Давлат раҳбарлари биргаликда “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказидаги “Боқий шаҳар” мажмуасига борди.
Ушбу мажмуада қадимий шаҳарларимиз қиёфаси, миллий анъаналаримиз билан бирга дўст халқлар билан алоқалар тарихи ҳам акс эттирилган. Хусусан, Афросиёб ёдгорлиги деворларида сақланиб қолган Корея, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлар элчиларини қабул қилиш маросими тасвирларидан фойдаланилган.
Бундай маъно-мазмун, тарих ва бугунги кун уйғунлиги меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Шу ерда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар етакчиларининг ташрифи шарафига Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан қабул маросими ўтказилди.
Давлат раҳбарлари ўртасида самимий мулоқот бўлди. Улар Самарқанд саммити юксак савияда ўтаётгани, бугун икки томонлама учрашувларда муҳим келишувларга эришилганини қайд этдилар.
Саҳнадаги куй-қўшиқларда ўзаро ҳурмат ва дўстлик, тинчлик, меҳр-муҳаббат каби умумбашарий қадриятлар тараннум этилди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасидаги асосий тадбирлар эртага, 16 сентябрь куни бўлиб ўтади.

Главы государств вместе отправились в комплекс «Вечный город» в международном туристическом центре «Великий шелковый путь».
В «Вечном городе» воплощен образ наших древних городов, национальные традиции и вместе с тем отражена история взаимоотношений с дружественными народами. В частности, использованы мотивы церемонии приема послов Кореи, Китая, Индии и других стран, запечатленной на стенах дворца в городище Афросиаб.
Здесь в честь визита лидеров стран-участниц Шанхайской организации сотрудничества устроен прием от имени Президента Республики Узбекистан.
Между главами государств состоялась теплая беседа. Отмечено, что Самаркандский саммит проходит на высоком организационном уровне, на двусторонних встречах были достигнуты важные договоренности.
В ходе организованной концертной программы воспеты общечеловеческие ценности, такие как взаимоуважение и дружба, мир и любовь.
Основные мероприятия в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества состоятся завтра, 16 сентября.