Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 сентябрь куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Икки мамлакат етакчилари яқинда Тожикистон-Қирғизистон чегарасида рўй берган фожиали воқеалар билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилдилар. Давлатимиз раҳбари инсонлар қурбон бўлгани муносабати билан чуқур ҳамдардлик билдирди. Вазиятни нормаллаштириш юзасидан келишувга эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Самарқанд саммитининг асосий якунлари ва унинг доирасида ўтказилган икки томонлама учрашув юзасидан фикр алмашилди.
Олий даражадаги тадбирлар давомида қабул қилинган, энг аввало, энергетика, саноат, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳаларини тайёрлашни тезлаштириш ва илгари суриш бўйича қарорларни тез фурсатда амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 сентября провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Лидеры двух стран обсудили вопросы, связанные с недавними трагическими событиями на таджикско-кыргызской границе. Глава нашего государства выразил глубокие соболезнования в связи с человеческими жертвами. С удовлетворением отмечены достигнутые договорённости по нормализации ситуации.
Состоялся обмен мнениями по основным итогам Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества и проведенной в его рамках двусторонней встречи.
Была подчеркнута важность скорейшей реализации решений, принятых в ходе мероприятий на высшем уровне, прежде всего по ускорению подготовки и продвижению проектов кооперации в сферах энергетики, промышленности, сельского хозяйства и других отраслях.