Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг  Самарқанд шаҳрида “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг очилишига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
Ассалому алайкум, ҳурматли Самарқанд аҳли!
Бугун сиз, азизлар билан, барчамиз учун қадрли бўлган Самарқанднинг янги қиёфасини белгилаб берадиган муҳташам мажмуа – “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг тантанали очилиш маросимида учрашиб турганимдан хурсандман.
Халқимизнинг ақл-заковати ва фидокорона меҳнати билан бунёд этилган ушбу мажмуа Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги яна бир салмоқли, зафарли натижа бўлди, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз.
Қадимий ва навқирон Самарқанд бағрида қад ростлаган мана шундай замонавий, улуғвор меъморий мажмуа барчамизга, бутун халқимизга муборак бўлсин, буюрсин!
Ҳаммамизга яхши маълум, Самарқанд – миллий давлатчилигимиз ва умуман, жаҳон цивилизацияси тарихида алоҳида ўринга эга. Ушбу боқий шаҳар тарихимиздаги иккала Ренессанс даврининг юзага келиши ва ривожида муҳим роль ўйнаган.
Буюк Амир Темур бобомиз ўзи барпо этган қудратли салтанат учун айнан Самарқанд шаҳрини пойтахт этиб белгилагани ҳам албатта бежиз эмас.
Ушбу заминда шаклланган қутлуғ анъаналарни изчил давом эттирган ҳолда, Самарқанднинг қадимий шуҳратини тиклаш мақсадида охирги йилларда уни янада кўркам ва обод қилиш, чинакам халқаро туризм марказига айлантириш бўйича кенг кўламли ишларни амалга оширмоқдамиз.
Янгидан қурилиб, бугун очилаётган “Буюк ипак йўли” маркази шу йўлдаги яна бир улкан қадам бўлди. Йилига 2 миллион туристга хизмат қиладиган бу кўп тармоқли марказ таркибида “Боқий шаҳар” мажмуаси, Конгресс ҳолл, 8 та замонавий меҳмонхона, амфитеатр ва кўплаб бошқа объектлар мавжуд.
Биз марказ лойиҳасини пухта ишлаб чиқиш учун тажрибали меъмор ва муҳандислардан иборат халқаро жамоани жалб этдик. Улар тайёрлаган лойиҳани миллий меъморчилик ва шаҳарсозлик тажрибамиз, иқлим шароитимиздан келиб чиқиб, қайта-қайта муҳокама қилдик ва такомиллаштирдик.
Бу улкан марказ буюк аждодларимиз бунёд этган муҳташам меъморий обидаларга муносиб бўлиб, уларнинг тарихий анъаналарини давом эттиради. Ушбу мажмуа мамлакатимизда ҳозирги пайтда пойдевори қурилиши бошланган Учинчи Ренессанс ва олдинги тарихий даврлар ўртасидаги рамзий кўприк бўлади, деб ишонаман.
Бунёдкор халқимиз, юқори билим ва тажрибага эга инженер-мутахассисларимиз, навқирон ёшларимиз ана шундай ғоят мураккаб ва ноёб лойиҳани амалга ошириш учун хорижий ҳамкорларимиз билан қўлни қўлга бериб, фидокорона меҳнат қилдилар.
Шу ўринда Туркия, Буюк Британия, Италия каби давлатларнинг юксак малакали инженер ва техник мутахассислари қурилиш жараёнида фаол иштирок этганини алоҳида қайд этиш лозим.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги тантанали маросимда қатнашаётган чет эл дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар вакилларини самимий қутлаб, Ўзбекистон билан кўп қиррали алоқаларни ривожлантиришга катта ҳисса қўшаётганлари учун уларга чин қалбимдан миннатдорлик билдираман.
Бундан кейин ҳам сизларнинг шарафли фаолиятингизда давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, жумладан, туризм соҳасидаги алоқаларни кенгайтириш – устувор йўналишлардан бири бўлиб қолади, деб умид қиламиз.
Ушбу янги кўркам мажмуага “Буюк ипак йўли” деб ном берганимиз замирида чуқур маъно бор.
