Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 15 апрель куни озиқ-овқат маҳсулотларини кўпайтириш орқали бозорларда нарх-наво барқарорлигини таъминлаш, тадбиркорлик учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, дунёда содир бўлаётган воқеалар сабабли озиқ-овқат маҳсулотлари нархи ўсиб бормоқда. Бундай шароитда ички бозорда нарх-наво барқарорлигини таъминлашнинг иқтисодий чораси озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш ва ишлаб чиқаришни кўпайтиришдир.
Шу боис бу йил юртимизда 7 миллион 700 минг тонна буғдой, 23 миллион тонна мева-сабзавот етиштириб, ички бозорни маҳсулотлар билан узлуксиз таъминлаш мақсад қилинган.
Аввало, янги қўшилаётган 300 минг гектардан зиёд ердан самарали фойдаланиш зарурлиги қайд этилди. Бунинг 80 минг гектари қисқартирилган пахта ва ғалла майдонлари бўлиб, 254 минг нафар аҳолига очиқ танлов асосида берилган. Бу ҳар бир туманда қўшимча 500 гектар экин майдони, дегани.
Давлатимиз раҳбари деҳқонларни энг қийнайдиган масала сифатли уруғ топиш ва етиштирган маҳсулотини сотиш эканини таъкидлаб, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва вилоят ҳокимларига ҳосилдор уруғ ва кўчат навларини жойларга етказиш, маҳсулотни кафолатли сотиб олиш бўйича кўрсатмалар берди. Бунинг учун Қишлоқ хўжалиги жамғармасидан Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлигига қўшимча 300 миллиард сўм ажратиладиган бўлди.
Маҳсулот етиштириш учун яна бир манба сув омборлари атрофидаги 100 минг гектардан ортиқ ерлардир. Бу майдонларга ирригация тармоқлари тортиб, тадбиркорларни жалб этиб, мос келадиган экинлар экиш чоралари белгиланди.
Илгари фойдаланишдан чиққан 135 минг гектар ерни қайта тиклаш ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш учун қўшимча имконият экани таъкидланди.
Бугунги кунда аҳоли ихтиёрида 380 минг гектар томорқа бор. Уларда мева-сабзавотлар етиштирилса, ҳам рўзғорга барака, ҳам умумий бозоримизга қўшимча маҳсулот киради. Бунинг учун молиявий тизим ҳам бор: шу йил 21 февралда томорқа хўжаликларида етиштирилган маҳсулотларни кафолатли харид қилиш бўйича Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинган.
Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашига тажрибали миришкорлар иштирокида аҳолига бозорбоп экинлар етиштиришни ўргатиш ва кўмаклашиш бўйича топшириқлар берилди.
Бу борадаги энг катта муаммо сув таъминоти бўлиши мумкин. Шу боис, Сув хўжалиги вазирлигига ҳар бир маҳалла кесимида канал ва ариқларни тозалаш, сув таъминоти оғир жойларда қудуқ қазиш ва насос ўрнатиб, аҳоли томорқаларига сув етказиб бериш вазифаси қўйилди. Бу ишлар учун республика бюджетидан 50 миллиард сўм, маҳаллий бюджетлардан яна 50 миллиард сўмдан йўналтирилиши айтилди.
Шунингдек, сув танқислигининг оқибатларини юмшатиш бўйича алоҳида дастур қабул қилиниши белгиланди. Унга кўра, 1 октябрга қадар 4 минг 500 километр суғориш тармоқлари тозаланади, 231 километри бетонланади, 3 мингта гидротехника иншооти таъмирланиб, 3 мингдан зиёд насос ўрнатилади, 281 та қудуқ қазилади.
Аграр тармоқни молиявий қўллаб-қувватлаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
2022 йил учун тижорат банкларига 2 триллион сўм имтиёзли кредит ресурслари берилган. Лекин бугунги кунгача тижорат банкларига киритилган 790 миллиард сўмлик талабномадан атиги 53 фоизи, айрим ҳудудларда эса 25-30 фоизи молиялаштирилган, холос. Тижорат банкларининг бу борадаги фаолияти танқид қилиниб, қўшимча кўрсатмалар берилди.
