Президент Шавкат Мирзиёев 27 июнь куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Бу йил пойтахтимизда қарийб 4 миллиард доллар инвестиция ҳисобига 500 дан зиёд лойиҳа режалаштирилган. Бугунги кунга келиб, шундан 1 миллиард 500 миллион доллари ўзлаштирилган. 120 миллион долларлик 71 та лойиҳа ишга туширилиб, 5 мингдан ортиқ иш ўрни яратилган. Умумий миқдори 2 миллиард 300 миллион долларлик яна 450 та лойиҳа бўйича иш олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбари биринчи ярим йилликдаги кўрсаткичлар етарли эмаслигини таъкидлаб, кечикаётган лойиҳаларнинг муаммосини ҳал қилиш, инвестициялар жалб этишни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимотда “Янгиҳаёт” индустриал технопаркида олиб борилаётган ишлар ҳам кўриб чиқилди.
Бу ҳақда Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 4 февралдаги қарорида белгиланган эди. Ушбу технопарк учун 210 гектар майдон ажратилган. Бош режа ишлаб чиқилиб, бугунги кунда муҳандислик-коммуникация тармоқларини барпо этиш бошланган.
Президентимиз бу ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий жиҳатдан муҳим лойиҳа эканини таъкидлади.
– Ҳеч қайси давлатда тадбиркорга енгиллик яратмасдан туриб, натижага эришиб бўлмайди. Бу технопарк тадбиркорлар учун қулай майдон бўлиши керак. Импорт ўрнини босадиган, кўпроқ одамларни иш билан таъминлайдиган лойиҳаларга эътибор қаратиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Биринчи босқичда технопаркнинг 110 гектар майдони аукционда сотилган. Уларда ошхона жиҳозлари, қандолатчилик ва тўқимачилик маҳсулотлари, сантехника товарлари, полиэтилен ва металл буюмлар ишлаб чиқариш лойиҳалари жойлаштирилган. Умуман, технопаркда ташкил этиладиган корхоналарда 20 минг иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Тошкентда хизмат кўрсатиш соҳаси бўйича ҳам имкониятлар катта. Ўтган беш ойда бу соҳада 5 минг 500 та лойиҳа доирасида 183 мингта иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбари аҳолининг талаби ва имкониятлари ўсиб бораётганини, шундан келиб чиқиб, хизматларни кенг кўламда ривожлантириш зарурлигини таъкидлади. Ёшларни бу соҳа бўйича ўқитиб, хизматлар сифатини ва бандликни ошириш юзасидан кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 июня ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, реализуемых в городе Ташкенте.
По плану, в столице намечено осуществить более 500 проектов с общим объемом инвестиций почти 4 миллиарда долларов. На сегодняшний день в рамках проектов освоено 1,5 миллиарда долларов. Запущен 71 проект на сумму 120 миллионов долларов, создано более 5 тысяч рабочих мест. Прорабатываются еще 450 проектов на сумму 2,3 миллиарда долларов.
Глава государства, отметив недостаточность достигнутых в первом полугодии показателей, дал указания по решению проблем запаздывающих проектов, расширению привлечения инвестиций.
В ходе презентации также рассмотрен ход работ в индустриальном технопарке «Янгихаёт».
Создание технопарка было определено указом Президента от 4 февраля 2021 года. Под этот комплекс отведено 210 гектаров земли. Разработан генеральный план и в настоящее время начато строительство инженерно-коммуникационных сетей.
Президент отметил экономическую и социальную значимость проектов.
— Ни в одной стране невозможно добиться результатов без создания условий для предпринимателей. Этот технопарк должен стать комфортной площадкой для предпринимателей. Необходимо обратить внимание на проекты, которые послужат импортозамещению и созданию наибольшего количества рабочих мест, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В рамках первого этапа на территории технопарка с аукциона было продано 110 гектаров земли. Здесь разместятся проекты по производству кухонной техники, кондитерских изделий и текстиля, сантехнических товаров, изделий из полиэтилена и металла. В целом на предприятиях, которые будут созданы в технопарке, планируется создать 20 тысяч рабочих мест.
В Ташкенте имеются широкие возможности и в сфере услуг. За последние пять месяцев в рамках 5,5 тысячи проектов создано 183 тысячи рабочих мест.
Глава государства отметил, что спрос и возможности населения растут, в связи с чем необходимо масштабно развивать услуги. Даны указания по профильному обучению молодежи, улучшению качества услуг и повышению занятости.