меҳри туфайли фарзандларимиз илм эгаллаб, билим ва касб кўникмаларини ўзлаштириб, жамиятда ўз ўрнини топишга интилмоқда, Ватанимиз тараққиётига ҳисса қўшмоқда.
Табрикда таъкидланганидек, муаллимнинг обрў-эътибори – бу аввало миллатнинг, бутун халқнинг обрў-эътиборидир. Шу боис, кейинги йилларда ўқитувчи ва мураббийларнинг жамиятимиз ҳаётидаги ўрни ва таъсирини кучайтириш, таълим тизимини замон талаблари асосида ташкил этиш бўйича улкан ислоҳотлар амалга оширилмоқда.Давлатимиз раҳбарининг бир қатор фармон ва қарорлари бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мактаблар моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, замон талабларига мос шароит яратиш мақсадида биргина жорий йилда давлат бюджети ҳисобидан 51 та янги мактаб бунёд этилди. 1660 та мактабда қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилиб, 119 мингдан ортиқ ўқувчи ўрни яратилди.
Шу билан бирга, 465 та мактаб учун қўшимча ўқув бинолари, 115 та спорт зали ва майдончалари барпо қилинди. Таълим масканларига 35 мингдан зиёд қўшимча ўқув жиҳозлари тўплами етказилиб, 1 минг 900 га яқин мактабнинг инфратузилмаси тубдан янгиланди. 2,5 мингдан зиёд синфхона 31 мингта замонавий компьютер билан таъминланди.
Ўқитувчиларнинг билим ва касбий маҳоратини ошириш, малакали ва билимли педагоглар сафини кенгайтиришга қаратилган эътибор натижаси ўлароқ, тоифага эга ўқитувчилар сони бир йилда 220 минг нафардан 303 минг нафарга етди. Олий ва биринчи малака тоифасига эга ўқитувчилар эса қарийб 143 минг нафар бўлди.
Президентимиз ташаббуси билан энг олис ҳудудлардаги мактабларда фаолият кўрсатаётган фидойи ва жонкуяр ўқитувчиларнинг ойлик маошига қўшимча 100 фоиз устама тўлаш тартиби жорий этилди.
Бу саъй-ҳаракатлар туфайли бугун мактаб, таълим масаласи умумхалқ ҳаракатига айланди. Таълим соҳаси вакилларининг жамиятдаги ўрни ва мақоми юксалди. Уларнинг фидокорона меҳнати туфайли юртимиз ёшлари халқаро олимпиада ва танловларда, спорт мусобақаларида юқори натижаларга эришмоқда, жонажон Ўзбекистонимиз номини, шуҳратини дунёга тараннум этмоқда.
Бундай шижоатли меҳнат, фидойилик эса муносиб эътироф этилиб, қадр топмоқда.
Жумладан, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил 28 сентябрь куни қабул қилинган фармонига кўра, мамлакатимизда таълим тизимини халқаро стандартлар асосида ривожлантириш, соҳага доир ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш, ўқув-тарбия жараёнига миллий ва илғор хорижий тажрибалар, инновацион педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш ишларига қўшган муносиб ҳиссаси, ўқувчиларга илм-фан асослари ва замонавий касб-ҳунарларни ўргатиш, уларнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, Янги Ўзбекистонни бунёд этиш ва Учинчи Ренессанс пойдеворини яратиш йўлидаги катта хизматлари учун бир гуруҳ ўқитувчи ва мураббийлар давлатимизнинг фахрий унвон, орден ва медаллари билан тақдирланди.
Байрам тадбирида ушбу мукофотлар ўз эгаларига тантанали равишда топширилди.
Маросимда мукофотланганлар, фидойи ўқитувчилар кўрсатилаётган ҳурмат, эҳтиром, соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик изҳор этдилар.
– Бугун биз ва шогирдларимиз эришаётган натижалар, юртимиз таълим соҳасидаги янгиликлар, аввало, Президентимизнинг таълим-тарбия тизимига бўлган эътиборлари, яратиб берган имкониятлари самараси деб биламиз, – дейди Андижон вилояти Марҳамат туманидаги 47-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаби кимё фани ўқитувчиси, Ўзбекистон халқ ўқитувчиси Абдуқодир Шамсиддинов. – Ушбу мукофот ҳам ана шу ислоҳотлар натижаси ва марҳаматлик барча ўқитувчилар меҳнатининг юксак эътирофидир. Бу, албатта, зиммамга улкан масъулият юклаб, ёш авлодни яна ҳам билимли, замонавий илмларни пухта эгаллаган ёшлар сифатида тарбиялашимиз учун фидойилик билан меҳнат қилишга ундайди.

В Конгресс-центре Международного туристического комплекса «Великий шелковый путь» в Самарканде состоялось торжественное мероприятие, посвященное 1 октября – Дню учителей и наставников.
В данном комплексе, где недавно проходил крупный международный форум с участием лидеров четырнадцати стран – Самаркандский саммит Шанхайской организации сотрудничества, состоялось второе престижное мероприятие – День учителей и наставников, что является еще одним ярким подтверждением высокого уважения и почтения, оказываемых в нашей стране представителям сферы образования.
В Самарканде достойно встретили самоотверженных учителей и наставников, прибывших со всех регионов страны. Перед началом церемонии гости ознакомились с возможностями и условиями, созданными в комплексе, возведенном по инициативе главы государства. Гостям пришелся по душе комплекс «Вечный город», воплощающий в себе огромный созидательный потенциал, культуру, тысячелетние традиции и ценности нашего народа, уникальное наследие национального ремесленничества.