Асрлар давомида Хитойнинг қадимий Сиан шаҳридан бошланиб, дунёнинг кўплаб мамлакатлари ҳудудидан ўтган ва кўҳна Римга қадар етиб борган бу улкан савдо йўли жаҳон халқлари ўртасидаги иқтисодий, маданий-маърифий мулоқот воситаси бўлиб келган. Азим Самарқанд эса, Буюк ипак йўлининг асосий манзилларидан бири бўлганини ҳаммамиз яхши биламиз.
Шуни ҳисобга олиб, биз янги марказдаги биноларда Буюк ипак йўли даврига оид тарихий манзараларни ҳам акс эттирдик. Масалан, “Боқий шаҳар” мажмуаси безакларида қадимий Афросиёб деворларида сақланиб қолган Сўғд давлати ҳукмдорининг Корея, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлар элчиларини қабул қилиш маросими тасвирларидан фойдаландик.
Ўйлайманки, ана шу давлатларнинг элчилари ва хорижий сайёҳлар ҳам ушбу тасвирлар билан танишиб, ўз юртлари тарихини шу ерда кўргандек бўлади.
Биз Буюк ипак йўли орқали ривожланган ана шу тарихий анъаналарни, бугун тараққиёт, маданият, дўстлик ва ҳамкорлик йўли сифатида қайта тиклашга интилмоқдамиз. Шу мақсадда дунё ҳамжамияти билан турли соҳалардаги алоқаларни кучайтириш, мамлакатимизга замонавий илм-фан ютуқлари, юқори технологиялар, инвестициялар, янги, илғор ғоялар кириб келиши учун шароит яратмоқдамиз.
Умуман, “Буюк ипак йўли” мажмуаси Ўзбекистоннинг дунёга кенг очилаётган яна бир дарвозаси, десак, айни ҳақиқат бўлади.
Самарқандни йирик туризм марказига айлантиришда “Боқий шаҳар” меъморий ансамбли алоҳида муҳим ўрин тутади. У  келгусида бутун Самарқанднинг ўзига хос “ташриф қоғози”га айланади, деб ишонаман.
Ушбу мажмуа ҳар қандай сайёҳни қадимий афсоналар оламига, тарихий обидалар дунёсига олиб кирадиган том маънодаги ноёб лойиҳадир.
Қадимий услубда барпо этилган 14 та ҳудудимизга хос 40 та ҳунармандлик устахонасининг ҳар бири бетакрор қиёфага эга.
Қўли гул усталар ёғоч ўймакорлиги, кулолчилик, ипак қоғоз ишлаб чиқариш, заргарлик ва гилам тўқиш жараёнлари орқали сайёҳларнинг кўз ўнгида маҳорат дарсларини олиб борадилар. Хусусан, Риштон кулолчилиги, Бухоро зардўзлиги, Қорақалпоқ ўтови, Марғилон атласи каби ҳунармандчилик маҳсулотлари сайёҳлар учун амалий санъат дурдоналари сифатида тақдим этилади.
Бу ерга қадам қўйган инсон нафақат қадимий Самарқанд бағрида, балки бутун Ўзбекистон заминида юргандек бўлади, унинг бор улуғворлиги ва беқиёс жозибасини ҳис этади.
Ушбу гўзал масканда 280 минг туп манзарали дарахт ва буталар экилди, 170 гектар яшил ҳудудлар яратилди.
Албатта, марказ ишга тушиши натижасида юртимизда туризм соҳасини янада юқори босқичга олиб чиқиш учун қўшимча имкониятлар очилади.
Шу ўринда бир рақамга эътибор беринг. Бундан 3-4 йил олдин Самарқандга ташриф буюрадиган маҳаллий ва хорижий туристлар сони 500 минг нафардан ошмас эди. Ҳозирги кунда туризмни ривожлантириш бўйича ислоҳотларимиз, қулай инвестициявий муҳит яратиш бўйича саъй-ҳаракатларимиз туфайли Самарқандга келаётган хорижий туристлар сони 2 баробар кўпайди.
Бу маррани янада юқори олиш учун барча имкониятлар етарли. Хусусан, келгуси йилларда Самарқандга келадиган хорижий туристлар сонини 1,5 миллиондан ошириш бўйича чоралар кўрилмоқда.
