Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мамлакатимиз ҳаёти учун ғоят муҳим масала – давлат хизматини ислоҳ қилиш бўйича видеоселектор йиғилиши бошланди.
–Бугунги мавзу 30 йилдан бери кейинга сурилиб келаётган масалалар ечимига қаратилган. Гап 35 миллион аҳолимизнинг ҳаётини енгил қиладиган, кайфиятига бевосита таъсир кўрсатадиган – давлат хизматини ислоҳ қилиш ҳамда бошқарувда натижадорлик ва сифатни ошириш ҳақида бораяпти, – деди давлатимиз раҳбари йиғилиш аввалида.
Таъкидланганидек, бу соҳада 118 минг киши меҳнат қилмоқда. Сўнгги йилларда давлат хизматчилари халққа анча яқинлашди, “маҳаллабай” ва “хонадонбай” ишлаш тизими йўлга қўйилди.
Ходимларга самарали ишлашлари учун муносиб шароитлар яратилди.
Натижада, давлат хизматида 40 ёшгача бўлган ходимлар улуши 61 фоизга етди (илгари 37 фоиз бўлган).
–Лекин, ҳали давлат хизмати чинакам халқни рози қиладиган тизимга айлангани йўқ, – деди Президент.
Мисол учун, ўтган йили Халқ қабулхоналарига вазирлик ва ҳокимликлар ходимларининг билимсизлиги ва масъулиятсизлиги ҳақида 25 мингта, уларнинг мулоқот маданияти етишмаслиги билан боғлиқ 7 мингта шикоят келиб тушди.
Энг кўп шикоятлар Соғлиқни сақлаш, Халқ таълими  вазирликлари, Қашқадарё, Сурхондарё вилоятлари ҳокимликлари фаолияти билан боғлиқ.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева началось совещание по очень важному вопросу – реформированию государственной службы.
– Сегодняшняя тема посвящается решению вопросов, которые откладывались на протяжении 30 лет. Речь идет о реформировании государственной службы, повышении результативности и качества в управлении, что, несомненно, облегчит жизнь 35 миллионов жителей, непосредственно повлияет на их настроение, – сказал глава государства вначале совещания.
Отмечалось, что в этой сфере трудятся 118 тысяч человек. За последние годы государственные служащие сблизились с народом, наладилась система работы по принципам «махаллабай» и «хонадонбай».
Созданы достойные условия для эффективной работы сотрудников. В результате доля работников в возрасте до 40 лет в сфере государственной службы достигла 61 процента (ранее она составляла 37 процентов).
– Однако государственная служба еще не превратилась в систему, деятельностью который поистине доволен наш народ, – сказал Президент.
– К примеру, в прошлом году в Народную приемную поступило 25 тысяч жалоб о некомпетентности и безответственности сотрудников министерств и хокимиятов, 7 тысяч жалоб, связанных с недостатком у них культуры общения. Подавляющее большинство жалоб связано с деятельностью министерств здравоохранения и народного образования, хокимиятов Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей.