Олий даражадаги Ўзбекистон-Эрон музокаралари самарали ва амалий руҳда ўтди. Учрашув якунида ҳамкорликнинг турли соҳаларини қамраб олган 18 та ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий Қўшма баёнот имзоладилар. Унда асосий келишувлар қайд этилган ҳамда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш борасидаги узоқ муддатли вазифалар белгиланган.
Музокаралар якунида икки томонлама битим ва меморандумлар имзоланди. Булар:
– ишбилармонлик ва илмий доиралар вакиллари ҳамда сайёҳлик гуруҳлари учун виза тартиботларини соддалаштириш тўғрисида битим;
– дипломатик паспортлар эгаларини виза талабларидан икки томонлама озод этиш тўғрисида битим;
– 2022-2025 йилларда туризм соҳасидаги ҳамкорлик дастури;
– фан, техника ва инновация соҳаларида ўзаро англашув тўғрисида меморандум;
– божхона чегараси орқали товарлар ва транспорт воситаларининг ҳаракати тўғрисида электрон божхона ахборотини алмашиш тўғрисида меморандум;
– E-TIRга оид электрон ахборотни алмашиш тўғрисида меморандум;
– фан, тадқиқотлар, таълим ва технологиялар соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– қишлоқ хўжалиги вазирликлари ўртасидаги битим;
– соғлиқни сақлаш, даволаш, илмий тадқиқотлар ўтказиш, таълим, фармацевтика ва тиббий ускуналар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– спорт соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– нефть, газ ва нефть-кимё тармоқларидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– “Чобаҳор” порти орқали халқаро юк ташишлар ва транзитни амалга ошириш тўғрисида меморандум;
– 2022-2024 йилларда ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик дастури;
– бандлик ва меҳнат муносабатлари масалалари бўйича меморандум.
Шунингдек, Абу Райҳон номидаги Ўзбекистон Шарқшунослик институти ҳамда Эрон Архив ташкилоти ва Миллий кутубхонаси ўртасида, икки мамлакатнинг Ибн Сино фондлари ўртасида ҳужжатлар имзоланди.

Узбекско-иранские переговоры на высшем уровне прошли плодотворно и в конструктивном духе. По итогам встречи подписано 18 документов, охватывающих различные сферы сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси подписали Совместное заявление, в котором закреплены основные договорённости и определены долгосрочные задачи по дальнейшему наращиванию многопланового сотрудничества между двумя странами.
По итогам переговоров подписаны двусторонние соглашения и меморандумы. Это:
– соглашение об упрощении визовых процедур для представителей предпринимательских и научных кругов, а также туристических групп;
– соглашение о взаимном освобождении от визовых требований обладателей дипломатических паспортов;
– программа сотрудничества в сфере туризма на 2022-2025 годы;
– меморандум о взаимопонимании в сферах науки, техники, а также инноваций;
– меморандум об обмене электронной таможенной информацией о передвижении товаров и транспортных средств через таможенную границу;
– меморандум об обмене электронной информацией касательно E-TIR;
– меморандум о сотрудничестве в сферах науки, исследования, образования и технологий;
– меморандум о вопросах экологии и защите окружающей среды;
– соглашение между министерствами сельского хозяйства;
– меморандум о сотрудничестве в области здравоохранения, лечения, проведения научных исследований, образования, фармацевтики и медицинского оборудования;
– меморандум о сотрудничестве в сфере спорта;
– меморандум о сотрудничестве в сферах нефти, газа и нефтехимии;
– меморандум об осуществлении международных грузоперевозок и транзита через порт «Чабахар»;
– программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2022-2024 годы;
– меморандум о вопросах занятости и трудовых отношений.
Также, подписаны документы между Институтом востоковедения имени Абу Райхона Беруни Узбекистана и Организацией архива и Национальной библиотеки Исламской Республики Иран, а также фондами Ибн Сины двух стран.