Президент Шавкат Мирзиёев 6 апрель куни қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Янги Ўзбекистон кўчаси пойтахтимизнинг муҳим йўлларидан бирига айланиб бормоқда. Охирги йилларда у ерда янги боғ, кўприк, университет барпо этилди. Энди бу кўча бўйида 610 гектар майдонда уй-жойлар, меҳмонхоналар, кинотеатр, ресторанлардан иборат замонавий мажмуалар қуриш режалаштирилган.
Давлат раҳбари аввало мазкур лойиҳа макетини кўздан кечирди.
Лойиҳага асосан, бинолар тўрт қаватли, тўрт хил дизайнда бўлади. Биринчи қаватда савдо ва хизмат кўрсатиш муассасалари фаолият юритади. Юқори қаватларда хонадонлар ёки меҳмонхоналар бўлади. Кўча бўйида пиёда ва велосипед йўлаклари, ерости ва ерусти йўллари барпо этилади.
Президентимиз лойиҳани маъқуллаб, уйларни энергиятежамкор қилиб қуриш, иссиқ ва совуқда мўътадил бўлишини таъминлаш бўйича тавсиялар берди. Иш ўринларини кўпайтиришга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
– Энг муҳими – халқимизга муносиб яшаш шароити ва иш ўринлари яратиш, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳисоб-китобларга кўра, биноларда 1 миллион 700 минг квадрат метр савдо ва хизмат кўрсатиш майдони бўлади. Бунинг негизида 14 мингдан ортиқ иш ўрни ташкил этилади.
Шунингдек, ушбу кўчада жойлашган «Тошкент-Шарқий» аэропорти инфратузилмасини ривожлантириш, йўловчилар учун замонавий шароитлар яратиш чоралари ҳам белгиланди.
30 январь куни ўтказилган тақдимотда маҳалла марказлари барпо этиш лойиҳаси кўриб чиқилган эди. Бу гал Президент кўрсатмалари асосида қайта ишланган лойиҳа тақдимот қилинди.
Унга кўра, бундай марказларда стадион, ўйин майдончалари, кутубхона, компьютерхона, ошхона, ҳаммом ва бошқалар бўлади.
Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги таклифи асосида ушбу марказлар жойини аниқлаш вазифаси қўйилди.
– Ёшлар ўрганган, инфратузилма борган жойларни танлаш керак. Маҳалла идорасини ҳам шу ерга жойлаштириш мумкин. Шунда бу жойлар маданият ва маърифат ўчоғи бўлади. Бу марказларда миллий ўзлигимиз намоён бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, 2025 йилда Тошкент шаҳрида Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинлари ўтказилиши режалаштирилган. Бу нуфузли мусобақа учун пойтахтимизнинг Яшнобод туманида Олимпия шаҳарчаси қурилиши лойиҳалаштирилган.
Лойиҳага кўра, шаҳарча марказида олимпия стадиони, унинг икки ёнида ёпиқ спорт мажмуалари, сув спорти саройи, машғулот майдончалари, эшкак эшиш ҳавзаси барпо этилади. Маъмурий бино, ётоқхона, музей ва хўжалик объектлари ҳам қурилади.
Тақдимотда Олимпия шаҳарчаси объектлари қийматини оптималлаштириш чоралари ҳақида маълумот берилди. Мутахассислар билан муҳокама асосида, мазкур шаҳарча лойиҳаси тасдиқланди. Уни сифатли қилиб қуриш зарурлиги таъкидланди.
– Бу мажмуа халқимизга, ёшларимизга мулк бўлиб қолади. Шунинг учун биринчи ўринда сифат, – деди Президентимиз.
Тошкент шаҳрида хизматлар соҳасини ривожлантириш, жумладан, ерусти метроси остидаги бўш ер майдонларида янги хизмат кўрсатиш ва савдо нуқталарини ташкил этишга қаратилган лойиҳалар кўриб чиқилди.
Тақдимотда Самарқанд туризм марказида олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари ҳақида ҳам ахборот берилди.
Барча бунёдкорлик ишларини умумий бир жиҳат – иш ўринлари ташкил этиш мақсади бирлаштириб туради. Чунки бу иншоотларни қуриш ҳамда кейинчалик ишлатиш жараёнида минглаб ватандошлармиз иш билан таъминланади.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 апреля ознакомился с презентацией строительных проектов.
Улица Янги Узбекистон превращается в одну из важнейших артерий столицы. За последние годы здесь построены новый парк, мост, университет. Теперь вдоль улицы планируется возведение современных комплексов, состоящих из домов, гостиниц, кинотеатров, ресторанов, на территории общей площадью 610 гектаров.
Глава государства сначала ознакомился с макетом проекта.
Согласно проекту, здания будут четырехэтажными, в четырех различных вариантах. На первом этаже расположатся заведения торговли и обслуживания, на верхних этажах — квартиры или отели. Вдоль улицы будут построены пешеходные и велосипедные дорожки, а также подземные и надземные переходы.
Президент одобрил проект и дал рекомендации по энергоэффективности домов, обеспечению в квартирах оптимальной температуры в жаркую и холодную погоду. Отмечено, что особое внимание следует уделить созданию рабочих мест.
— Самое главное — создать достойные условия жизни и рабочие места для нашего народа, — сказал глава государства.
Согласно расчетам, в зданиях появятся 1,7 миллиона квадратных метров площадей для торговли и сервиса. На их базе будет создано 14 тысяч рабочих мест.
Определены также меры по развитию инфраструктуры аэропорта «Ташкент-Восточный», созданию современных условий для пассажиров.
На презентации 30 января этого года обсуждался проект строительства махаллинских центров. В этот раз представлен проект, доработанный на основе указаний Президента.
Так, в каждом центре будут стадион, игровые площадки, библиотека, компьютерный зал, кухня, баня и другие сооружения.
Поставлена задача определить места дислокации таких центров на основе предложений Министерства поддержки махаллей и старейшин.
— Нужно выбирать места, близкие молодежи, куда дошла инфраструктура. Там же можно разместить сход махалли. Тогда центры станут очагами культуры и просвещения. В них должно найти отражение наше национальное самосознание, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, молодежные Азиатские игры 2025 года пройдут в Ташкенте. Для этого престижного соревнования спроектирован Олимпийский городок, которые намечено построить в Яшнабадском районе столицы.
Согласно проекту, в центре городка будут возведены олимпийский стадион, по обеим сторонам — крытые спортивные комплексы, дворец водных видов спорта, тренировочные площадки, гребной канал. Также намечено построить административное здание, общежитие, музей и хозяйственные объекты.
В ходе презентации рассказано о мерах по оптимизации стоимости объектов Олимпийского городка. После обсуждения со специалистами проект был утвержден. Указано на необходимость качественного выполнения строительных работ.
— Этот комплекс станет достоянием нашего народа, молодежи. Поэтому качество должно быть на первом месте, — сказал Президент.
Рассмотрены проекты по развитию сферы услуг в городе Ташкенте, в частности организации новых заведений обслуживания и торговли на неиспользуемых участках под надземным метро.
Также доложено о созидательной работе, проводимой в Туристическом центре Самарканда.
Все строительные объекты объединяет одно качество – цель создания рабочих мест. Так как во время строительства и последующей эксплуатации данных сооружений работой будут обеспечены тысячи наших соотечественников.