Шу мақсадда вилоятдаги 50 га яқин маданий мерос мажмуаларини реставрация қилиш ҳамда 600 дан зиёд замонавий меҳмонхона ва меҳмон уйларини барпо этиш юзасидан аниқ режалар қилинган.
Шаҳарда жамоат транспорти тизими тубдан ислоҳ этилиб, электробуслар қатнови йўлга қўйилади.
Самарқанднинг ҳаво дарвозаси бўлган аэропортни бутунлай янгитдан барпо этганимиз, ҳеч шубҳасиз, туризмни ривожлантириш йўналишидаги энг муҳим ишларимиздан бири бўлди. Янги аэропорт бугун очилаётган “Буюк ипак йўли” марказини барпо этишдан кўзлаган мақсадларимизга ғоят уйғун ва ҳамоҳангдир.
Биз йил бошида “Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилинг!” дастурини қабул қилдик. Шу йўлда мана бугун Самарқанд шаҳрида дастлабки катта натижаларни кўриб турибмиз. Келгусида бундай замонавий мажмуа Бухоро шаҳрида ҳам барпо этилади. Бу каби лойиҳаларни республикамизнинг барча ҳудудларида амалга ошириш бўйича ҳам режаларимиз бор.
Шу тариқа маҳаллий ва хорижий туристлар учун мамлакатимиздаги 8 мингдан ортиқ маданий мерос объектлари билан яқиндан танишиш имконияти янада кенгайтирилади.
Умуман олганда, ана шундай ишларимиз туфайли келгуси беш йилда мамлакатимизга келадиган сайёҳлар сонини ҳозирги 2 миллиондан 9 миллионга етказамиз.
Энг муҳими, туризм соҳасида меҳнат қилаётганлар сони 500 мингдан ошади. Уларни ўқитиш ва касбий маҳоратини ошириш мақсадида Самарқанд шаҳрида “Ипак йўли” туризм ва маданий мерос халқаро университети фаолияти йўлга қўйилган. Ушбу билим масканида ҳозирги кунда 6 та давлатдан мингдан зиёд талаба ўқимоқда, уларга хорижлик профессорлар дарс бермоқда. Бу ерда 20 мингга яқин нодир адабиётлар ва қўлёзма асарлардан иборат замонавий кутубхона ташкил этилган.
Ёдингизда бўлса, бундан бир неча йил олдин сизлар билан биргаликда Самарқандни яна “Ер юзининг сайқали”га, дунёдаги энг гўзал ва обод шаҳарлардан бирига айлантирамиз, деб ният қилган эдик.
Шу мақсад йўлида Имом Бухорий бобомизнинг ёдгорлик мажмуаси тўлиқ қайта қурилмоқда. Насиб этса, бу табаррук зиёратгоҳ буюк аждодимизнинг мусулмон оламидаги беқиёс обрў-эътиборига ҳар томонлама муносиб бўлган ажойиб масканга айланади.
Олдимизда катта-катта саналар, йирик сиёсий, маданий ва маърифий тадбирлар турибди. Жонажон Ватанимиз мустақиллигининг 31 йиллик байрами тобора яқинлашиб келмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити, Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар раҳбарлари учрашуви каби нуфузли халқаро тадбирлар ҳам яқин ойларда айнан Самарқандда бўлиб ўтади.
Келгуси йилда эса, қадимий шаҳримизда Европа тикланиш ва тараққиёт банки бошқарув Кенгашининг йиллик йиғилиши ва Жаҳон туризм ташкилотининг Бош ассамблеяси ҳам ўтказилади.
Ана шундай улкан анжуманларни юқори савияда ташкил этишда бугун очилаётган янги марказимиз ҳам самарали хизмат қилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Самарқанд қиёфасини тубдан ўзгартириб юборган ушбу қурилишларни амалга оширишда чин юракдан, қалбидаги бор меҳри ва садоқати билан меҳнат қилган барча қурувчи ва мутахассисларга, тадбиркорлар ва мутасадди ташкилотларга, чет эллик ҳамкорларимизга, Самарқанд аҳлига, кўпмиллатли бутун халқимизга миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии открытия Международного туристического центра “Великий шелковый путь” в Самарканде
Дорогие соотечественники, жители Самарканда!
