Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Қозоғистоннинг Биринчи Президенти давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан дилдан қутлаб, биродар Ўзбекистон халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Суҳбатда мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб, Ўзбекистон-Қозоғистон яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Минтақадаги вазиятнинг ривожланиши юзасидан фикр алмашилди. Шу йилнинг 20-21 июль кунлари Қирғизистонда ўтказилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувининг якунларига юксак баҳо берилди.

24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
Первый Президент Казахстана тепло поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав мира, благополучия и процветания братскому народу Узбекистана.
В ходе беседы были с удовлетворением отмечены динамичное развитие многопланового сотрудничества между двумя странами, последовательное укрепление узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Состоялся обмен мнения по развитию ситуации в регионе. Были высоко оценены плодотворные итоги очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, проведенной 20-21 июля этого года в Кыргызстане.