Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманидаги Собиробод маҳалласига борди.
Бу ерда 10 мингга яқин аҳоли яшайди. Маҳаллабай тизим натижасида ижтимоий муҳим масалалар ҳал этилмоқда. Кўп қаватли уйларнинг қиёфаси янгиланди, йўлаклари, коммуникация тармоқлари таъмирланди.
Маҳалла ҳудудидан ўтувчи Юқори Қорақамиш канали атрофи илгари қаровсиз, кўримсиз жой эди. Эндиликда ободонлаштирилиб, сўлим хиёбонга айлантирилди. Пиёдалар учун кўприклар, болалар ўйингоҳи ва спорт майдончалари, велосипед йўлаги, фаввора барпо этилди. Ўриндиқлар, шахмат столи, чархпалак ўрнатилди. Дарахтлар экилиб, чимлар ётқизилди. Канал атрофидаги ҳудудда 300 метр узунликдаги ишкомлар ўрнатилиб, узумлар экилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу шароитларни кўздан кечирди. Маҳалла фаоллари, нуронийлар билан суҳбатлашди.
– Ҳозир маҳалла фаоллари катта бир команда бўлди. Раиснинг ёнида ўринбосарлари, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, профилактика нозири бор. Бўлгандаям, ойлиги, шароити, ваколати билан бор. Энди шундай муносабатга жавобан масъулият ҳам бўлиши керак. Жамиятдаги ўзгаришларда маҳалла ташаббускор, халққа елкадош бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Собиробод маҳалласининг ўсиш нуқтаси – тадбиркорлик. Бу ерда ўнлаб субъектлар – ишлаб чиқариш корхоналари, маиший хизмат шохобчалари, хусусий клиникалар, озиқ-овқат дўконлари фаолият кўрсатмоқда. Бундай ишлар бошқа маҳаллаларда ҳам йўлга қўйилган.
Шу ерда Бош вазир ўринбосарлари маҳалла фаоллари олдида Юнусобод туманига қанча инвестиция жалб этилиши, қанча иш ўрни яратилиши бўйича ахборот берди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Собиробод Юнусабадского района города Ташкента.
Территория вокруг канала Юкори Коракамиш, протекающего через махаллю, прежде была заброшенной и неприглядной. Сейчас она благоустроена и превращена в аллею. Построены пешеходные мосты, детские и спортивные площадки, велосипедная дорожка, фонтан. Установлены скамейки, шахматные столики, водяное колесо. Были посажены деревья и уложен газон. На территории вокруг канала соорудили виноградную галерею длиной 300 метров.
— Сейчас актив махалли стал большой командой. Теперь вместе с председателем работают его заместители, помощник хокима, лидер молодежи, инспектор по профилактике. Более того, с достойной оплатой труда, условиями, полномочиями. В ответ на такое отношение необходимо проявить ответственность. Махалля должна быть инициатором преобразований в обществе и служить поддержкой народу, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Точка роста махалли Собиробод – предпринимательство. Здесь работают десятки бизнес-субъектов – производственные предприятия, пункты бытового обслуживания, частные клиники, продовольственные магазины. Потенциал предпринимательства эффективно задействуется и в других махаллях.
Здесь заместители Премьер-министра в присутствии актива махалли представили информацию о том, какие инвестиции планируется привлечь в Юнусабадский район и сколько будет создано рабочих мест.