Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мамлакатимиз ҳаёти учун ғоят муҳим масала – давлат хизматини ислоҳ қилиш бўйича видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
“Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги қонун  билан белгиланаётган янги тизим тажриба тариқасида Самарқанд вилояти ва Давлат солиқ қўмитасида синовдан ўтказилди.
Самарқанд вилояти ҳокими ва ДСҚ раиси янги тизим орқали қандай натижаларга эришгани ҳақида ахборот берди.
Уларнинг ҳисоботини тинглаб, давлатимиз раҳбари йил якунигача ишга қабул қилишнинг очиқ танлов тизимини барча идораларда жорий қилиш топшириғини берди.
Бунинг учун, икки ой муддатда олийгоҳлар дипломлари ва меҳнат дафтарчаларини мавжуд электрон базага тўлиқ киритиб, уни Танлов электрон платформасига интеграция қилиш вазифаси қўйилди.
Йил якунига қадар 4 мингта бўш лавозимга танлов ўтказиш топширилди.
–Ҳар бир вазирлик ва ҳокимлик кадрлар танлашни олийгоҳлардан бошлаши зарур. Бу тажрибани тизимли йўлга қўйиш учун ҳар бир вазир ва вилоят ҳокими бир ой муддатда Ёш мутахассисларни танлаш дастурини эълон қилади. Дастур доирасида олийгоҳларнинг битирувчи курсларида ўқиётган қобилиятли ёшлар сараланиб, вазирлик ва ҳокимлик тизимида стажировка ўтайди ва ўқишни тамомлагач, танлов асосида ишга қабул қилинади. Бунда, нафақат ўзимиздаги олийгоҳ талабалари, балки нуфузли хорижий олийгоҳларда ўқиётган ёшларимиз ҳам қамраб олинади, – деди Президент.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается совещание по очень важному вопросу – реформированию государственной службы.
Новая система, внедряемая Законом «О государственной гражданской службе», в качестве эксперимента тестировалась в Самаркандской области и Государственном налоговом комитете.
Хоким Самаркандской области и председатель ГНК дали информацию о достижениях новой системы.
Заслушав их отчеты, глава государства дал поручение внедрить до конца года систему открытого приема на работу во всех ведомствах страны.
На ответственных лиц возложена задача в двухмесячный срок полностью внести в имеющуюся электронную базу дипломы высших учебных заведений и трудовые книжки и интегрировать ее в электронную платформу конкурса.
Поручено до конца года провести конкурс на 4 тысячи вакантные должности.
– Каждое министерство и хокимият должны начать отбор кадров с высших учебных заведений. Для системного налаживания данной практики каждый министр и хоким области в месячный срок объявят программу отбора молодых специалистов.
В рамках программы будет отобрана талантливая молодежь, обучающаяся на выпускных курсах высших учебных заведений, которая будет проходить стажировку в системе министерства и хокимията, а после окончания учебы будет принята на работу на основе конкурса.
При этом будет обеспечен охват студентов не только отечественных, но и престижных зарубежных вузов, – сказал Президент.