Мне доставляет большое удовольствие встретиться сегодня с вами на торжественной церемонии открытия Международного туристического центра “Великий шелковый путь”, определяющего облик Нового Самарканда, дорогого для всех нас города.
Созданный благодаря интеллектуальному потенциалу и самоотверженному труду нашего народа, он стал еще одним ярким достижением на пути построения Нового Узбекистана.
Поздравляю всех вас с таким современным, великолепным архитектурным комплексом, возведенным в древнем и вечно молодом Самарканде. Пусть долгие века он служит нашему народу!
Как известно, Самарканд занимает особое место в истории нашей национальной государственности и мировой цивилизации в целом. Этот вечный город играл важную роль в формировании и развитии двух Ренессансов в истории нашего края.
Не случайно великий Амир Темур избрал столицей основанного им могущественного государства именно Самарканд.
В последние годы, продолжая сформировавшиеся на этой земле добрые традиции, мы осуществляем масштабную работу по возрождению исторической славы Самарканда, чтобы сделать его еще более прекрасным и благоустроенным, превратить в настоящий центр международного туризма.
Завершение строительства комплекса “Великий шелковый путь” стало еще одним важным шагом в этом направлении.
В структуру такого большого многофункционального центра, рассчитанного на обслуживание до 2 миллионов туристов в год, вошли ансамбль “Вечный город”, Конгресс-холл, 8 современных гостиниц, амфитеатр и множество других объектов.
К тщательной разработке этого проекта мы привлекли международную группу опытных архитекторов и инженеров. Подготовленный проект неоднократно обсуждался и усовершенствовался исходя из опыта национального зодчества и технологий современного градостроительства, а также климатических условий.
Этот замечательный центр является продолжением основанных нашими великими предками архитектурных традиций.
Уверен, что он станет символическим мостом между нашей славной историей и Третьим Ренессансом, фундамент которого мы формируем в настоящее время.
Наш народ-созидатель, наши специалисты и инженеры, обладающие большими знаниями и опытом, разносторонне образованная молодежь вместе с зарубежными партнерами самоотверженно трудились над воплощением столь сложного, поистине уникального проекта.
В этой связи следует особо отметить активное участие в строительстве высококвалифицированных инженеров и технических специалистов из Турции, Великобритании, Италии.
Пользуясь случаем, искренне приветствую присутствующих на сегодняшней торжественной церемонии представителей дипломатического корпуса и международных организаций и выражаю им сердечную благодарность за большой вклад в развитие многогранных связей с Узбекистаном.
Надеюсь, что дальнейшее укрепление сотрудничества с нашей республикой, в том числе расширение связей в сфере туризма, займет важное место в вашей деятельности в стране.
Есть глубокий смысл в том, что этому прекрасному комплексу мы дали название “Великий шелковый путь”.
Трансконтинентальная торговая магистраль, берущая начало в древнем китайском городе Сиане, проходила по территории многих стран, в том числе через Самарканд, и шла до самого Рима, став средством развития экономического, культурного и просветительского диалога между народами мира. Как известно, древний Самарканд был одним из основных центров на Великом шелковом пути.
Учитывая это, на возведенных на зданиях комплекса были отражены исторические картины эпохи Великого шелкового пути. Так, при оформлении ансамбля “Вечный город” использован сюжет сохранившейся на стене древнего Афросиаба фрески с изображением церемонии приема правителем Согдийского государства послов из Кореи, Китая, Индии и других стран.
Думаю, что нынешние послы данных государств и зарубежные туристы смогут увидеть в этом частичку истории своей родины.
Сегодня мы стремимся к возрождению исторических традиций, развивавшихся на Великом шелковом пути, который является символом прогресса, развития культуры, дружбы и сотрудничества, к укреплению многогранных связей с мировым сообществом, привлечению в нашу страну достижений современной науки, высоких технологий, инвестиций и новых, передовых идей.
В целом будет правильным сказать, что комплекс “Великий шелковый путь” станет еще одними воротами в прошлое, настоящее и будущее Узбекистана, которые наша страна широко распахнет перед всем миром.
Архитектурный ансамбль “Вечный город” играет особенно важную роль в превращении Самарканда в крупный центр туризма. Убежден, что он будет своеобразной “визитной карточкой” города Самарканда.
