Нукус шаҳрида 26 август куни Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари ўттиз тўртинчи сессияси бўлиб ўтди.
Уни Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Атабек Давлетов олиб борди. Сессиянинг котибияти сайланиб, кун тартиби тасдиқланди. Унга кўра, иккита ташкилиймасала кўрилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Мурат Камалов бетоблиги сабабли ваколат муддатини олдиндан тўхтатиш бўйича ариза билан мурожаат қилган.
Бу масала овозга қўйилди ва Қорақалпоғистон Республикаси Конституциясининг 83-моддасига мувофиқ,  Жўқорғи Кенгес Раиси Мурат Камаловнинг ваколат муддатини олдиндан тўхтатиш ва эгаллаб турган лавозимидан озод этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Сессияда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисини сайлаш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Қорақалпоғистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ, бу лавозимга номзод депутатлардан иборат Оқсоқоллар кенгаши томонидан тавсия этилади. Шу боис Оқсоқоллар кенгаши тузилди.
Кенгаш аъзолари маслаҳатлашиб, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси лавозимига Оринбаев Аманбай Тлеубаевич номзодини тавсия этди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз сўзида Президент сифатида 6 йил давомида бошқа ҳудудларга нисбатан энг кўп, яъни 9 марта Қорақалпоғистонга келиб, бу ердаги оқсоқоллар, тадбиркорлар, ёшлар вакиллари билан кўп-кўп мулоқот қилганини таъкидлади.
Ушбу даврда Қорақалпоғистонни комплекс ривожлантиришга қаратилган 31 та фармон ва қарорлар қабул қилинди. Ҳудудда тадбиркорлик субъектлари сони 2 баробарга ортди, қарийб 4,5 мингта инвестиция лойиҳалари ишга туширилди.
Қорақалпоғистонда ичимлик сув таъминоти 40 фоиздан 68 фоизга, мактабгача таълим билан қамров даражаси 32 фоиздан 76 фоизга, аҳоли даромадлари жон бошига 2 баробарга ошди. 2017-2021 йилларда 26 минг 400 та турар-жойлар барпо этилди.
Аммо шунча саъй-ҳаракатларга, Қорақалпоғистонга ажратилаётган катта-катта маблағларга қарамай, ичимлик суви, ички йўллар, электр таъминоти, ишсизлик, нарх-наво каби маслаларда муаммолар сақланиб қолаётгани танқид қилинди.
Давлатимиз раҳбари номзодни лавозимга тасдиқлашдан аввал унинг муаммоларни ҳал қилиш ва ҳудудни ривожлантириш бўйича режаларини эшитишни таклиф қилди.
Номзод Қорақалпоғистонда тадбиркорликни, аграр соҳани ва инфратузилмани ривожлантириш, саноат лойиҳаларини кўпайтириш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, таълим ва ёшларни қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларини баён этди.
Президентимиз бу таклифларни маъқуллаб, уларни амалга ошириш учун фақат Қорақалпоғистон учун фойда солиғи, айланма солиқ, мол-мулк ва ер солиғи ставкаларини 2 баробар қисқартиришга кўрсатма берди.
Пахта ва ғалла майдонларини қисқартириб, ҳар бир оилага 2 гектардан ер ажратиш, Нукус шаҳрида саноат технопарки ва туманларда тадбиркорлик зоналари ташкил этиш, йўлларни таъмирлаш, электр, газ ва сув таъминотини яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Аманбай Оринбаевнинг раҳбарлик қобилияти, ватанпарварлиги ва инсоний фазилатларини ҳисобга олиб, унинг номзодига ўз розилигини билдирди.
– Сизнинг биттаю битта вазифангиз – халқни рози қилиш. Ҳар бир туман, қишлоқ ва овулларга кириб бориб, аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Жўқорғи Кенгес депутатлари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади.
Саноқ комиссияси тузилди. Яширин овоз бериш йўли билан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси лавозимига Аманбай Оринбаев сайланди.
