Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Икки муқаддас масжид ходими – Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауднинг таклифига биноан 17-18 август кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлади.
Ташриф дастурига мувофиқ, Жидда шаҳрида олий даражадаги Ўзбекистон-Саудия саммитининг асосий тадбирлари бўлиб ўтади.
Музокаралар кун тартибидан мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, энергетика, молия соҳаларида ва маданий-гуманитар йўналишда янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари ўрин олган.
Алоҳида эътибор “яшил” иқтисодиёт, юқори технологиялар ва рақамлаштириш, тиббиёт, кичик бизнес ва тадбиркорлик соҳаларида қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга оширишга қаратилади.
Саммит якунида икки томонлама битимларнинг салмоқли тўпламини имзолаш режалаштирилган.
Ташриф дастурида Саудиянинг етакчи компаниялари, нуфузли халқаро тузилмалар – Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Ислом тараққиёт банки раҳбарияти билан учрашувлар ҳам кўзда тутилган.
Саудия Арабистонига давлат ташрифи чоғида давлатимиз раҳбари барча мусулмонлар учун муқаддас Макка ва Мадина шаҳарларини зиёрат қилиши кутилмоқда.

По приглашению Служителя двух святынь – Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17-18 августа посетит эту страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания предусматривается проведение в городе Джидде основных мероприятий узбекско-саудовского саммита на высшем уровне.
В повестку дня переговоров включены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между нашими странами, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической, финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание будет уделено реализации совместных проектов и программ в области «зелёной» экономики, высоких технологий и цифровизации, инноваций, медицины, малого бизнеса и предпринимательства.
По итогам саммита планируется подписание солидного пакета двусторонних соглашений.
В программу визита также включены встречи с руководством ведущих саудовских компаний, авторитетных международных структур – Организации исламского сотрудничества и Исламского банка развития.
Ожидается, что в ходе государственного визита в Саудовскую Аравию глава нашего государства посетит священные для всего мусульманского мира города Мекку и Медину.