Шавкат Мирзиёев Бекобод шаҳрига ташрифи давомида «Металлург» футбол клуби қошидаги «El Golazo» футбол академиясида бўлди.
Ушбу мактаб Испаниянинг таниқли «Реал Мадрид» клуби жамғармаси кўмагида ташкил этилган бўлиб, ўтган йили октябрда фаолият бошлаган.
Табиий ва сунъий чимли стадионлар, фитнес зали, ўқув бинолари ва ётоқхонада замонавий шароитлар яратилган. Ўқув-машғулотлари “Реал Мадрид” футбол клуби анъаналарига мос равишда олиб борилади. Мураббийларнинг уч нафари испаниялик.
Бугунги кунда академияда 200 нафардан ортиқ ўқувчи сабоқ олмоқда. Бу ерда ўқиш истагидаги ёшлар кўп. Шу боис 11 ёшдан 17 ёшгача болалар танлов асосида қабул қилинади. Яқинда 48 нафар иқтидорли тарбияланувчи Испанияда маҳорат ошириб келди.
Давлатимиз раҳбари академияда яратилган шароитларни кўздан кечирди, болалар билан суҳбатлашди.
– Шундай замонавий шароитларда ўқиётганингиз, ёниб турган кўзларингизни кўриб, хурсанд бўлдим, – деди Президент. – Келгусида сизлардан машҳур футболчилар, чемпионлар етишиб чиқишига ишонаман. Энг муҳими, соғлом бўлиб улғаясиз, фарзандларингизни ҳам спортга ошно қилиб тарбиялайсиз. Мақсадимиз – ёшлар ўртасида ана шундай муҳитни шакллантириш.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга бу футбол мактаби тажрибасини оммалаштириш бўйича кўрсатма берди.
Бекободлик нуронийлар, секторлар раҳбарлари, ҳоким ёрдамчилари, ёшлар етакчилари ва хотин-қизлар фаоллари билан ҳам самимий суҳбат бўлди. Янги “маҳаллабай” тизимини жорий этиш, тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, фуқаролар муаммоларини ҳал қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар тўғрисида фикр алмашилди.

Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Бекабад ознакомился с деятельностью футбольной академии «El Golazo» при футбольном клубе «Металлург».
Школа, организованная при поддержке фонда известного испанского клуба «Реал Мадрид», начала свою работу в октябре прошлого года.
Стадионы с натуральным и искусственным покрытием, фитнес-зал, учебные корпуса и общежитие имеют современные условия. Тренировки проводятся в соответствии с традициями футбольного клуба «Реал Мадрид». В тренерском составе — три испанских специалиста.
Сегодня в академии занимаются более 200 детей. Много желающих учиться здесь. Поэтому дети от 11 до 17 лет принимаются сюда на конкурсной основе. Недавно 48 талантливых воспитанников прошли сборы в Испании.
Глава государства осмотрел созданные в академии условия, побеседовал с ребятами.
— Мне приятно видеть, в каких современных условиях вы занимаетесь, как горят ваши глаза, — сказал Президент. — Я верю, что из вас в будущем выйдут известные игроки, чемпионы. Самое главное, вы вырастете здоровыми, будете приобщать к спорту и своих детей. Создать вот такое стремление среди молодежи — наша цель.
Глава государства поручил ответственным лицам популяризировать опыт этой футбольной школы.
Также состоялась искренняя беседа с представителями старшего поколения, руководителями секторов, председателями махаллей, помощниками хокима, молодежными лидерами и женскими активистками Бекабада. Состоялся обмен мнениями по вопросам внедрения новой системы работы «махаллабай», развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения, сокращению бедности, решению проблем граждан.