Бошоқли дон ва ўсимлик ёғи хомашёсини кўпайтириш чораларига алоҳида эътибор қаратилди. Четдан олиб келинадиган кунгабоқар, соя ва бошқа мойли экинлар бўйича божхона имтиёзлари бериш ҳамда қўшилган қиймат солиғидан озод қилиш таклифи билдирилди.
Йиғилиш кун тартибидаги иккинчи масала – тадбиркорликни янада қўллаб-қувватлашга оид бўлди.
Сўнгги вақтларда айрим ҳудудларда тадбиркорлар фаоллиги пасайгани, улар кредит, солиқ ва инфратузилма билан боғлиқ қийинчиликларга учраётгани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис давлатимиз раҳбари тадбиркорларга рағбат ва мадад бўладиган кўплаб ташаббусларни илгари сурди.
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасига қўшимча маблағ ажратиш ҳамда молиявий ёрдамлар самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатма берилди.
Хизматлар соҳаси учун тижорат банклари орқали тадбиркорларга 5 миллиард сўмгача кредитлар ажратилиши белгиланди. Бунда, кредит ставкаси, Тадбиркорлик жамғармаси компенсациясини ҳисобга олган ҳолда, 18 фоиздан ошмайди.
Шу билан бирга, вилоятларда кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаштириш учун 300 миллион доллар ресурс берилади. Бу маблағ тадбиркорлар учун энг яхши шартлар таклиф қилган банкларга 7 йил муддатга 10 фоиз ставкада миллий валютада жойлаштирилади. Бунда, тадбиркорга тақдим этиладиган кредит ставкаси 14 фоиздан ошмайди.
Экспортчи корхоналарнинг муаммолари таҳлил қилиниб, қўшимча имкониятлар белгиланди. Энди уларга қўшилган қиймат солиғини қайтариш бўйича соддалаштирилган механизм жорий этилиб, 80 фоиз маблағлар қўшимча текширувларсиз 7 кун ичида қайтариб берилади.
Экспорт масалаларини доимий ўрганиб, уларни тезкорлик билан ҳал қилиш бўйича янги тизим яратилади. Узлуксиз ва доимий ишловчи штаб тузилади, “1094” рақамли “колл-марказ” ташкил этилади. Улар асосида мутасаддилар экспортчилар билан учрашиб, муаммоларини жойида ҳал қилиб боради.
Тадбиркорлик учун ер участкаларини аукционга чиқариш ҳам долзарб масала. Шу боис, бу борада Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида ишчи гуруҳ тузилди. У бўш ерларни “маҳаллабай” аниқлаш, профессионал ташкилотларни жалб қилиб, лойиҳаларни шакллантириш, ер участкаларини тадбиркорларга жозибадор қилиб сотиш ишларини мувофиқлаштиради.
Президентимиз 2022 йил 1 июндан тадбиркорлар учун солиқ маъмурчилиги ва текширишлар тизимини соддалаштириш вазифасини қўйди.
Авваламбор, мол-мулк солиғини ҳисоблаш тизими бозор тамойилларига ўтказилганини инобатга олиб, самарасиз ишлатилаётган объектлар бўйича таъсирчан солиқ механизмини (қўшимча юқори солиқ ставкалари) қўллаш тартиби бекор қилинади.
Шунингдек, айланмаси 1 миллиард сўмдан ошган тадбиркорларга қўшилган қиймат солиғи тўловчиси гувоҳномаси дастлабки ўрганишсиз, автоматик тарзда берилади.
Жорий йилда тадбиркорлар фаолиятини текширишлар сони ошгани қайд этилди. Асоссиз аралашувларнинг олдини олиш учун энди 22 та турдаги текширув фақат Бизнес-омбудсман рухсати билан амалга оширилиши белгиланди.
Рухсатнома бериш талабларини ҳам янада соддалаштириш зарурлиги таъкидланди. Умумий овқатланиш муассасалари учун санитария талабларини қайта кўриб чиқиб, эскирган талабларни бекор қилиш, етказиб бериш хизматлари билан шуғулланувчилар учун енгилликлар жорий этиш вазифаси қўйилди.