Этот ансамбль является поистине уникальным проектом, каждый турист словно попадает здесь в волшебный мир легенд древних архитектурных памятников.
Неповторимый облик имеют все 40 ремесленных мастерских, построенных в традициях древнего зодчества и отражающих особенности 14 регионов нашей страны.
Искусные ремесленники на глазах у многочисленных туристов будут вести мастер-классы резьбы по дереву, изготовления гончарных изделий, шелковой бумаги, ювелирных украшений и ковроткачества. В частности, здесь будут представлены такие жемчужины прикладного искусства, как риштанская керамика, бухарское золотое шитье, каракалпакские юрты, маргиланский атлас.
Ступивший на эту землю человек словно увидит не только древний Самарканд, но и весь Узбекистан, ощутит величие и безграничную притягательность нашей Родины.
На территории комплекса высажено 280 тысяч декоративных деревьев и кустарников, создано 170 гектаров зеленых зон.
Открытие этого центра создаст новые возможности для развития туризма в нашей стране. В этой связи обратите внимание на одну цифру. Еще 3-4 года назад количество внутренних и зарубежных туристов, посещающих Самарканд, не превышало 500 тысяч. В настоящее время в результате реформ, направленных на развитие сферы, усилий по созданию благоприятной инвестиционной среды поток зарубежных туристов в Самарканд увеличился вдвое.
Сегодня у нас есть все возможности для достижения еще более высоких рубежей. В частности, разработаны конкретные планы, благодаря осуществлению которых число зарубежных туристов, приезжающих в Самарканд, в ближайшие годы превысит 1,5 миллиона человек.
С этой целью составлены планы по реставрации около 50 объектов культурного наследия и возведению более 600 современных гостиниц и гостевых домов на территории области. В самом городе будет кардинально реформирована система общественного транспорта, налажено движение электробусов.
Практически заново построенный аэропорт – воздушная гавань Самарканда, несомненно, является одним из самых важных звеньев развития туристической сферы. Концепция нового аэропорта созвучна нашим целям строительства центра “Великий шелковый путь”.
В начале года мы приняли программу “Путешествуй по Узбекистану!. И сегодня в Самарканде видим первые весомые результаты ее выполнения. Такой же современный комплекс будет построен и в Бухаре. Мы планируем реализовать подобные проекты во всех регионах страны. Таким образом отечественные и зарубежные туристы получат еще больше возможностей ознакомиться с более чем 8 тысячами неповторимых объектов культурного наследия нашего народа.
В целом в следующие пять лет поток иностранных туристов в Узбекистан, по расчетам, увеличится с 2 до 9 миллионов человек.
Самое важное, число занятых в сфере туризма превысит 500 тысяч человек. Для их обучения и повышения квалификации в Самарканде действует Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. В настоящее время в этом вузе получают образование более 1 тысячи студентов из 6 стран, преподают зарубежные профессора. Здесь создана современная библиотека, в фондах которой содержится около 20 тысяч книг, в том числе уникальные рукописи.
Как вы помните, год назад мы вместе с вами поставили перед собой цель вновь превратить Самарканд в самый красивый и благоустроенный город – “украшение лика Земли”.
С данной целью в том числе заново строится величественный мемориальный комплекс Имама Бухари. Уверен, что это место поклонения будет достойно того огромного авторитета, которым наш выдающийся предок пользуется в мусульманском мире.
Мы находимся в преддверии важных знаменательных дат, крупных политических, культурных и просветительских мероприятий. Считанные дни остаются до празднования 31-й годовщины независимости нашей Родины. В ближайшие месяцы в Самарканде состоятся такие авторитетные международные форумы, как саммиты Шанхайской организации сотрудничества и Организации тюркских государств. А в следующем году здесь пройдут Ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития и Генеральная ассамблея Всемирной туристской организации.
Проведению этих крупных форумов на высоком уровне также послужит открывающийся сегодня новый комплекс.
Пользуясь случаем, выражаю признательность строителям и специалистам, министерствам и ведомствам, иностранным партнерам, уважаемым жителям Самарканда и всему нашему многонациональному народу – всем, кто самоотверженно и добросовестно трудился, осуществляя этот грандиозный проект, кардинально изменивший облик Самарканда, превративший мечту в реальность.