Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти Фурқат туманидаги “Уста Юсуфжон наққош” оилавий корхонасида бўлди.
Корхона раҳбари Муҳаммадали Юнусов миллий ёғоч ўймакорлиги мактабининг муносиб давомчиси.
Унинг ишлари юртимиздаги кўплаб мақбара ва янги мажмуаларга кўрк бағишлаган. “Қўлигул” ҳунарманд Ўзбекистон халқ устаси унвонига сазовор бўлган.
Муҳаммадали Юнусов ижодида “паргори”, “шарафа”, “муқарнас” ва “ислимий” услублар устувор. Нақшинкор устунлар, курси, лавҳ, қутича ва бошқа оилавий буюмлар ҳамиша харидоргир.
Устанинг шогирдлари кўп. Шу боис корхонага кенг шароит яратиш мақсадида янги бино қурилмоқда.
–Ота-боболаримиздан мерос ҳунарни асраб-авайлаб, ёш авлодга етказаётганингиз, ёшларни ишли қилаётганингиз учун раҳмат,– деди Президент. – Бундай ҳунармандчилик турларини янада оммалаштириш керак. Бу ҳам маданият, ҳам маърифат, ҳам иқтисодиёт.
Давлатимиз раҳбари мазкур оилавий корхона ёнида мактаб ташкил этиш, унда ҳунарлар билан бирга математика, геометрия, физика, кимё каби фанларни ҳам чуқурлаштириб ўқитиш муҳимлигини таъкидлади. Тошкент, Самарқанд, Хива ва Бухорода ҳам шу каби ёғоч ўймакорлиги марказлари ташкил этиш бўйича топшириқ берди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил семейное предприятие «Уста Юсуфжон наккош» в Фуркатском районе Ферганской области.
Руководитель предприятия Мухаммадали Юнусов является достойным продолжателем традиций национальной школы резьбы по дереву. Его работы украсили многие мавзолеи и новые комплексы в нашей стране. Он удостоен звания Народногомастера Узбекистана.
В творчестве Мухаммадали Юнусова преобладают стили «паргори», «шарафа», «мукарнас» и «ислими». Резные колонны, стулья, тарелки, шкатулки и другие изделия мастера всегда пользуются спросом.
У мастера много учеников. Поэтому предприятие расширяется,
строится новое здание.
— Спасибо вам за то, что сохраняете наследие наших предков, передаете его подрастающему поколению и обеспечиваете работой молодежь, — сказал Президент. — Необходимо и дальше продвигать эти виды ремесел. В них заключена и культура, и просвещение, и экономика.
Глава государства подчеркнул важность создания рядом с этим семейным предприятием школы, где наряду с народным промыслами будут углубленно преподаваться математика, геометрия, физика и химия. Поручено создать аналогичные центры резьбы по дереву в Ташкенте, Самарканде, Хиве и Бухаре.