Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мамлакатимизнинг ички ва ташқи туризм салоҳиятини янада ошириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
“Дьюти фри” ва “такс фри” тизимларини жорий этиш бўйича қарор имзоланганига уч йил ўтганига қарамай, бу борада сусткашликларга йўл қўйилаётгани танқид қилинди.
Туризм вазири А.Абдуҳакимов, молия вазири Т.Ишметов, Солиқ қўмитаси раиси Ш.Қудбиев ва Божхона қўмитаси раиси А.Мавлонов қатъий огоҳлантирилди: ушбу тизим 2023 йил 1 январдан тўлиқ ишга тушиши шарт.
Видеоселектор йиғилишида сайёҳлик ташкилотларига қўйилган талабларни соддалаштириш зарурлиги таъкидланди.
Мисол учун, бугунги кунда меҳмонхона ташкил этиш учун 97 та, “юлдуз” олиш учун эса 138 та талаб мавжуд.
–Агар туризм соҳасида рақобат қилишни истасак, биринчи навбатда, меҳмонхоналар сифатига алоҳида эътибор қаратишимиз зарур,– деди Президент.
Меҳмонхоналар ташкил этиш учун талабларни халқаро стандартлар асосида соддалаштириш топширилди.
Туристларни ички ишлар идораларида рўйхатга олиш тизими ҳам енгиллаштирилиши лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
–Энг ривожланган мамлакатлар ҳам ҳар бир турист учун талашаётган пайтда, биздаги ортиқча чекловларни ҳаммасини қайта кўриб чиқиш керак,– деди давлатимиз раҳбари.
Шу муносабат билан туризм ва ички ишлар вазирларига хорижий туристларни ички ишлар идораларида вақтинчалик рўйхатдан ўтказиш учун рухсат олишдан онлайн хабардор қилиш тартибига ўтказиш топширилди.

На совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева критиковалась медлительность в работе по внедрению систем «Duty Free» и «Tax Free», хотя постановление об этом было принято три года назад.
Министр туризма А. Абдухакимов, министр финансов Т. Ишметов, председатель Государственного налогового комитета Ш. Кудбиев и председатель Государственного таможенного комитета А. Мавлонов получили строгое предупреждение: эта система должна полностью действовать с 1 января 2023 года.
На видеоселекторном совещании отмечена необходимость упрощения требований, предъявляемых туристическим организациям. Например, для организации гостиницы предъявляется 97, для получения «звезды» — 138 требований.
– Если мы хотим конкурировать в сфере туризма, в первую очередь, следует обратить особое внимание на качество гостиниц, – сказал Президент.
Дано указание по упрощению на основе международных стандартов требований, предъявляемых к организации гостиниц. Указана необходимость упрощения системы регистрации туристов в ведомствах внутренних дел.
– В период, когда самые развитые страны ведут борьбу за каждого туриста, следует пересмотреть имеющиеся у нас все ограничения, — сказал глава государства.
В этой связи министрам туризма и внутренних дел дано указание об упорядочении онлайн-оповещения иностранных туристов о получении разрешения на временную регистрацию в ведомствах внутренних дел.