– Мана, юксак ишонч, катта умидлар билан янги Раис сайладик, – деди Президент. – Энди у адолат, садоқат, масъулият ва тартиб-интизомни ўз фаолиятига мезон қилиб олиши керак. Халқимиз бағрикенг. Ватан ягона! Бирлашсаккина олдимизга қўйган улкан-улкан марраларга албатта етамиз.

26 августа в городе Нукусе состоялась внеочередная тридцать четвертая сессия Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
Заседание открыл заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Атабек Давлетов. Избран секретариат сессии и утверждена повестка дня. В нее вошли два организационных вопроса.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Мурат Камалов подал заявление о досрочном прекращении его полномочий в связи с болезнью.
Данный вопрос вынесен на голосование, в соответствии со статьей 83 Конституции Республики Каракалпакстан принято решение о досрочном прекращении полномочий Председателя Жокаргы Кенеса Мурата Камалова и освобождении его от занимаемой должности.
На заседании также обсужен вопрос об избрании Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан. Согласно законодательству Республики Каракалпакстан, кандидатуру на эту должность рекомендует Совет старейшин, состоящий из депутатов. В связи с этим был образован Совет старейшин.
Посовещавшись, члены совета рекомендовали на должность Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан кандидатуру Орынбаева Аманбая Тлеубаевича.
В сессии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В своем выступлении глава государства отметил, что в качестве Президента посетил Каракалпакстан больше, чем другие регионы, то есть 9 раз, в ходе них не раз обменивался мнениями со старейшинами, предпринимателями, представителями молодежи.
За этот период были приняты 31 указ и постановление, направленные на всестороннее развитие Каракалпакстана. Количество субъектов предпринимательства в регионе увеличилось в два раза, запущено около 4,5 тысячи инвестиционных проектов.
В Каракалпакстане обеспеченность питьевой водой увеличилась с 40 до 68 процента, охвата дошкольным образованием — с 32 до 76 процентов, доход на душу населения увеличился вдвое. В 2017-2021 годах построено 26 тысяч 400 единиц жилья.
Однако, несмотря на все усилия и огромные средства, выделяемые Каракалпакстану, по-прежнему существуют проблемы в таких вопросах, как питьевая вода, внутренние дороги, электроснабжение, безработица, цены, критически заметил Президент.
Глава нашего государства предложил перед рассмотрением предложенной кандидатуры заслушать видение кандидата касательно развития региона.
Кандидат изложил свои предложения по развитию предпринимательства, аграрного сектора и инфраструктуры Каракалпакстана, увеличению числа промышленных проектов, социальной защите населения, образованию и поддержке молодежи.
Президент одобрил эти планы и поручил в целях их реализации снизить ставки налогов на прибыль, с оборота, на имущество и земельного налога в 2 раза в Каракалпакстане.
Даны указания по сокращению посевных площадей под хлопчатник и зерно с выделением каждой семье по 2 гектара земли, созданию в Нукусе индустриального технопарка и предпринимательских зон в районах, ремонту дорог, улучшению электро-, газо- и водоснабжения.
Президент Шавкат Мирзиёев, учитывая лидерские способности, патриотизм и человеческие качества Аманбая Орынбаева, выразил согласие на кандидатуру.
— Единственная ваша задача – удовлетворение народа. Необходимо посетить каждый район, село и аул, создать достойные условия для населения, — сказал глава государства.
Депутаты Жокаргы Кенеса и представители общественности выступили и высказались в поддержку кандидата.
Была сформирована Счетная комиссия. Путем тайного голосования Аманбай Орынбаев единогласно избран Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
— Вот, оказав высокое доверие, с большим надеждами на будущее, мы избрали нового Председателя, — сказал Президент. Теперь он должен взять справедливость, преданность, ответственность, порядок и дисциплину за основу своей деятельности. Наш народ великодушен. Родина – едина! Только объединившись мы обязательно достигнем намеченных высоких рубежей.