Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳрида “Янги Ўзбекистон” массивининг қурилиш майдонида бўлди.
300 гектарли ушбу массивда 298 та кўп қаватли уй қурилиши режалаштирилган. Шундан 80 таси бу йил тадбиркорлар томонидан барпо этилади.
Шунингдек, иккита умумтаълим мактаби, учта мактабгача таълим ташкилоти, тиббиёт муассасалари, савдо ва маиший хизмат шохобчалари, спорт мажмуаси ва масжид қурилади. 50 гектарда ташкил этиладиган кичик саноат зонаси аҳолини иш билан таъминлашда муҳим ўрин тутади.
Массив ўртасидаги 70 гектар майдонда “Янги Ўзбекистон боғи” ва сунъий кўл ташкил этилади. Ҳозирданоқ 10 минг тупдан зиёд дарахт кўчатлари ўтқазилган. Жами 21 минг туп экилиши режалаштирилган.
Шунингдек, Фарғона туманининг “Янги аср”, Ёзёвон туманининг “Юқори сойбўйи” маҳаллаларида ҳам “Янги Ўзбекистон” массивларини барпо этилади.
Жорий йилда Фарғона вилоятида жами 9 минг 429 квартирали 244 та кўп қаватли уй фойдаланишга тоширилади.
Давлатимиз раҳбари ҳудудга коммуникация тармоқлари тортиш, уйларга замонавий хизмат кўрсатишни ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил строительную площадку массива «Янги Узбекистон» в городе Фергане.
На территории площадью 300 гектаров планируется построить 298 многоэтажных домов. 80 из них будут возведены предпринимателями в текущем году.
Кроме того, будут построены две общеобразовательные школы, три детских сада, медицинские учреждения, пункты торговли и бытового обслуживания, спортивный комплекс и мечеть. Важную роль в обеспечении занятости населения сыграет малая промзона на 50 гектарах.
На площади в 70 гектаров в центре массива будет создан парк «Янги Узбекистон» с искусственным озером. Уже высажено более 10 тысяч саженцев. Всего планируется посадить 21 тысячу деревьев.
Массивы «Янги Узбекистон» также появятся в махаллях Янги аср Ферганского района и Юкори сойбуйи Язъяванского района.
Всего в Ферганской области в этом году будет сдано 244 многоквартирных дома на 9 429 квартир.
Глава государства поручил обеспечить массив коммуникационными сетями, организовать современное коммунальное обслуживание.