Йиғилиш сўнгида давлатимиз раҳбари жамоатчилик эътиборини маблағлардан оқилона фойдаланиш масаласига қаратди.
– Бугун тадбиркорлик учун жуда катта кредит маблағлари – қўшимча 500 миллион доллар ажратилмоқда. Нима учун? Чунки, қанчалик қийин бўлмасин, ҳозирги мураккаб вазиятда халқимиз фаровонлигини, давлатимизнинг барқарор ривожланишини ўйлашимиз шарт. Ажратиладиган ҳар бир доллар, ҳар бир сўм – бюджетданми, банкданми – бу ҳаммаси халқнинг пули, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маблағларни ўзини оқлайдиган, одамларнинг даромадини оширадиган ва иш ўринлари яратадиган лойиҳаларга йўналтириш бўйича қатъий кўрсатмалар берилди.
Видеоселектор йиғилишида муҳокама қилинган иккита соҳа бўйича ҳокимлар “йўл хариталари” асосида аниқ режаларини баён қилди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 апреля состоялось видеоселекторное совещание по обеспечению стабильности цен на рынках за счет увеличения производства продуктов питания и создания дополнительных условий для предпринимательства.
Как известно, из-за сложившейся в мире ситуации растут цены на продукты питания. В таких условиях, для обеспечения стабильности цен необходимо наращивать производство продовольственной продукции.
В связи с этим в нашей стране поставлена цель заготовить в этом году 7 миллионов 700 тысяч тонн пшеницы, 23 миллиона тонн фруктов и овощей, обеспечить бесперебойные поставки продукции на внутренний рынок.
Отмечено, что в первую очередь необходимо эффективно использовать более 300 тысяч гектаров земель, пополнивших земельный фонд. Из них 80 тысяч гектаров — это земли, высвободившиеся после сокращения хлопковых и зерновых полей. Они переданы 254 тысячам человек на основе открытого конкурса. Это означает, что в каждом районе появилось 500 гектаров посевных земель.
Подчеркнув, что самой сложной задачей для аграриев является поиск качественных семян и реализация своей продукции, глава государства поручил Министерству сельского хозяйства и хокимам регионов обеспечить поставку высокоурожайных семян и саженцев, гарантированный закуп продукции. Агентству по развитию садоводства и тепличного хозяйства дополнительно будет выделено 300 миллиардов сумов из Фонда сельского хозяйства.
Еще одним резервом для выращивания продовольственных культур является использование более 100 тысяч гектаров земли вокруг водохранилищ. Определены меры по строительству ирригационных сетей в этих районах, привлечению предпринимателей и посадке соответствующих культур.
Отмечено, что восстановление 135 тысяч гектаров выбывших из оборота земель является дополнительной возможностью выращивания сельскохозяйственной продукции.
Сегодня в распоряжении населения имеется 380 тысяч гектаров приусадебных земель. Выращивание плодоовощной продукции на этих землях не только обеспечит достаток в домах, но и станет источником насыщения рынка. Для этого создана система финансирования: 21 февраля этого года Кабинетом Министров принято постановление о гарантированном закупе продукции, выращенной в домохозяйствах.
Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель поручено провести обучение населения и содействовать выращиванию востребованных культур с участием опытных фермеров.
Владельцы приусадебных земель могут столкнуться с нехваткой воды для орошения. Поэтому перед Министерством водного хозяйства поставлена задача принять меры по очистке каналов и арыков в махаллях, рытью колодцев и установке насосов в районах с затрудненным водоснабжением, обеспечить население поливной водой. Отмечалось, что на эти цели из республиканского бюджета будет выделено 50 миллиардов сумов, а местных бюджетов — еще 50 миллиардов сумов.
Также принято решение о принятии специальной программы по смягчению последствий нехватки воды. Так, до 1 октября будут очищены 4,5 тысячи километров и забетонирован 231 километр оросительных сетей, отремонтированы 3 тысячи гидротехнических сооружений, установлено более 3 тысяч насосов, сооружена 281 скважина.
Затронуты вопросы финансовой поддержки аграрного сектора.
