25 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида мактаб таълимидаги ислоҳотларнинг бориши муҳокама қилинди.
Маълумки, яқинда, давлатимиз раҳбарининг 11 майдаги фармони билан 2022-2026 йилларда халқ таълимини ривожлантириш бўйича миллий дастур тасдиқланди. Унда илғор хорижий тажриба асосида таълим сифатини ошириш, ўқитувчилик касбининг нуфузини юксалтириш, инклюзив таълимни ривожлантириш, ўқувчиларни касбга йўналтириш, инфратузилмани яхшилаш, соҳани рақамлаштириш бўйича долзарб йўналишлар белгиланган. Бу йўналишларнинг ҳар бири ўнлаб аниқ вазифалардан иборат. Улар ҳар бир туман ва шаҳар кесимида ишлаб чиқилган “йўл хариталари” асосида амалга оширилмоқда.
Йиғилишда халқ таълими вазири шу борадаги ишлар ва келгуси ўқув йилига мўлжалланган режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Аввало, янги миллий дастурни таълим жараёнига жорий этиш масалалари кўриб чиқилди. Хусусан, бу йил 3, 6, 7 ва 10-синфлар учун, 2023-2024 йилларда 4, 5, 8, 9 ва 11-синфлар учун дарсликлар, машқ дафтарлари ҳамда ўқув қўлланмалари яратилиши белгиланган.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун хорижий экспертлар ва тадқиқотчилардан иборат ишчи гуруҳини шакллантириб, дарсликларни сифатли тайёрлаш зарурлигини таъкидлади.
Миллий дастурда ўқитувчиларнинг жамиятдаги нуфузини ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратилган. Бу юксак билим ва маҳоратли, замонавий кадрлар тайёрлашни тақозо этади. Шу мақсадда Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети ҳамда унинг ҳузуридаги таълим ва илмий ташкилотлар Халқ таълими вазирлиги тасарруфига ўтказилди.
Йиғилишда педагогик таълимни трансформация қилиш, университетга қабулни такомиллаштириш, илмий салоҳиятни ошириш ва ўқишни амалиёт билан боғлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ўқитувчиларнинг касбий маҳоратини ошириш ва уларни янги методикага ўргатиш ҳақида сўз борар экан, Абдулла Авлоний номидаги миллий тадқиқот институти фаолиятини кенгайтириб, уни ҳудудлардаги педагогика ўқув юртлари билан узвий боғлаш зарурлиги таъкидланди. Келгуси ўқув йилидан бошлаб кимё, биология, физика ва математика ўқитувчилари учун касбий сертификатлаш тизими йўлга қўйилиши белгиланди.
Президентимиз мактаб директорларини тўғри танлаш, уларнинг касбий ва бошқарув маҳоратини ривожлантириш масаласига алоҳида тўхталди. Таълим билан бирга тарбия ҳам муҳимлигини таъкидлади.
– Маънавият мактабдан бошланади. Мактабларда таълим сифатига қандай эътибор берсак, маънавиятга ҳам шундай эътибор беришимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу мақсадда ўқувчиларнинг дунёқараши ва иқтидорини оширадиган, турли ёшдаги синфлар учун мўлжалланган маънавият китоблари яратиш бўйича тавсия берилди.
Мактабдан ташқари таълимни ривожлантириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. “Баркамол авлод” мактаблари фаолияти ва инфратузилмасини яхшилаш бўйича беш йиллик дастур ишлаб чиқиш, уларда “STEAM” йўналишлари бўйича тўгараклар ташкил этиш вазифаси қўйилди.

25 мая при Президенте Республики Узбекистан состоялось обсуждение хода реформ в сфере школьного образования.
Указом Президента от 11 мая текущего года была утверждена Национальная программа развития народного образования на 2022-2026 годы. В ней определены 6 ключевых направлений: повышение качества образования на основе передового зарубежного опыта, повышение авторитета профессии учителя, развитие инклюзивного образования, профессиональная ориентация учащихся, совершенствование инфраструктуры и цифровизация сферы. Каждое из этих направлений состоит из десятков конкретных задач.
Также, в соответствии с постановлением Президента по реализации указанной программы разработаны «дорожные карты» по каждому району и городу.
На совещании министр народного образования доложил о начатой в этом направлении работе и планах на следующий учебный год.
Сперва рассмотрены вопросы внедрения новой программы в образовательный процесс. В частности, в нынешнем году планируется создать учебники, рабочие тетради и учебные пособия для 3, 6, 7 и 10-го классов, в 2023-2024 годах – для 4, 5, 8, 9 и 11-го классов.
Глава государства подчеркнул необходимость разработать качественные учебники, сформировав рабочую группу из зарубежных экспертов и исследователей.
Особое внимание в национальной программе уделено повышению авторитета учителей в обществе. Это требует подготовки высококвалифицированных, современных педагогических кадров. С этой целью Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами и действующие при нем образовательные и научные организации переведены в ведение Министерства народного образования.
На совещании даны указания по трансформации педагогического образования, совершенствованию приема в вузы, повышению научного потенциала и увязке учебного процесса с практикой.
В ходе обсуждения вопросов повышения профессионального мастерства учителей и обучения их новым методикам указано на необходимость расширения деятельности Национального исследовательского института имени Абдуллы Авлони, обеспечения тесного взаимодействия института с педагогическими училищами на местах. Принято решение о внедрении со следующего учебного года системы профессиональной сертификации учителей химии, биологии, физики и математики.
Президент затронул вопрос правильного отбора директоров школ, развитию их профессиональной и управленческой компетенции. Отмечалось важность усиления не только образовательной, но и воспитательной компоненты в деятельности школ.
– Духовность начинается со школы. Внимание вопросам духовности в школах необходимо уделять в той же мере, в какой уделяется образованию, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим рекомендовано создать просветительскую литературу, способствующую расширению кругозора, для учащихся каждого класса.
Также обсуждено состояние развития внешкольного образования. Поставлена задача разработать пятилетнюю программу по совершенствованию деятельности и инфраструктуры школ «Баркамол авлод», предусмотрев создание в них STEAM-кружков.