– Данный комплекс вызвал у меня огромное восхищение, когда я увидела по телевизору его торжественное открытие, состоявшееся в преддверии 31-й годовщины независимости нашей Родины с участием Президента, – сказала директор общеобразовательной школы №5 Гурленского района Хорезмской области, Герой Узбекистана Анора Махмудова. – Позже, когда я узнала, что здесь на высоком организационном уровне прошел Самаркандский саммит ШОС, к которому было устремлено внимание всего мира, мое восхищение переросло в огромное чувство гордости. Именно здесь отмечается наш профессиональный праздник, что является знаком искреннего отношения и огромного уважения нашего Президента к учителям. “Великий шелковый путь” стал современным комплексом, достойным Нового Узбекистана.
В Конгресс-центре собрались самые самоотверженные, преданные своей профессии и трудолюбивые учителя и наставники, ветераны труда и молодежь, прибывшие из разных регионов нашей страны.
Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева учителям и наставникам по случаю их профессионального праздника зачитал Пресс-секретарь Президента Ш. Асадов.
«На мой взгляд, учитель – это преданный своему призванию человек, высокоинтеллектуальная личность, которая идет в ногу со временем, а школа – обитель просвещения, где закладывается фундамент Третьего Ренессанса», — мнение Президента, высказанное в поздравлении, еще больше воодушевило участников торжественного мероприятия.
Как отмечалось в поздравлении главы государства, сегодня трудно достичь поставленных перед нами целей и задач без реформирования системы образования. В процессе формирования Нового Узбекистана молодые люди, обладающие высокими знаниями и мышлением, являются силой, обеспечивающей последовательность реформ и прогресса. Несомненно, их воспитывают в различных учебных заведениях преданные учителя и наставники.
Безусловно, заслуги учителей в воспитании и становлении личности бесценны. Благодаря их душевной теплоте и любви к своему делу наши дети получают глубокие знания и обретают профессиональные навыки, стремятся найти достойное место в обществе, вносят свой вклад в развитие нашей страны.
Как отмечено в поздравлении, авторитет учителя – это в первую очередь авторитет нации, всего народа. Поэтому в последние годы проводятся масштабные реформы, направленные на повышение роли и авторитета учителей и наставников в жизни общества, организацию системы образования на основе требований времени.
Принята Национальная программа по развитию народного образования в 2022-2026 годах, созданы Национальный совет по реформированию системы народного образования и его региональные отделения.
Впервые в истории Узбекистана внедрены передовые международные программы оценки уровня освоения предметов в начальных классах.
В этом году за счет средств Государственного бюджета построена 51 новая школа со всеми современными условиями. В 1660 школах проведены строительно-ремонтные работы, создано более 119 тысяч ученических мест. В 465 школах построены дополнительные учебные корпуса, 115 спортивных залов и площадок. В учебные заведения поставлено более 35 тысяч комплектов учебного оборудования, кардинально обновлена инфраструктура около 1,9 тысячи школ. Более 2,5 тысячи учебных классов укомплектованы в общей сложности 31 тысячью современных компьютеров.
Особое внимание уделено совершенствованию знаний и профессионального мастерства учителей. Благодаря соответствующим мерам за последний год число учителей, имеющих квалификационную категорию, превысило 300 тысяч, число учителей высшей и первой категории составило 143 тысячи, что, несомненно, положительно отразится на качестве образования.
По инициативе Президента внедрена практика 100-процентной надбавки к заработной плате учителей, работающих в школах на отдаленных территориях.
Благодаря этим усилиям на сегодняшний день вопросы школы и образования превратились в общенациональное движение. Укрепились роль и статус представителей сферы образования в обществе. Благодаря их самоотверженному труду молодежь нашей страны добивается высоких результатов на международных олимпиадах, конкурсах и спортивных соревнованиях, прославляет Узбекистан во всем мире.
Их самоотверженный труд и преданность получают достойную оценку и признание.
В частности, согласно принятому недавно указу Президента Шавката Мирзиёева, за достойный вклад в развитие системы образования нашей страны на основе международных стандартов, успешную реализацию реформ в сфере, широкое внедрение в учебно-воспитательный процесс передового национального и зарубежного опыта, инновационных педагогических и информационно-коммуникационных технологий, большие заслуги в обучении молодежи основам наук и современным профессиям, повышении ее интеллектуального потенциала на пути построения Нового Узбекистана и создания фундамента Третьего Ренессанса, образцовую деятельность по формированию здорового и гармонично развитого поколения, его воспитанию в духе любви и преданности Родине, уважения общечеловеческих ценностей, а также активное участие в общественной жизни группе учителей и наставников присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями.
В ходе праздничного мероприятия состоялось торжественное вручение этих наград.
На церемонии самоотверженные учителя, удостоившиеся высоких наград, выразили глубокую признательность главе государства за оказываемые им уважение и почтение, проводимые в сфере реформы.
– Считаем, что достижения, которых сегодня добились мы и наши ученики, новшества в сфере образования нашей страны в первую очередь являются результатом внимания Президента к системе образования и созданных в данном направлении возможностей, – сказал учитель химии специализированной общеобразовательной средней школы №47 Мархаматского района Андижанской области Абдукодир Шамсиддинов. – Данная награда тоже является результатом этих реформ. Она, несомненно, возлагает на нас огромную ответственность и призывает самоотверженно трудиться во имя воспитания молодого поколения гармонично развитыми личностями, обладающими глубокими знаниями и современными профессиями.
Мастера искусств и молодые исполнители страны представили праздничную концертную программу.
В торжественном мероприятии приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т. Нарбаева.