Для использования в 2022 году коммерческим банкам предоставлено 2 триллиона сумов льготных кредитов. Однако на сегодняшний день из заявок на 790 миллиардов сумов, поданных в коммерческие банки, профинансировано лишь 53 процента, а в некоторых регионах — 25-30 процентов. Работа банков в этом направлении подвергнута критике, даны дополнительные указания.
Особое внимание уделено мерам по увеличению производства зерновых и сырья для растительного масла. Предложено предусмотреть таможенные льготы и освобождение от налога на добавленную стоимость ввозимые из-за рубежа подсолнечник, сою и другие масличные культуры.
Вторым вопросом повестки совещания стала дальнейшая поддержка предпринимательства.
Отмечалось, что в последнее время в некоторых регионах снизилась бизнес-активность, предприниматели сталкиваются с кредитными, налоговыми и инфраструктурными проблемами.
Поэтому глава государства выдвинул ряд инициатив, направленных на стимулирование и содействие предпринимателям.
Поручено выделить дополнительные средства в Государственный фонд поддержки предпринимательства и повысить эффективность финансовой помощи.
В сфере услуг Национальным банком ВЭД будут предоставляться кредиты на сумму до 5 миллиардов сумов. При этом ставка по кредиту не будет превышать 18 процентов с учетом компенсации из Фонда предпринимательства.
Вместе с тем на финансирование проектов малого и среднего бизнеса в регионах будет выделено 300 миллионов долларов. Эти средства будут размещены в национальной валюте по ставке 10 процентов сроком на 7 лет в банки, предлагающие наилучшие условия для предпринимателей. При этом ставка по кредиту, предоставляемому предпринимателю, не будет превышать 14 процентов.
Проанализированы проблемы предприятий-экспортеров и выявлены дополнительные возможности. Будет внедрен упрощенный механизм возврата налога на добавленную стоимость, 80 процентов средств будут возвращаться в течение 7 дней без дополнительных проверок.
Анонсирована новая система постоянного изучения и быстрого решения вопросов экспортеров. Для этого будут созданы постоянно работающие штаб и колл-центр с номером «1094». Ответственные лица будут регулярно встречаться с экспортерами и решать их проблемы на месте.
Актуальным вопросом является выставление на аукцион земельных участков для ведения предпринимательской деятельности. Поэтому при Кабинете Министров создана рабочая группа, которая будет координировать работу по выявлению свободных участков в разрезе махаллей, формированию проекты с привлечением профессиональных организаций, реализацию земельных участков.
Президент поставил задачу с 1 июня 2022 года упростить систему налогового администрирования и проверки предпринимателей.
Прежде всего, в связи с переходом системы исчисления налога на имущество на рыночные принципы, будет отменен порядок применения действенного налогового механизма (дополнительно высокие налоговые ставки) по неэффективно используемым объектам.
Кроме того, предпринимателям с оборотом более 1 миллиарда сумов будет автоматически выдаваться свидетельство плательщика налога на добавленную стоимость без предварительной проверки.
Отмечено, что в этом году увеличилось количество проверок предпринимателей. Для предотвращения необоснованного вмешательства установлено, что отныне еще 22 вида проверок могут проводиться только с разрешения Бизнес-омбудсмена.
Также подчеркнута необходимость дальнейшего упрощения разрешительных требований. Поставлена задача пересмотреть санитарные требования к предприятиям общественного питания, устранить устаревшие требования, ввести льготы поставщиков услуг доставки.
В завершение совещания глава государства обратил внимание общественности на вопрос рационального использования средств.
— Сегодня для предпринимательства выделяются огромные кредитные средства — 500 миллионов долларов. Почему? Потому что, как бы это ни было сложно, в нынешней непростой ситуации мы обязаны думать о благополучии нашего народа, устойчивом развитии нашего государства. Каждый доллар, каждый сум – из бюджета он выделен или из банка, – это деньги народа, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны строгие указания по направлению средств только на те проекты, которые окупятся, увеличат доходы населения, создадут рабочие места.
По обсужденным на видеоселекторном совещании хокимы представили свои конкретные планы на основе «дорожных карт».